1 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Exxon opuszcza Rosję, pozostawiając 4 miliardy dolarów w aktywach, projekt Sachalin LNG jest wątpliwy

Logo Exxon Mobil Corp zostało zaprezentowane na targach i konferencji Rio Oil and Gas Expo 24 września 2018 r. w Rio de Janeiro w Brazylii. REUTERS / Sergio Moraes

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Houston, 1 marca (Reuters) – ExxonMobil (XOM.N) We wtorek zapowiedział, że wycofa się z rosyjskich operacji naftowo-gazowych o wartości ponad 4 miliardów dolarów i zawiesi nowe inwestycje w wyniku inwazji Moskwy na Ukrainę.

Decyzja ta spowoduje, że Exxon wycofa się z zarządzania dużymi zakładami wydobywczymi ropy i gazu na wyspie Sachalin na Dalekim Wschodzie Rosji i poddaje w wątpliwość losy proponowanej wielomiliardowej instalacji skroplonego gazu ziemnego (LNG).

„Potępiamy działania militarne Rosji, które naruszają integralność terytorialną Ukrainy i zagrażają jej mieszkańcom” – podała agencja w oświadczeniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Planowane wyjście podąża za Apple z kilkudziesięciu innych zachodnich firm (AAPL.O) i Boeinga (ZAKAZ) BP PLC, Shell i norweski Equinor ASA (EQNR.OL) Zapowiedziane plany zawieszenia handlu lub zaniechania działalności Rosji.

Exxon, który ma spotkać się ze śledczymi z Wall Street w środę, nie przedstawił harmonogramu swojego wyjazdu ani nie skomentował potencjalnych zapisów dotyczących aktywów. Jej najnowszy raport roczny, złożony w lutym, szacuje aktywa Rosji na 4,055 miliardów dolarów.

Wcześniej Exxon zaczął zwalniać amerykańskich pracowników z Rosji, według dwóch osób zaznajomionych z tą sprawą. Liczba zwalnianych pracowników nie jest jasna. Jeden powiedział, że firma wysłała samolot na wyspę Sakal, aby uratować załogę.

Exxon eksploatuje trzy duże morskie pola naftowo-gazowe na wyspie Sachalin w imieniu konsorcjum japońskich, indyjskich i rosyjskich firm, w tym rosyjskiego Rosnieftu. (ROSN.MM). Zespół realizuje plany dodania terminalu eksportowego LNG na miejscu.

„Rosyjski biznes Exxona jest stosunkowo niewielki w kontekście jego ogromnych firm, więc nie byłby tak ważny jak PP czy Total Energies, gdyby porzucił swoje rosyjskie aktywa” – powiedział Anish Kapadia, dyrektor ds. energetyki. Konsultanci ds. Polityki Naukowej Górnictwa.

READ  Wnioski sądowe stanu Michigan mają na celu zablokowanie zawieszenia Jima Harbaugha

Firma, która od 1995 roku zagospodarowuje swoje rosyjskie pola naftowe i gazowe, znalazła się pod presją zerwania więzi z Rosją w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę. Rosja nazywa swoje działania na Ukrainie „operacją specjalną”.

Zakład na Sachalinie, w którym działa Exxon od rozpoczęcia produkcji w 2005 roku, jest jedną z największych pojedynczych inwestycji bezpośrednich w Rosji, jak wynika z opisu projektu na stronie internetowej Exxon. Ten ruch spowodował ostatnio wypompowanie około 220 000 baryłek ropy dziennie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Sabriny Vale; Dodatkowy raport Gary’ego McWilliamsa; Montaż dokonali Jonathan Odyssey, Grant McCool i Kenneth Maxwell

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.