1 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Taurydy wytwarzają roje meteorów przez cały rok: co warto wiedzieć we Fremont

Taurydy wytwarzają roje meteorów przez cały rok: co warto wiedzieć we Fremont

FREMONT, Kalifornia – Nadchodzący weekend będzie dla obserwatorów gwiazd we Fremont największą szansą na obserwację meteorów Tauryd, które wędrują po okolicy od końca września.

Jednak Taurydy to nie jedyny powód, dla którego warto ich szukać. Meteory będą migotać na niebie przez cały listopad, a szczyt oczekiwanych Leonidów osiągnie szczyt w połowie miesiąca, aż do początków 2024 r. Pod koniec listopada księżyc stanie na przeszkodzie. Aby wskazać pełnię księżyca bobra 27 listopada tego roku.

Brać udział

Pierwszą rzeczą, która pojawi się w ciągu następnych dwóch miesięcy oszałamiających obserwacji nieba, będzie długotrwały rój meteorów Taurydów, składający się z dwóch strumieni utworzonych z dwóch różnych strumieni gruzu. Zaopatrzenie z południa i zaopatrzenie z północy. Obydwa są teraz aktywne i oczekuje się, że prąd południowy osiągnie szczyt – żaden z prądów nie jest dobrze zdefiniowanym grzbietem – w niedzielę w nocy, każda noc w ten weekend jest dobrym momentem na rozpoczęcie skanowania nieba.

Zależy to oczywiście od pogody we Fremont. Obecnie wygląda na to, że od czwartku do niedzieli chmury mogą zasłaniać niebo, a poniedziałek jest dniem przejściowym. Jednak zaledwie dwa dni po spodziewanym szczycie, we wtorek, nocne niebo powinno być czyste i możliwe do obserwacji gwiazd.

Jeśli orionidy Byka są z czegoś znane, to z tego, że wytwarzają większy procent kul ognia, od pięciu do dziesięciu wolno poruszających się meteorów na godzinę, kiedy orionidy południowe i północne są najbardziej aktywne mniej więcej w następnym tygodniu. Obserwatorzy gwiazd powinni zachować niskie oczekiwania w obliczu powtórki z zeszłego roku.Rój Taurydów, ognistych kulChociaż może się to zdarzyć, wydaje się, że Taurydy co około siedem lat organizują specjalny pokaz. Przed rokiem ostatni raz miało to miejsce w 2015 r.

READ  Strange Whatcheeria to „T. rex swoich czasów

Jest wiele okazji, aby zobaczyć Taurydy, nawet jeśli ten weekend nie wyjdzie.

Meteory południowe pozostają aktywne do 8 grudnia, a meteoryty nadal będą latać z oczekiwanym szczytem meteorytów północnych w nocy z 11 na 12 listopada. Aktywny od połowy października, jest krótszym z dwóch prądów, ale osłabnie dopiero około 2 grudnia.

Obserwatorzy nieba mogą spodziewać się około 10 meteorów na godzinę, gdy roje meteorów się przetną. Meteoryty Taurydy są powolne, zwłaszcza w przeciwieństwie do pięknego roju Orionidów z zeszłego miesiąca, którego prędkość ustępuje jedynie nadchodzącym meteorom Leonidów.

Leonidy dopiero zaczynają się pojawiać, osiągając szczyt około 17-18 listopada i utrzymując się do około 2 grudnia.

Wydarzenia Geminds rozpoczynają się 19 listopada i trwają do Wigilii Bożego Narodzenia, osiągając szczyt między 13 a 14 grudnia. Umieść to w swoim kalendarzu. Geminidy to zazwyczaj jeden z najpotężniejszych rojów meteorytów w roku. Oddani obserwatorzy gwiazd twierdzą, że ten deszcz niezawodnie wytwarza przed północą sporo jasnych meteorów o intensywnych kolorach. Według NASA Geminidy mogą produkować do 120 meteorów na godzinę Szczyt.

Roj meteorów Ursydów przecina Bliźnięta i trwa od 13 do 24 grudnia, a szczyt przypada na 21–22 grudnia. the Ursydy są na niskim poziomiez rojem meteorów na godzinę.

Przecinają się z Kwadrantydami, które będą prawdopodobnie najsilniejszymi ulewami w roku, ale także jednymi z najtrudniejszych do złapania. Szczyt przypadający na 3–4 stycznia trwa tylko około sześciu godzin, a o tej porze roku często jest zbyt zimno, aby spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Pod ciemnym niebem można zobaczyć 120 meteorów na godzinę.

Kiedy kwadrantydy opadną, rój meteorów pojawi się ponownie dopiero wiosną 2024 roku.