27 maja, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Śledź na żywo: ceremonia otwarcia Olimpiady w Pekinie

dług…Duck Mills / The New York Times

Pita Taufatofua, sportowiec z Tongii, najbardziej znana z roli nosicielki flagi bez koszulki i pomalowanej olejem, nie weźmie udziału w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 – ku rozczarowaniu lojalnych widzów ceremonii otwarcia, którzy polegali na jej wspaniałym przybyciu.

Trzykrotny olimpijczyk, który startował w taekwondo i narciarstwie biegowym, zamiast tego skupia się na reagowaniu na katastrofy. Potężne tsunami Uderzył w jego ojczysty wyspiarski kraj po wybuchu pobliskiego wulkanu z wielką siłą. W styczniu nie zakwalifikował się jeszcze do rywalizacji i nie próbował zakwalifikować się po katastrofie.

„Nawet z kryteriami kwalifikacyjnymi nie mogłem pojechać do Pekinu”, powiedział, ponieważ w Tonga „wielu ludzi, którzy są na mnie głodni, nie zwraca tam uwagi”.

„Zdecydowanie za tym tęsknię”, powiedział Taufatofua, ale „Igrzyska Olimpijskie to coś więcej niż tylko sport, więc czuję, że i tak jesteśmy teraz zaangażowani w wysiłek olimpijski”.

Część wyspiarskiego państwa Tonga na Pacyfiku, liczącego około 100 000 mieszkańców, znajdowała się około 40 kilometrów od miejsca erupcji. Kraj był pokryty popiołem, a wielu mieszkańców straciło zarówno komunikację, jak i władzę. Taufatofua usłyszał od swojego ojca kilka dni temu, aby upewnić się, że jest bezpieczny.

Taufatofua została uruchomiona natychmiast GoFundMe Strona pomocy humanitarnej. Będąc na obozie szkoleniowym w Australii, napisał na stronie: „Potrzebujemy twojej pomocy w nadchodzących dniach i tygodniach”. „Początkowym priorytetem finansowania jest wyrządzenie szkód najbardziej potrzebującym, takim jak infrastruktura, szkoły i szpitale”. Strona zebrała prawie 800 000 dolarów, czyli około 571 000 dolarów.

38-letni Taufatofua przeszedł do historii jako rzadki sportowiec, który rywalizował zarówno w sportach letnich, jak i zimowych. Taufatofua po raz pierwszy wystartował jako pierwszy Tongan, który zakwalifikował się do Letnich Igrzysk Taekwondo w Rio de Janeiro w 2016 roku.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: najnowsze wiadomości

Ale trafił na pierwsze strony gazet po marszu bez koszuli i w tradycyjnym tongańskim stroju na ceremonii otwarcia, gdzie powtórzył to w mrozie podczas Zimowych Igrzysk 2018 w Pjongjangu w Korei Południowej i podczas upałów w Tokio w zeszłym roku.