20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wszystko w jeden dzień: Zuckerberg traci 29 miliardów dolarów, Bezos ma w kieszeni 20 miliardów dolarów

Przewodniczący i dyrektor generalny Facebooka, Mark Zuckerberg, zeznaje na przesłuchaniu Komisji Usług Finansowych Domu w Waszyngtonie, USA, 23 października 2019 r. REUTERS / Erin Scott

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

3 lutego (Reuters) – Mark Zuckerberg stracił w czwartek 29 miliardów dolarów wartości netto Metaplatformy Inc. (FB.O) akcje odnotowały rekordowy jednodniowy spadek, podczas gdy inny miliarder Jeff Bezos miał dodać 20 miliardów dolarów do swojej osobistej wyceny po przebojowych zarobkach Amazona.

Akcje Meta spadły o 26%, kasowanie ponad 200 miliardów dolarów w największy w historii jeden dzień wymazywanie wartości rynkowej dla amerykańskiej firmy. Według Forbesa, wartość netto założyciela i dyrektora generalnego Zuckerberga spadła do 85 miliardów dolarów.

Zuckerberg jest właścicielem około 12,8% technologicznego giganta znanego wcześniej jako Facebook.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Według danych Refinitiv Bezos, założyciel i prezes sklepu internetowego Amazon, jest właścicielem około 9,9% firmy. Według Forbesa jest także trzecim najbogatszym człowiekiem na świecie.

Amazonii Zysk za kwartał świąteczny wzrósł, dzięki inwestycjom w firmę Rivian zajmującą się pojazdami elektrycznymi; a firma powiedziała, że ​​podniesie roczne ceny subskrypcji Prime w Stanach Zjednoczonych, wysyłając swoje akcje w górę o 15% w rozszerzonym obrocie i odczytując w piątek największy procentowy wzrost od października 2009 r.

Według Forbesa, wartość netto Bezosa wzrosła o 57% do 177 miliardów dolarów w 2021 rok wcześniej, głównie z powodu boomu Amazona podczas pandemii, kiedy ludzie byli silnie uzależnieni od zakupów online.

Jednodniowy spadek bogactwa Zuckerberga jest jednym z największych w historii i następuje po Tesli Inc (TSLA.O) 35 miliardów dolarów strat papieru w ciągu jednego dnia w listopadzie, szefa Elona Muska. Musk, najbogatszy człowiek na świecie, zapytał następnie użytkowników Twittera, czy powinien sprzedać 10% swoich udziałów w producencie samochodów elektrycznych. Akcje Tesli muszą jeszcze odzyskać siły po wynikającej z tego wyprzedaży.

READ  Akcje spadają pod koniec tygodnia spadków rentowności: dzisiejsze wiadomości giełdowe

Po zniknięciu 29 miliardów dolarów Zuckerberg znajduje się na dwunastym miejscu na liście miliarderów Forbesa w czasie rzeczywistym, za indyjskimi potentatami biznesowymi Mukeshem Ambanim i Gautamem Adani.

Oczywiście, obrót akcjami technologicznymi pozostaje niestabilny, ponieważ inwestorzy mają trudności z wyceną wpływu wysokiej inflacji i oczekiwanego wzrostu stóp procentowych. Akcje Meta mogą bardzo dobrze odzyskać prędzej niż później, a uderzenie w bogactwo Zuckerberga pozostanie na papierze.

Zuckerberg sprzedał w zeszłym roku akcje Meta o wartości 4,47 miliarda dolarów, przed pogromem technologicznym w 2021 roku. Sprzedaż akcji odbywała się w ramach wcześniej ustalonego planu handlowego 10b5-1, którego dyrektorzy używają do rozwiania obaw związanych z wykorzystywaniem informacji poufnych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Evy Mathews, Akasha Srirama i Chavi Mehty w Bengaluru; Edytowanie przez Devikę Syamnath i Aurorę Ellis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.