16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy potrzebujesz anteny o małej masie w kosmosie? Po prostu to wysadź!

Czy potrzebujesz anteny o małej masie w kosmosie?  Po prostu to wysadź!

Antena paraboliczna to dość proste urządzenie, które jest zakrzywionym reflektorem zaprojektowanym do skupiania całego promieniowania z kierunku, w którym jest skierowana, na falowód lub antenę w punkcie zasilania. Wykonanie go dla radioamatorów jest łatwe, ale wyobraź sobie, że robisz go dla statku kosmicznego. Musi się składać na niewielką przestrzeń i prawie nic nie ważyć, co jest trudne do osiągnięcia. Pracownik naukowy inżynierii pracujący w NASA, [Christopher Walker]Ma nową metodę wytwarzania powierzchni parabolicznej, która za jednym zamachem rozwiązuje problemy projektantów statków kosmicznych. Tworzy paraboliczny reflektor w nadmuchiwanej konstrukcji. W ten sposób można zbudować stosunkowo duże reflektory w przestrzeni, a jednocześnie łatwo się je składa i waży bardzo niewiele.

Podlinkowany artykuł opisuje antenę jako kulistą, a towarzyszący jej obraz z pewnością wydaje nam się bardzo kulisty. Stanowi to jednak problem, ponieważ okrąg i parabola to nie to samo. Zatem czysto kulisty kształt mógłby zbliżać się do paraboli pod małymi kątami, ale nadal nie byłby zbyt dobrą aerodynamiką ze względu na stosunkowo małą powierzchnię użytkową kuli, którą wprowadzałby. Ten sam problem dotyka fotografów, ponieważ ich obiektywy będą wykazywać pewien poziom aberracji sferycznej po odchyleniu od kształtu parabolicznego.

Artykuł NASA jest frustrująco niejasny, jeśli chodzi o szczegóły tego, jak zamierzają rozwiązać ten problem, ale domyślamy się, że mogliby zaprojektować swój balon ze starannie zaprojektowanymi panelami, które nabierają kształtu pod ciśnieniem. Pomyśl przez chwilę o technikach stosowanych przez projektantów mody do tworzenia kształtów 3D w tkaninach lub stosowanych przez producentów metali w konstrukcjach hydroformowanych. Możliwe jest również zaprojektowanie tuby zasilającej w celu skorygowania efektu odbłyśnika sferycznego, ale prawdopodobnie jest to mniej proste rozwiązanie.

Co dziwne, nie jest to pierwszy raz, kiedy przyglądamy się kształtowi paraboli.

READ  SpaceX uruchamia misję Starlink i przygotowuje się do odłączenia Crew Dragon od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w poniedziałek – lot kosmiczny teraz