24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Exxon opuszcza Rosję, pozostawiając 4 miliardy dolarów w aktywach, projekt Sachalin LNG jest wątpliwy

Logo Exxon Mobil Corp zostało zaprezentowane na targach i konferencji Rio Oil and Gas Expo 24 września 2018 r. w Rio de Janeiro w Brazylii. REUTERS / Sergio Moraes

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Houston, 1 marca (Reuters) – ExxonMobil (XOM.N) We wtorek zapowiedział, że wycofa się z rosyjskich operacji naftowo-gazowych o wartości ponad 4 miliardów dolarów i zawiesi nowe inwestycje w wyniku inwazji Moskwy na Ukrainę.

Decyzja ta spowoduje, że Exxon wycofa się z zarządzania dużymi zakładami wydobywczymi ropy i gazu na wyspie Sachalin na Dalekim Wschodzie Rosji i poddaje w wątpliwość losy proponowanej wielomiliardowej instalacji skroplonego gazu ziemnego (LNG).

„Potępiamy działania militarne Rosji, które naruszają integralność terytorialną Ukrainy i zagrażają jej mieszkańcom” – podała agencja w oświadczeniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Planowane wyjście podąża za Apple z kilkudziesięciu innych zachodnich firm (AAPL.O) i Boeinga (ZAKAZ) BP PLC, Shell i norweski Equinor ASA (EQNR.OL) Zapowiedziane plany zawieszenia handlu lub zaniechania działalności Rosji.

Exxon, który ma spotkać się ze śledczymi z Wall Street w środę, nie przedstawił harmonogramu swojego wyjazdu ani nie skomentował potencjalnych zapisów dotyczących aktywów. Jej najnowszy raport roczny, złożony w lutym, szacuje aktywa Rosji na 4,055 miliardów dolarów.

Wcześniej Exxon zaczął zwalniać amerykańskich pracowników z Rosji, według dwóch osób zaznajomionych z tą sprawą. Liczba zwalnianych pracowników nie jest jasna. Jeden powiedział, że firma wysłała samolot na wyspę Sakal, aby uratować załogę.

Exxon eksploatuje trzy duże morskie pola naftowo-gazowe na wyspie Sachalin w imieniu konsorcjum japońskich, indyjskich i rosyjskich firm, w tym rosyjskiego Rosnieftu. (ROSN.MM). Zespół realizuje plany dodania terminalu eksportowego LNG na miejscu.

„Rosyjski biznes Exxona jest stosunkowo niewielki w kontekście jego ogromnych firm, więc nie byłby tak ważny jak PP czy Total Energies, gdyby porzucił swoje rosyjskie aktywa” – powiedział Anish Kapadia, dyrektor ds. energetyki. Konsultanci ds. Polityki Naukowej Górnictwa.

READ  Źródło - Baltimore Ravens starszy RB Le'Veon ścięty

Firma, która od 1995 roku zagospodarowuje swoje rosyjskie pola naftowe i gazowe, znalazła się pod presją zerwania więzi z Rosją w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę. Rosja nazywa swoje działania na Ukrainie „operacją specjalną”.

Zakład na Sachalinie, w którym działa Exxon od rozpoczęcia produkcji w 2005 roku, jest jedną z największych pojedynczych inwestycji bezpośrednich w Rosji, jak wynika z opisu projektu na stronie internetowej Exxon. Ten ruch spowodował ostatnio wypompowanie około 220 000 baryłek ropy dziennie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Sabriny Vale; Dodatkowy raport Gary’ego McWilliamsa; Montaż dokonali Jonathan Odyssey, Grant McCool i Kenneth Maxwell

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.