23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jason Van Dyke, były policjant z Chicago, który zabił Laquana McDonalda, zostaje zwolniony z więzienia

Oficer został skazany w 2019 roku na prawie siedem lat więzienia za zabicie czarnoskórego nastolatka.

„20 października 2014 zawsze będzie najgorszym dniem w moim życiu”, Van Dyke przeczytał z pisemnego oświadczenia podczas przesłuchania w 2019 roku, odnosząc się do dnia, w którym 16 razy postrzelił McDonalda. „To z powodu moich działań rodzina McDonald cierpiała z powodu bólu” – kontynuował.

Van Dyke został wypuszczony po nieco ponad trzech latach, co wiąże się z dobrym zachowaniem w więzieniu. Chociaż to mniej niż połowa jego oryginalnego zdania, było to w dużej mierze oczekiwane.

„W Illinois osoby skazane na karę więzienia są uprawnione do ustawowego czasu wolnego od pracy” – powiedział Joe McMahon, były prokurator specjalny, który kierował stanowym wyrokiem skazującym Van Dyke’a.

„Kiedy myślę wstecz, jaka była moja reakcja w 2019 roku, kiedy wydano to zdanie, (to) było wow” – powiedział McMahon CNN. – Wyjdzie dość szybko.

W tym czasie McMahon poprosił Van Dyke’a o odsłużenie 18-20 lat.

„Rozumiem, że narzucone zdanie jest mniejsze niż to, czego chciało wielu ludzi. To mniej niż to, o co prosiłem, mniej niż to, co uważałem za stosowne” – powiedział McMahon CNN.

Dodał jednak: „To było udane oskarżenie. Niezwykle rzadko zdarza się, aby funkcjonariusz policji w jakiejkolwiek jurysdykcji – zwłaszcza tutaj w Chicago – został oskarżony, skazany i skazany na więzienie za morderstwo.

To sentyment, który powtarzają nawet niektórzy członkowie rodziny McDonalda.

Ks. Marvin Hunter, stryjeczny dziadek McDonalda, powiedział CNN: „Nigdy nie prosiliśmy o zemstę, prosiliśmy o sprawiedliwość. A w przypadku Jasona Van Dyke’a czujemy, że otrzymaliśmy sprawiedliwość, ponieważ został oskarżony o przestępstwo, które popełnił. .zrób tyle czasu, ile czuliśmy, że powinien był zrobić, ale został oskarżony ”.

Wezwania do opłat federalnych

Wielu wezwało Van Dyke’a do postawienia zarzutów federalnych po tym, jak zakończył swój stanowy wyrok. Należą do nich NAACP, niektórzy członkowie rodziny McDonald, a nawet przedstawiciele USA. Bobby Rush, który reprezentuje dużą część South Side w Chicago.

READ  Ostateczny próbny projekt MLB 2023

„To zdanie było uderzeniem w nadgarstek” – powiedział Rush CNN.

„Sprawiedliwość tak naprawdę nie została zasłużona. A więc nie ma pociechy, nie ma relaksu. Nie ma sensu „No cóż, idźmy dalej”, ponieważ nie możemy iść dalej” – powiedział. „Nie mogę wygodnie odpocząć, dopóki nie poznam wyczerpania wszystkich środków”.

ten NAACP napisała nawet list do prokuratora generalnego Merricka Garlanda dni przed zwolnieniem Van Dyke’a prosząc go o „dostarczenie swojego zobowiązania do posuwania się naprzód z odpowiednimi i obowiązującymi opłatami federalnymi”.

Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości przyznał, że otrzymał list, wraz z podobnym listem od dwóch amerykańskich senatorów z Illinois, Dicka Durbina i Tammy Duckworth, i powiedział, że departament analizuje informacje.

Jednak nie wszyscy chcą federalnych opłat za Van Dyke’a, w tym członkowie własnej rodziny McDonalda.

„Wiele z tych rzeczy, które widzisz, się dzieje, nie chodzi o Laquan McDonaldnie chodzi o reformę sądownictwa karnego, ale o Cash Apps i Zellesa – powiedział Hunter dla CNN.
16 policjantów wzięło udział w skomplikowanym tuszowaniu sprawy po śmierci Laquana McDonalda, twierdzi raport

Na początek powiedział, że czuje, iż niektórzy ludzie, którzy przywołują nazwę McDonald’s, bardziej troszczą się o siebie niż o reformę systemu. Po drugie, powiedział, że martwi się konsekwencjami nakładania opłat federalnych w tej konkretnej sytuacji.

