25 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nawet przy powolnych opadach deszczu w południowej Kalifornii nadal możliwe są lawiny błotne

Nawet przy powolnych opadach deszczu w południowej Kalifornii nadal możliwe są lawiny błotne

Gwałtowna burza rzeczna, która od kilku dni nawiedzała Kalifornię, zaczęła ustępować we wtorek, ale urzędnicy ostrzegli, że nawet niewielkie dodatkowe opady deszczu mogą spowodować osunięcia się ziemi w zalanej deszczem południowej Kalifornii.

Od niedzieli do poniedziałku burza spuściła rekordowe ilości deszczu w dorzeczu Los Angeles, co skłoniło miliony mieszkańców do pozostania w domach, aby uniknąć potencjalnego niebezpieczeństwa. Do poniedziałkowego wieczoru urzędnicy z Los Angeles naliczyli w mieście ponad 120 osuwisk i 25 uszkodzonych budynków, wiele z nich znajdowało się na wzgórzach nad Hollywood i Beverly Hills.

W całej południowej Kalifornii musiało być dziesiątki ludzi Wyłowione z wód powodziowych oraz wzburzone morze w hrabstwie Los Angeles, w tym mężczyzna, który wskoczył do szalejącej rzeki Los Angeles, aby uratować swojego psa. W dzielnicy Baldwin Hills lawina błotna zmiażdżyła sypialnię domu.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, obszar ten nie doświadczył najgorszych powodzi i innych skutków, jakie wywołały, powiedziała Lindsay Horvath, nadzorca hrabstwa Los Angeles.

„Zamiast tego szkody wynoszą 1000 cięć – zapadlisk, powalonych drzew, obszarów erozyjnych” – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Strażacy ewakuowali w poniedziałek 16 osób w dzielnicy Studio City po tym, jak dwa domy przy Lockridge Road doznały znacznych uszkodzeń w wyniku gruzu, który w poniedziałek przetoczył się przez okolicę.

W poniedziałkowy poranek ludzie spacerowali ulicami w oszołomionym nastroju, przyglądając się stertom błota i kamieni porozrzucanych po drodze. Z góry wytrysnęła woda po kostki, zabierając ze sobą gruz. Niektórzy mieszkańcy wysadzanych drzewami ulic w pobliżu Lockridge Road odgarniali błoto ze swoich podjazdów, podczas gdy ciężarówki do konserwacji pojazdów jeździły tam i z powrotem, próbując oczyścić drogę.

W poniedziałek w innych częściach Los Angeles mieszkańcy tymczasowo powrócili do świata, pluskając się w podmokłych skrzyżowaniach. Chociaż urzędnicy nawoływali ludzi, aby trzymali się z daleka od dróg, prawie wszystkie kampusy w Los Angeles Unified School District pozostały otwarte i oczekuje się, że zajęcia zostaną wznowione we wtorek.

READ  Królowa Elżbieta spędziła noc w szpitalu po odwołaniu jej podróży do Irlandii Północnej

W Północnej Kalifornii mieszkańcy wciąż dochodzą do siebie po zniszczeniach spowodowanych przez silny wiatr, który w niedzielę w niektórych obszarach wiał w porywach do 90 mil na godzinę. W pewnym momencie ponad 850 000 firm i domów było pozbawionych prądu, ponieważ wiatr uszkodził linie energetyczne i inny sprzęt elektryczny największego przedsiębiorstwa energetycznego stanu Pacific Gas & Electric w niedzielę w ciągu pierwszego z trzech dni przerw spowodowanych burzami.

Wiatr również stał się zabójczy. 41-letni mężczyzna na przedmieściach Sacramento w Carmichael i 82-letni mężczyzna w Yuba City, na północ od Sacramento, zginęli, gdy drzewa spadły na ich podwórka. W niedzielę 45-letni mężczyzna zmarł po tym, jak drzewo upadło na jego dom w górach Santa Cruz. Jak dotąd jedyne trzy zgony, które zgłoszono, są spowodowane burzą.

Oczekiwano, że we wtorek fala sztormowa przesunie się na południe od rejonu San Diego, ale w Los Angeles od czasu do czasu można było spodziewać się przelotnych opadów deszczu i burz, powiedział Ariel Cohen, meteorolog z National Weather Service w Los Angeles.

Pan. Cohen powiedział, że ziemia była bardzo nasiąknięta po tym, co nazwał jednym z najbardziej mokrych systemów burzowych, jakie nawiedziły obszar Los Angeles od czasu rozpoczęcia pomiarów. Chociaż niebo wydawało się błękitne, ostrzegł Angelenos, aby we wtorek zachował czujność.

„Nie trzeba dużo deszczu, aby spowodować dodatkowe osuwiska ziemi, skał i błota” – powiedział.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej burmistrz Los Angeles Karen Bass wyszła, aby odebrać telefon od prezydenta Bidena. Kiedy wróciła na scenę, prezydent trzymał jej telefon komórkowy przy mikrofonie po drugiej stronie. Pan. Biden przez zestaw głośnomówiący nazwał wysiłki miasta „piekielnym posunięciem” i powiedział, że rozmawiał przez telefon z gubernatorem Gavinem Newsomem.

„Uzyskamy każdą pomoc, o jaką poprosisz” – powiedział Mr. – powiedział Biden. „Więc po prostu daj mi znać. Dlatego dzwonię.”

READ  Przed wizytą Trumpa w Nowym Jorku Adams ostrzega protestujących, by się zachowywali

Jill Cowan Dodano raporty z Los Angeles.