24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Największy rosyjski bank opuścił Europę, okaleczony sankcjami

Największy rosyjski bank opuścił Europę, okaleczony sankcjami
  • Sbierbank opuszcza rynek europejski po zleceniu przez EBC
  • W obliczu prania pieniędzy, zagrożeń dla pracowników i mienia
  • stwierdza, że ​​wszyscy deponenci mają wystarczające środki do zapłaty
  • Zysk netto w 2021 r. wzrósł o 64% do 1,25 biliona rubli

Moskwa, 2 marca (Reuters) – największy rosyjski pożyczkodawca, Sbierbank (SBER.MM) Inwazja Rosji na Ukrainę i późniejsze sankcje zachodnie doprowadziły do ​​ogromnych przepływów pieniężnych i zagrożeń dla jej pracowników i aktywów oraz do opuszczenia niemal wszystkich rynków europejskich.

Po wydaniu przez Europejski Bank Centralny (EBC) nakazu zamknięcia europejskiej części banku, krok ten wydawał się nieunikniony, ostrzegając o możliwej awarii depozytów wywołanej inwazją, którą Moskwa nazywa „akcją specjalną”. Czytaj więcej

W środę poinformowano, że kontrolowany przez państwo Sbierbank odnotował roczny zysk za 2021 rok.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Bank powiedział, że nie może zapewnić przepływu środków pieniężnych europejskim spółkom zależnym na polecenie rosyjskiego banku centralnego mającego na celu ochronę waluty obcej. Ale powiedział, że kapitał i aktywa wystarczą, aby zapłacić wszystkim deponentom.

Posunięcie to podkreśla presję wywieraną na niektóre rosyjskie firmy ze strony bezprecedensowego posunięcia Zachodu, by izolować Moskwę, w tym embargo na jej bank centralny i wykluczenie niektórych jej banków z globalnego organu płatniczego SWIFT.

Prezes rosyjskiego banku centralnego Elvira Nabiulina powiedziała w środę, że gospodarka kraju stoi w obliczu poważnego kryzysu i robi wszystko, aby system finansowy był w stanie poradzić sobie z wszelkimi niepowodzeniami. Czytaj więcej

„W obecnych okolicznościach Sbierbank zdecydował się opuścić rynek europejski” – napisano w oświadczeniu. „Banki zależne grupy stoją w obliczu nadzwyczajnych przepływów pieniężnych i zagrożeń dla bezpieczeństwa swoich pracowników i oddziałów”.

Na dzień 31 grudnia 2020 r. Sbierbank posiadał europejskie aktywa o wartości 13,13 mld (14,4 mld USD) i prowadził operacje w takich krajach, jak Austria, Chorwacja, Niemcy i Węgry.

READ  Nowy Jork pozywa Donalda Trumpa, Trump Organization za oszustwo

Powiedział, że europejskie spółki zależne stanęły w obliczu kryzysu płynności po nałożeniu embarga, w wyniku czego bank stracił kontrolę nad tymi jednostkami w pierwszym kwartale roku.

Sberbank poinformował w listopadzie, że planuje zamknąć sprzedaż w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, na Węgrzech, w Serbii i Słowenii do 2021 roku przy wartości kontraktu około 500 milionów euro.

Słoweński Bank NLB (NLBR.LJ) Powiedział, że robi słoweński biznes.

Sbierbank nie przekazał żadnych informacji na temat innych możliwych transakcji.

Wyjście nie wpłynie na działalność Sbierbanku w Szwajcarii, który powiedział, że będzie nadal działał normalnie.

Skok zysku

Zysk netto Sbierbanku za 2021 r. wzrósł o 64% rok do roku do 1,25 bln rubli (12,38 mld USD). Zwrot z kapitału za rok wyniósł 24,2%, a dochód odsetkowy netto wyniósł 1,8 biliona rubli.

Dyrektor generalny German Gref, który milczał od czasu kryzysu, określił wyniki jako „doskonałe”, ale powiedział, że teraz skupiono się na „nowych wyzwaniach stojących przed rosyjską gospodarką i sektorem finansowym”.

Bank odwołał apel inwestorów w celu omówienia wyników.

Moskiewska giełda wstrzymała handel i starała się zapobiec odpływowi kapitału z rosyjskich aktywów, ale kwity depozytowe Sbierbanku w Londynie spadły w środę o ponad 90% do 1,7 centa.

(1 USD = 100,9700 rubli)

(1 USD = 0,9018 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Zgłoszone przez redakcję Reuters przez Clarence Fernandez i Mark Potter

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.