16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rozczarowująca Meta, zarobki PayPal wywołują dreszcze na giełdzie

Rozczarowująca Meta, zarobki PayPal wywołują dreszcze na giełdzie

Firma macierzysta Facebooka straciła w czwartek ponad 230 miliardów dolarów wartości rynkowej, jednodniowa strata, która byłaby największa w historii dla amerykańskiej firmy i zwiększyć ciśnienie na giełdzie od dawna zasilanej akcjami technologicznymi.

Te niepowodzenia odzwierciedlają wzmożoną kontrolę spółek, ponieważ główne indeksy giełdowe w USA pozostają blisko rekordowych poziomów, a Rezerwa Federalna przygotowuje się podnieść stopy procentowe po raz pierwszy od 2018 r. Rosnące stawki zwykle zmniejszają mnożniki, które inwestorzy są gotowi zapłacić za udział w zyskach firmy, co może oznaczać ból dla akcji, które są już notowane po wysokich wycenach.

Wywarło to zwiększoną presję na firmy, aby pokazały swoje wyniki finansowe uzasadniające ich metki. W ostatnich dniach kilka z nich spadło, budząc obawy inwestorów, że mogą nastąpić dalsze spadki głównych indeksów.

„Poziom przebaczenia spadł” – powiedział Daniel Genter, dyrektor naczelny i dyrektor ds. inwestycji w RNC Genter Capital Management. „Kiedy zarządy przychodzą do swoich akcjonariuszy, aby wyznać swoje grzechy, po prostu nie otrzymają przebaczenia jednym Zdrowaś Maryjo”.

Niektórzy stratedzy twierdzą, że niedawny spadek akcji spekulacyjnych spółek technologicznych powinien przypominać inwestorom, że silny wzrost rynku opiera się na wzrostach różnych akcji. I ostrzegają, że spodziewają się większych wahań akcji w przypadku jakiejkolwiek oznaki spowolnienia wzrostu.

„Rynek nie może być napędzany tylko przez niewielką liczbę spółek o wielkich kapitalizacjach lub firm technologicznych” – powiedział Yung-Yu Ma, główny strateg inwestycyjny w BMO Wealth Management. „Powinno zacząć być coraz więcej uznania, że ​​to nie technologia wyprowadzi nas z tego wycofania”.

Sezon zysków do ostatnich dni pozostawał w cieniu, ponieważ inwestorzy niepokoili się planami podwyżki stóp przez Fed. Sprzedawali akcje w różnych sektorach, pomagając wysyłać S&P 500 spadł o 5,3% w styczniu, najgorszy wynik miesięczny od załamania w marcu 2020 r.

READ  Stany Zjednoczone opublikowały wideo pokazujące bliskie połączenie z chińskim niszczycielem w Cieśninie Tajwańskiej

Rynek na krótko ustabilizował się w tym tygodniu — wszystkie trzy główne indeksy giełdowe rosły przez cztery kolejne sesje — przed ponownym spadkiem w czwartek. S&P 500 spadł o 2%, podczas gdy zaawansowany technologicznie Nasdaq Composite spadł o 3,1%.

Wszystkie oczy zwróciły się teraz na

Amazon.com Inc.,

który melduje po dzwonku zamykającym. Firma e-commerce ostrzegł pod koniec 2021 r. przed trudnym końcem roku, gdy stanął w obliczu globalnych problemów w łańcuchu dostaw.

Akcje Amazona spadły o ponad 7% przed raportem, podczas gdy akcje spekulacyjnych spółek technologicznych lubią

Pstryknąć Inc.

oraz

Pinterest Inc.

również spadł. Snap spadł o 24%, a Pinterest o 10%.

Gigantyczne ruchy giełdowe pokazują, jak poważni stali się inwestorzy, którzy żądają, aby firmy spełniły swoje obietnice wzrostu po gwałtownym i szybkim wzroście cen akcji.

Meta, PayPal i Spotify weszły w 2022 r. z bogatymi wycenami. Podczas gdy indeks S&P 500 zakończył grudniowy obrót na poziomie 21,5-krotności prognozowanych zysków w ciągu następnych 12 miesięcy, Meta notowała 23,6-krotność, PayPal 36-krotność, a Spotify 543,9-krotność, zgodnie z FactSet. Spotify nie jest składnikiem indeksu.