„Jeśli odniosą sukces w oskarżeniu pana Van Dyke’a na szczeblu federalnym”, powiedział, „jest to precedens w tym kraju dla setek i tysięcy czarnych mężczyzn, którzy wciąż są w więzieniu, z których niektórzy są niewinni, że kiedykolwiek poświęcają swój czas… mogliby to wykorzystać, by ich oskarżyć i zatrzymać.”

Oddzielnie McMahon powiedział CNN, że śledztwo procesowe było wspólnym przedsięwzięciem stanowym i federalnym.

„Współpracowaliśmy bardzo blisko z biurem prokuratora amerykańskiego w północnym dystrykcie Illinois, aby zidentyfikować świadków i zebrać dowody oraz udokumentować zeznania i zeznania naocznych świadków i innych funkcjonariuszy policji. Ta praca była krytyczna” – powiedział. „Chociaż rozumiem, że mogą być oddzielne postępowania wniesione przez różnych suwerenów, sprawa stanowa, która została wniesiona przeciwko Jasonowi Van Dyke’owi, była naprawdę znaczącym wspólnym przedsięwzięciem stanu Illinois i rządu federalnego”.

READ  Exxon opuszcza Rosję, pozostawiając 4 miliardy dolarów w aktywach, projekt Sachalin LNG jest wątpliwy

CNN skontaktowało się z Biurem Prokuratora Stanów Zjednoczonych dla Północnego Okręgu Illinois w sprawie jakiegokolwiek zaangażowania w śledztwo, które miało związek z procesem stanowym, ale nie otrzymało odpowiedzi.

Brak wideo, brak przekonania

Krytyczne nagranie z kamery samochodowej w sprawie McDonalda nie zostało upublicznione przez ponad rok po tym, jak Van Dyke zastrzelił 17-latka.

Ogromna większość protestów, które nastąpiły, koncentrowała się na tym, co zostało uznane przez generalnego inspektora miasta za an wyszukane tuszowanie.

Policja początkowo twierdziła, że ​​podczas incydentu z października 2014 r. McDonald wymierzył nóż w Van Dyke’a. Nagranie z policyjnej kamery samochodowej pokazało jednak coś zupełnie innego: McDonald oddalał się od Van Dyke’a, odwrócony plecami, zanim został postrzelony 16 razy.

Zabójstwo Laquana McDonalda: wideo z dashcam kontra  konta policyjne

„Czy myślisz, że zostałbyś tu skazany, gdyby nie istnienie tego wideo z kamery samochodowej?” Omar Jimenez z CNN zapytał McMahona, na co on odpowiedział: „Nie”.

„Narracja byłaby tak naprawdę dyktowana i kontrolowana przez członków chicagowskiego Departamentu Policji” – powiedział McMahon. „Ich próby rzeczywistego kontrolowania narracji tego, co zrobił Jason Van Dyke i jak bardzo różniło się to od tego, co faktycznie zrobił – myślę, że to odwróciło się”.

Hunter opisał to, co wydarzyło się tamtej nocy, jako współczesny lincz.

„To właśnie widziałeś z Laquan McDonald – wywoływali strach! To jest to, co robisz, gdy wychodzisz poza linię. To jest to, co robisz, gdy robisz coś innego niż to, co ci mówimy” – powiedział CNN.

Podczas gdy krytyczne wideo przerażająco pokazało, co się stało, pokazało również, co nie.

„Po tym, jak Laquan został postrzelony 16 razy”, powiedział McMahon, „zostawiono go na śmierć na środku ulicy. Stało tam co najmniej tuzin członków chicagowskiego wydziału policji i ani jednego policjanta nie wydano. pomoc. „

READ  Eksperci twierdzą, że w obliczu „potrójnej epidemii” czas ponownie założyć maskę

Ta dynamika jest częścią tego, co poszerzyło zakres Huntera.

„Prawdziwym problemem w Ameryce nie jest Jason Van Dyke. To system, nad którym pracował Jason Van Dyke. I musimy zacząć zmieniać system” – powiedział CNN.

Hunter powiedział, że uważa, że ​​wyrok nie był wystarczająco mocny i nie wziął pod uwagę pełnego zakresu cierpienia McDonalda.

„Zredukowali tego chłopca do obywatela drugiej kategorii, mówiąc, że bez względu na to, co się z nim stało i jak cierpiał, nie weźmiemy pod uwagę jego cierpienia. Po prostu stworzymy zdanie, w którym wszyscy będziecie bądź usatysfakcjonowany, ponieważ idzie do więzienia. A wy wszyscy (po drugiej stronie problemu) będziecie zadowoleni, ponieważ nie spędził życia w więzieniu – powiedział Hunter.

„Nie tak zaprojektowano wymiar sprawiedliwości w tym kraju. Jeśli się mylisz, powinieneś zapłacić za to, co zrobiłeś”.