16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe po raz pierwszy od 2018 roku

Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe po raz pierwszy od 2018 roku
Ten ruch oznacza koniec Fed Polityka łatwego pieniądza w dobie epidemii gwałtownie rośnie Inflacja w Ameryce. Stopa funduszy federalnych wynosi teraz 0,25-0,5%.

„Uważamy, że gospodarka jest bardzo silna i będziemy w stanie tolerować bardziej restrykcyjną politykę monetarną” – powiedział dziennikarzom przewodniczący Rezerwy Federalnej Pro Tempor Jerome Powell podczas konferencji prasowej po środowym spotkaniu.

ten Wzrost o ćwierć punktu był dobrze zakomunikowany przez bank centralny, o czym Powell wielokrotnie wspominał w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Wcześniej w tym miesiącu on Powiedział prawodawcom Wolał wzrost o ćwierć punktu.
To pierwsza podwyżka cen od grudnia 2018 r. i pierwsza zmiana cen Z poziomu bliskiego zeru, odkąd bank go obciął Prawie dokładnie dwa lata temu w marcu 2020 r. w następstwie epidemii.

Ceny wzrosły w ciągu ostatniego roku dla większości Amerykanów, pchając inflację znacznie powyżej i wymuszając długoterminowy cel Fed na poziomie 2%. Bank centralny ma podwójny mandat do utrzymywania stabilnych cen i maksymalnego zatrudnienia.

Jednak podczas pandemii ceny poszybowały w górę z powodu rosnącego popytu, chaosu w łańcuchu dostaw i rosnących kosztów energii. Początkowo Powell określił inflację epidemiczną jako „przejściową” inflację przez przestań używać terminu Podczas przesłuchania w Kongresie w listopadzie ubiegłego roku.

Powell powiedział, że wszelkie oczekiwania dotyczące czynników, które mogłyby obniżyć inflację — takich jak poprawa impasu w łańcuchu dostaw i wzrost aktywności zawodowej — nie spełniły się. Więc Rezerwa Federalna musiała działać.

Za rok kończący się w lutym Ceny konsumpcyjne wzrosły o 7,9%.Natomiast ceny uzyskiwane przez amerykańskich producentów za ich towary W tym samym okresie wzrosła o 10%. Żadna z tych wartości nie jest korygowana o wahania sezonowe.
Tymczasem Ożywienie rynku pracy w Stanach Zjednoczonych Nastąpiło to szybko po szoku zamknięcia wiosną 2020 r., który zaznaczył Największa utrata pracy w historii. W lutym naród był wciąż niski 2,1 mln miejsc pracy W porównaniu do tego samego miesiąca dwa lata temu.

Między silnym rynkiem pracy a wysoką inflacją tylko połowa mandatu Fed została wypełniona.

READ  Akcje Alibaby mogą się podwoić. Podział zasadniczo zmienia ocenę.

Co dalej zrobi Fed?

Zawierał również aktualizację zasad w środę a Nowy zestaw prognoz banku centralnego, co pokazuje, że urzędnicy Fed spodziewają się, że do końca tego roku średnia stopa funduszy federalnych wyniesie 1,9%, przed podniesieniem jej do 2,8% w 2023 roku. Ale Fed może również szybciej podnosić stopy procentowe, jeśli inflacja nie będzie umiarkowana. Bank centralny ma jeszcze w tym roku sześć posiedzeń. Kolejny termin to 3-4 maja.

Bankierzy centralni również zrewidowali swoje prognozy inflacji w dół do średnio 4,3% na koniec roku, w porównaniu do 2,6% prognozy w grudniu.

Tymczasem wzrost gospodarczy w USA spadł w tym roku do średnio 2,8% z 4% oczekiwanych w grudniu.

Powell powiedział w środę, że skutki konfliktu rosyjsko-ukraińskiego uderzą w amerykańską gospodarkę i już wywierają presję na wzrost inflacji.

„Konsekwencje dla gospodarki USA są wysoce niepewne, ale w najbliższym czasie inwazja i związane z nią wydarzenia prawdopodobnie wywrą dodatkową presję na inflację i wpłyną na aktywność gospodarczą” – powiedział Fed w środowym komunikacie.

Ale nie ma jeszcze powodów do niepokoju.

„Uważamy, że to nieco zaszkodzi PKB; 2,8% to nadal naprawdę solidny wzrost” – powiedział. „Czujemy, że gospodarka jest bardzo silna i będziemy w stanie tolerować zaostrzoną politykę monetarną”.