24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Właściciel Facebooka Meta mówi, że ukraińscy wojskowi i politycy byli celem kampanii hakerskiej

Właściciel Facebooka Meta mówi, że ukraińscy wojskowi i politycy byli celem kampanii hakerskiej

28 lutego (Reuters) – Meta Platformy (FB.O) Grupa hakerska wykorzystywała Facebooka do atakowania kluczowych postaci na Ukrainie, w tym kluczowych urzędników wojskowych, polityków i dziennikarza, gdy firma mediów społecznościowych ogłosiła swoje tajne wpływy w trakcie trwającej przez Rosję okupacji jej sąsiada i przeciwko hakerom.

Meta powiedział, że osobno usunęła sieć około 40 fałszywych kont, grup i stron na Facebooku i Instagramie, które w ciągu ostatnich 48 godzin były atakowane na ludzi w Rosji i na Ukrainie.

Twitter (TWTR.N) Rzecznik powiedział, że firma zawiesiła ponad tuzin kont i zablokowała udostępnianie wielu linków za naruszenie jej zasad dotyczących manipulacji platformami i spamu. W swoim obecnym śledztwie stwierdził, że relacje pojawiły się w Rosji i miały na celu zakłócenie publicznego dyskursu wokół konfliktu na Ukrainie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rzecznik prasowy Alphabet Inc (GOOGL.O) YouTube twierdzi, że zamknął kilka kanałów YouTube z łącznie mniej niż 90 subskrybentami w ramach dochodzenia w sprawie jego połączonych działań wpływających na Rosję.

W poniedziałkowym poście na blogu przypisał wysiłki związane z metahakowaniem grupie o nazwie Ghost Writer, która z powodzeniem uzyskała dostęp do kont w mediach społecznościowych celu. Meta powiedział, że hakerzy próbowali opublikować filmy na YouTube z kont przedstawiających osłabienie ukraińskich wojsk, w tym wideo, w którym twierdzą, że ukraińscy żołnierze wywiesili białą flagę, aby wyjść z dżungli i poddać się.

Ukraińscy urzędnicy ds. cyberbezpieczeństwa oskarżyli w piątek hakerów z sąsiedniej Białorusi o atakowanie osobistych adresów e-mail ukraińskiego personelu wojskowego i „powiązanych osób” oraz o atakowanie grupy o kryptonimie UNC1151. FireEye, amerykańska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, wcześniej powiązała grupę z operacjami Costwriter. Czytaj więcej

Komitet Bezpieczeństwa Meta twierdzi, że podjął kroki w celu ochrony docelowych kont i zapobiegania domenom phishingowym hakerów. Odmówił podania nazw celów, ale powiedział, że będzie to ostrzegać użytkowników w jak największym stopniu.

READ  Cowboys and Dolphins zapewnili sobie miejsce w play-offach dzięki celnemu celowi z gry w ostatniej sekundzie

Wyślij wiadomość

Ten wykres, wykonany 2 listopada 2021 r., pokazuje wydrukowane w 3D obrazy nadrzędnych metaplatform Facebooka i logo Facebooka na klawiaturze laptopa. REUTERS / Dado Ruvic / Ilustracja / Pliki

Meta powiedziała, że ​​oddzielna kampania wpływów, która wykorzystywała wiele wyimaginowanych osób, twierdziła, że ​​przebywa w Kijowie i przebiera się za niezależne organizacje informacyjne i prowadzi niewielką liczbę stron internetowych. Gazety twierdziły, że kraje zachodnie zdradzają Ukrainę i że Ukraina jest państwem upadłym.

Firma poinformowała, że ​​znalazła powiązania między osobami w Rosji, regionem Donbasu na Ukrainie i dwoma krymskimi mediami: NewsFriend i SouthFront, które zostały usunięte w kwietniu 2020 r. Rząd Stanów Zjednoczonych.

Front Południowy twierdził, że Facebook był wcześniej blokowany co najmniej cztery razy, a jego grupa nie znajdowała się na Krymie i że jego zasięg powinien być obiektywny.

NewsFront nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Na konferencji prasowej Meta odmówiła podania konkretnych liczb, ale powiedziała, że ​​treść kampanii wpływu zawierała „bardzo małe ilości” akcji, postów lub reakcji. Powiedział, że kampania ma mniej niż 4000 kont na Facebooku śledzących jedną lub więcej jej stron i mniej niż 500 kont śledzących konta na Instagramie. Nie mówi, jak długo kampanie są aktywne na jej stronach.

Meta powiedział, że kampania wykorzystywała również Twittera, YouTube, Telegram i rosyjskie serwisy społecznościowe Odnoglassniki i VK. Telegram i V.K. (VKCOq.L)Będący własnością Odnoklassniki, nie odpowiadał na prośby o komentarz.

Kryzys na Ukrainie zaostrza konflikty między Moskwą a największymi firmami technologicznymi. W piątek Rosja poinformowała, że ​​w pewnym stopniu ogranicza dostęp do Facebooka po odrzuceniu przez rząd kilku rosyjskich państwowych mediów żądania niezależnej weryfikacji prawdy. W sobotę Twitter ogłosił również, że jego usługi dla niektórych rosyjskich użytkowników zostaną ograniczone. Czytaj więcej

Ukraina była nękana przez wtargnięcia cyfrowe i odmowę usługi przed i po rosyjskiej inwazji, którą Moskwa nazywa „operacją specjalną”. Wiele dużych firm technologicznych ogłosiło środki mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i prywatności swoich użytkowników w kraju.

READ  Według doniesień Stany Zjednoczone wstrzymały eksport maszyn do produkcji chipów ASML do Chin na kilka tygodni przed wprowadzeniem zakazu

Meta, która wprowadziła zmiany, takie jak wyłączenie wyszukiwania w ostatnich dniach i przeglądanie list znajomych kont na Facebooku na Ukrainie, powiedziała w poniedziałek, że zmiany zostały wprowadzone w Rosji w odpowiedzi na publiczne doniesienia o atakach społeczeństwa obywatelskiego i protestujących.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Elizabeth Galliford w Nowym Jorku; Dodatkowe raporty Christophera Binga w Waszyngtonie i Paresha Dave’a w Oakland w Kalifornii; Montaż przez Kennetha Lee, Jonathana Odyssey i Tomasa Jonowskiego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.