9 sierpnia, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biden przewidział, że stany będą próbowały aresztować kobiety podróżujące w celu dokonania aborcji

WASZYNGTON, 1 lipca (Reuters) – Prezydent Joe Biden przewidział w piątek, że niektóre stany USA będą próbowały aresztować kobiety, które przekraczają granice stanowe, aby uzyskać aborcję po tym, jak Sąd Najwyższy odrzucił konstytucyjne prawo do procedur ogólnokrajowych.

Po tym, jak sąd uchylił w zeszłym tygodniu orzeczenie Roe przeciwko Wade z 1973 r., 13 stanów kierowanych przez Republikanów zakazało lub poważnie ograniczyło tę praktykę na mocy tak zwanych „praw wyzwalających”. Kobiety w tych stanach, które chcą aborcji, mogą być zmuszone do udania się do stanów, w których jest to legalne.

Biden, który zwołał w piątek wirtualne spotkanie z demokratycznymi gubernatorami stanów w sprawie prawa do aborcji, powiedział, że sądzi, że ludzie będą „zszokowani, gdy pierwszy stan… spróbuje aresztować kobietę za przekroczenie granicy stanowej w celu uzyskania opieki zdrowotnej”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodał: „Nie sądzę, żeby ludzie wierzą, że to się wydarzy. Ale to się wydarzy i wyśle ​​wiadomość do całego kraju, że to kolosalna umowa; to znaczy, wpływa na wszystkie twoje podstawowe prawa”. .

Biden powiedział, że rząd federalny będzie działał na rzecz ochrony kobiet, które muszą przekraczać granice stanowe, aby uzyskać aborcję i zapewnić dostęp do narkotyku w stanach, w których jest to zabronione.

Gubernator Nowego Meksyku, Michelle Lujan Grisham, powiedziała tłumowi, że jej stan „nie będzie współpracował” z jakąkolwiek próbą ukarania kobiet, które dokonały aborcji. – Nie poddamy się – powiedział.

Grupy zajmujące się prawami do aborcji złożyły w kilku stanach akty prawne mające na celu ochronę zdolności kobiet do przerywania ciąży.

Sędziowie z Florydy, Luizjany, Teksasu i Utah wydali orzeczenia blokujące wdrożenie nowych restrykcyjnych przepisów dotyczących aborcji, podczas gdy Sąd Najwyższy Ohio w piątek odmówił zablokowania rządowi republikanów egzekwowania zakazu aborcji. Czytaj więcej

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul powiedziała panelowi, że „kilka stanów” musi zadbać o zdrowie kobiet w całym kraju.

„Jest taki stres”, powiedział Hochul. „To kwestia życia i śmierci dla amerykańskich kobiet” – dodała.

Roe przeciwko. Biden powiedział również panelowi, że Senat nie miał wystarczającej liczby głosów, aby wyeliminować zasadę superwiększości, znaną jako obstrukcja, aby wprowadzić obronę Wade’a.

Zaproponował senatorom wyeliminowanie obstrukcji, ale sugestia została odrzucona przez doradców kluczowych demokratycznych prawodawców. Czytaj więcej

„(The) filibuster nie powinien powstrzymywać nas przed (kodyfikacją) Roe” – powiedział Biden.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rami Ayyub, Jeff Mason i Susan Heavy Editing Alistair Bell

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.