Do środy wielokrotność Meta cofnęła się do 22,6-krotności zarobków w przód, podczas gdy PayPal wyceniał 27,2 razy, a Spotify 287,6 razy.

„Te akcje były naprawdę wycenione daleko poza perfekcję”, Mr. powiedział Genter. „Ludzie mówią, no cóż, nie ma tu perfekcji”.

Firma macierzysta Facebooka Inwestorzy zaskoczeni późną środą głębszym niż oczekiwano spadkiem zysków i gorszą perspektywą. Firma poinformowała, że ​​spodziewa się spowolnienia wzrostu przychodów i poinformowała, że ​​na całym świecie straciła około miliona użytkowników dziennie. Akcje spadły o 27%, kierując się najgorszymi wynikami dziennymi od momentu rozpoczęcia handlu w 2012 roku.

Wyzwania firmy obejmują nową politykę prywatności reklam firmy Apple Inc. ten Meta spodziewa się, że utracona sprzedaż będzie kosztować ponad 10 miliardów dolarów na 2022 r. Wymóg, aby aplikacje pytały użytkowników, czy chcą być śledzeni, ograniczał możliwość gromadzenia danych wykorzystywanych do kierowania reklam cyfrowych, co skłania reklamodawców do zmiany wydatków.

READ  W podziękowaniu, przypadki wirusów w USA znów rosną

Spadek wartości rynkowej Meta o 234 miliardy dolarów ma przekroczyć rekord Apple Inc. osadzony we wrześniu 2020 r., kiedy producent iPhone’a stracił około 182 miliardów dolarów w ciągu jednego dnia, według Dow Jones Market Data.

PayPal obniżył prognozy zysków na 2022 r. i porzucił cel, jaki wyznaczył w zeszłym roku, polegający na mniej więcej podwojeniu aktywnej bazy użytkowników. Szefowie powiedzieli, że w tym roku biznes będzie pod presją takich czynników, jak inflacja, problemy z łańcuchem dostaw, wariant Omicron i odpływ bodźców rządowych. Akcje spadły o 25% w środę podczas najgorszej w historii wyprzedaży i kontynuowały spadki w czwartek.

PayPal Holdings obniżył prognozy zysków.


Zdjęcie:

Justin Sullivan / Getty Images

i Spotify, który jest uwikłany w kontrowersje w podcastie Joe Rogana, powiedział, że dodał użytkowników, ale odmówił podania rocznych wskazówek, obniżając w czwartek akcje o 16%.

Wyniki finansowe z segmentu technologicznego nie były złe. Rodzic Google

Alfabet Inc.

poinformował o silnym wzroście sprzedaży i ujawnił plany podziału akcji w tym tygodniu, pomagając firmie zwiększyć wartość rynkową o ponad 135 miliardów dolarów w środę.

Alphabet przewyższył ostatnio inne akcje w popularnym handlu FAANG. Jego udziały w tym roku są prawie płaskie, podczas gdy Meta, Amazon i

Netflix Inc.

spadły o dwucyfrowe wartości procentowe.

jabłko Inc.

jest skromnie wyłączony.

Ogólnie rzecz biorąc, sezon zysków przedsiębiorstw przekroczył oczekiwania. Według FactSet, z wynikami uzyskanymi od około połowy spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500, analitycy szacują, że zyski ze składników indeksu wzrosły w kwartale świątecznym o 26% w porównaniu z rokiem poprzednim. To więcej w porównaniu z prognozami wzrostu o 21% na koniec września.

Menedżerowie finansowi twierdzą jednak, że byli szczególnie skoncentrowani na tym, co szefowie firm mają do powiedzenia na temat ich oczekiwań na nadchodzące miesiące w związku z wyższymi stopami i trwającą pandemią Covid-19.

„Niewielu z nich maluje różowy obraz z powodu niepewności” – powiedział Robert Schein, dyrektor ds. inwestycji w Blanke Schein Wealth Management.

Jak radzą sobie największe firmy

Napisz do Karen Langley pod adresem [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8