16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biden mówi, że jest „jasne”, że Rosja bierze na cel cywilów, ale jest „za wcześnie, by stwierdzić”, czy jest to zbrodnia wojenna.

Biden mówi, że jest „jasne”, że Rosja bierze na cel cywilów, ale jest „za wcześnie, by stwierdzić”, czy jest to zbrodnia wojenna.
Wiceprezydent USA Kamala Harris przemawia do ABC „Good Morning America” 2 marca. (ABC)

Wiceprezydent USA Kamala Harris powiedziała w środę, że „wszystko jest na stole”, ponieważ Stany Zjednoczone nadal oceniają sankcje nałożone na Rosję za atak na Ukrainę i nadal nalegają, aby nie wysyłały wojsk przeciwko siłom rosyjskim na Ukrainie.

„Jesteśmy zobowiązani do kontynuowania współpracy z naszymi sojusznikami w oparciu o to, co zamierzamy zrobić i co robimy z sankcjami. Oczywiście wszystko jest na stole do rozważenia” – powiedział Harris dla programu NBC Today Show.

Harris kontynuował: „Nie zrobimy tego, musimy powiedzieć, że jak powiedział prezydent, nie zamierzamy umieszczać wojsk amerykańskich na Ukrainie, aby walczyły z Rosjanami na ziemi lub w powietrzu, ale jesteśmy zdeterminowani by bronić naszego sojuszu NATO i naszych sojuszników w każdym calu regionu NATO. Będziemy to robić nadal.

Harris powiedział ABC „Good Morning America”, że Stany Zjednoczone ściśle monitorują działania Rosji i oceniają, czy celowo atakuje ona ludność cywilną i narusza prawo międzynarodowe.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni i monitorujemy to. Jesteśmy w pełni świadomi, że celowe atakowanie ludności cywilnej może stanowić naruszenie prawa międzynarodowego, więc jest to kwestia, na której wszyscy musimy się skoncentrować. Jest to pogwałcenie wszystkich standardów i polityk, które traktuj poważnie, „Harris powiedział ABC.

Harris powiedział, że Stany Zjednoczone będą nadal udzielać pomocy humanitarnej i bezpieczeństwa ludności Ukrainy.

Harris powiedział NBC, że Rosja już widzi konsekwencje środków odwetowych USA wobec tego kraju.

„Rubel spada. Widzieliśmy, jak rosyjska giełda się zamyka. Widzieliśmy, że Rosja ma w zasadzie śmieciowy rating kredytowy. Wiemy więc, że ma to wpływ” – powiedział.

„Historia pokaże, że Władimir Putin zasadniczo wzmacnia NATO i osłabia Rosję” – powiedział.

Harris powiedział we wtorek, że rozmawiał z przywódcami Łotwy, Litwy, Słowenii i Rumunii o tym, jak Stany Zjednoczone będą nadal wspierać swoich sojuszników.

READ  Nowy wariant Covit-19 w RPA wywołuje falę ograniczeń w podróżowaniu

Pochwalił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Żeleńskiego, mówiąc, że „wykazał się niezwykłą odwagą” i był „inspiracją dla nas wszystkich”.