5 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Astronomowie odkryli potężny „szybki rozbłysk radiowy”, który podróżował przez osiem miliardów lat | Inteligentne wiadomości

Astronomowie odkryli potężny „szybki rozbłysk radiowy”, który podróżował przez osiem miliardów lat |  Inteligentne wiadomości

Cztery teleskopy Bardzo Dużego Teleskopu w Chile. Naukowcy wykorzystali go do poszukiwania źródła szybkiego rozbłysku radiowego.
Svena Kreutzmanna/Getty Images

Astronomowie odkryli niezwykle krótki rozbłysk fal radiowych, zwany szybkim rozbłyskiem radiowym (FRB), który powstał w przestrzeni kosmicznej osiem miliardów lat temu.

„Ten impuls energii, który był trzy razy silniejszy, niż sądzili naukowcy, jest także najstarszym FRB, jaki kiedykolwiek zaobserwowano” – ogłosili naukowcy w październiku w czasopiśmie Science. Nauki.

„Nie wiedzieliśmy, czy tak daleko wstecz istniały szybkie błyski radiowe, czy nie”. Stuarta Ryderamówi współautor badania i astronom z Uniwersytetu Macquarie w Australii Wiadomości przyrodnicze„Gemma Conroy.

Szybkie impulsy radiowe (FRB) trwają tylko milisekundy. Jednak pomimo krótkiego czasu trwania nowo odkryty szybki rozbłysk radiowy zawiera tyle energii, ile Słońce wyemituje w ciągu 30 lat. Reutera Willa Dunhama. Według A oświadczenie Z Uniwersytetu Macquarie.

„To bardzo ekscytujące i z pewnością jedno z najlepszych zastosowań szybkich rozbłysków radiowych”. Ziggy’ego BillionisaAstronom z Uniwersytetu w Toronto, który nie przyczynił się do powstania wyników, mówi: Popularna naukaRahula Rao. „Szybkie rozbłyski radiowe to obecnie jedyna znana nam rzecz, która oddziałuje z ośrodkiem międzygalaktycznym w sposób na tyle znaczący, że możemy zmierzyć ich właściwości”.

Od odkrycia pierwszego FRB w 2007 roku astronomowie zaobserwowali około 800 innych – twierdzi analityk danych. Kshitij Agarwal Wpisał się rozmowa ostatni rok. Jednak badacze wciąż nie są pewni przyczyn tych zjawisk.

Ryana ShannonaWspółautor badania i astronom z Uniwersytetu Swinburne w Australii powiedział agencji Reuters, że najbardziej prawdopodobnym źródłem jest gwiazda neutronowa o silnym polu magnetycznym. Magnetar. Gwiazdy neutronowe To niezwykle gęsta pozostałość po masywnych gwiazdach, które eksplodowały.

„[Magnetars] „To jeden z najbardziej ekstremalnych obiektów we wszechświecie, który byłby potrzebny do wywołania tak intensywnych eksplozji” – powiedziała Shannon agencji Reuters.

Naukowcy sięgnęli po nowe odkrycie Australijska macierz kilometrów kwadratowych (ASKAP), trzydziestopłytowy radioteleskop znajdujący się w regionie Wagari Yamaji w Australii Zachodniej. ASKAP zidentyfikował źródło eksplozji, a następnie zespół wykorzystał Bardzo Duży Teleskop w Chile do zidentyfikowania galaktyki źródłowej.

„Oczywiście, im głębiej wejdziesz we wszechświat, tym słabsze stają się galaktyki, ponieważ są dalej. Bardzo trudno jest określić galaktykę macierzystą i właśnie to zrobili.” Sarah Burke Splauermówi astronom z West Virginia University, który nie był zaangażowany w badania Popularna nauka.

Galaktyka ta, choć na zdjęciach niewyraźna, wydaje się mieć w sobie dwie lub trzy jasne plamy, co wskazuje, że szybki rozbłysk radiowy powstał, gdy grupa galaktyk zderzyła się we wczesnym Wszechświecie. Eksplozja licząca osiem miliardów lat reprezentuje ponad połowę wieku Wszechświata, czyli około 13,7 miliardów lat.

Naukowcy mają nadzieję wykorzystać szybkie rozbłyski radiowe, aby dowiedzieć się, ile gorącego, rozprzestrzeniającego się gazu zwanego plazmą istnieje pomiędzy galaktykami. Te cząstki międzygalaktyczne powodują rozpraszanie szybkich rozbłysków radiowych w miarę ich przechodzenia, co astronomowie mogą zmierzyć. Umożliwia to naukowcom Oblicz Ile plazmy znajduje się pomiędzy Ziemią a miejscem, w którym rozpoczął się szybki rozbłysk radiowy?

„W miarę powiększania się próbki tych odległych eksplozji powie nam to wiele o ewolucji Wszechświata”. Kiyoshi Masuimówi astrofizyk z MIT, który nie przyczynił się do powstania wyników Wiadomości przyrodnicze.

Otrzymuj najnowsze historie w swojej skrzynce odbiorczej w każdy dzień powszedni.

READ  Kapsuła SpaceX transportuje swoją najnowszą czteroosobową załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną