15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bezpośrednie zapowiedzi: Rosja okupuje Ukrainę

Scena przygotowana jest na poniedziałkowe spotkanie między Rosją a Ukrainą na granicy ukraińsko-białoruskiej, w pobliżu rzeki Prypeć.

Czy jest to przełom dyplomatyczny, czy też pogląd polityczny, gdy Rosja kontynuuje ofensywę na Ukrainę?

Wyjaśnijmy, co to jest: Spotkanie nie odbyło się między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim a prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Wręcz przeciwnie, jest to Spotkanie przedstawicieli obu stron. Biuro Żeleńskiego poinformowało, że prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko wezwał w niedzielę prezydenta Ukrainy i wydało zapewnienia bezpieczeństwa, że ​​Łukaszenka zapewni, że „wizyta, spotkanie i przyjęcie delegacji ukraińskiej dla wszystkich samolotów, helikopterów i pocisków zaparkowanych na terytorium Białorusi pozostanie na ziemi”.

Ale czy Ukraina może przyjąć którąkolwiek z gwarancji Łukaszenki? Ten sam przywódca, którego oficerowie… Ryan Air siłą zestrzelił samolot w białoruskiej przestrzeni powietrznej W zeszłym roku aresztował młodego białoruskiego protestującego, oskarżając go o „alarm bezpieczeństwa”, co wywołało międzynarodowe protesty.

Po spotkaniu zaplanowanym na poniedziałek pojawiło się kilka oświadczeń Kremla, w których stwierdzono, że strona ukraińska wcześniej sprzeciwiła się rosyjskiej propozycji spotkania na Białorusi propozycją spotkania w Warszawie, a później zerwie kontakt. Biuro Żeleńskiego zaprzeczyło, że rzekomo negocjowali.

Czego powinniśmy się spodziewać po rozmowach? Sam Zełenski postawił niskie oczekiwania na spotkanie w niedzielę i kuszące jest spekulowanie, że spotkanie na granicy będzie mało przydatne. Ale jeśli jego wojska nadal będą zmagać się z trudnościami na polu bitwy z siłami ukraińskimi, da to Putinowi przynajmniej szansę na wycofanie się z wojny na Ukrainie.

Atak Putina jest wciąż w powijakach, a Rosja mogłaby zapewnić Ukrainie większą siłę militarną. Co najbardziej niepokojące, Ramzan Kadyrow, prokremlowski przywódca rosyjskiego regionu Czeczenii, wezwał w niedzielę rosyjskie wojsko do rozszerzenia ofensywy na Ukrainę.

Przeczytaj pełną analizę tutaj: