24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mrugałem do spotkań Izraela i szczytów arabskich, w których czeka mnie trudna bitwa, która utoruje drogę wojnie w Gazie.

Mrugałem do spotkań Izraela i szczytów arabskich, w których czeka mnie trudna bitwa, która utoruje drogę wojnie w Gazie.

WASZYNGTON – Sekretarz stanu USA Anthony Blinken podczas swojej drugiej podróży na Bliski Wschód od wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem będzie dążył do zdobycia poparcia dla humanitarnej przerwy w walkach w Gazie, ogłosili w czwartek „The Times of Israel” urzędnicy amerykańscy. Najwyższy dyplomata administracji wyjechał do regionu z trudnym zadaniem.

Blinken musi przekonać Izrael i arabskich sojuszników Waszyngtonu i planuje spotkać się z ministrami spraw zagranicznych na szczycie zorganizowanym przez Departament Stanu w stolicy Jordanii Ammanie w sobotę, pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedzieli starszy arabski dyplomata i urzędnik amerykański.

Drugi urzędnik amerykański powiedział, że administracja Bidena może nałożyć „tymczasowe i lokalne” zawieszenia humanitarne na Strip, aby zwiększyć przepływ pomocy i bezpiecznie uchronić ludność cywilną przed niebezpieczeństwem, dając Hamasowi szansę. Doskonały opis około 240 zakładników wziętych do Gazy podczas ofensywy 7 października.

Uważa się, że zakładnicy są rozproszeni w tunelach na terenie enklawy, niektórzy z nich zostali schwytani przez Palestyński Islamski Dżihad i innych terrorystów, przy czym Hamas czasami twierdził, że nie wie, gdzie wszyscy się znajdują. Urzędnik powiedział, że jeśli Hamas nie będzie miał jasnego pojęcia, gdzie w obliczu zamieszania spowodowanego walkami znajdują się wszyscy zakładnicy, trudno będzie wynegocjować ich uwolnienie.

Tymczasem Reuters poinformował, że Stany Zjednoczone wysyłają drony obserwacyjne nad Strefą Gazy, aby zebrać informacje na temat miejsca pobytu zakładników, wśród których prawdopodobnie znajduje się około 10 Amerykanów.

Przerwy humanitarne pozwalają Hamasowi na przegrupowanie militarne, czego administracja Bidena nie chce. Jednak urzędnik amerykański rozmawiający z „The Times of Israel” powiedział, że takie podejście jest konieczne, aby Waszyngton mógł kontynuować, ponieważ próbuje przeciągnąć za sobą większość swojego regionalnego programu, aby uniknąć całkowitego załamania się sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy.

Ponieważ Izrael nie przyjął jeszcze idei przerw humanitarnych i jest przekonany, że Hamas ugnie się tylko wtedy, gdy zostanie dostatecznie ściśnięty przez zaciekłą ofensywę lądową IDF, Blinken będzie musiał wiele przekonać. wiatr Biuro premiera Benjamina Netanjahu szybko zdementowało raport New York Timesa, twierdząc, że jest otwarty na rozważenie zawieszenia ze względów humanitarnych.

Obóz namiotowy zapewniany przez ONZ dla Palestyńczyków wysiedlonych w wyniku starć między Hamasem a Izraelem w Khan Younis w Strefie Gazy, 19 października 2023 r. (AP Photo/Fatima Shpir)

Nacisk, aby zaprzestać bombardowań w miejscach, o opuszczenie Gazańczyków poproszono

Ale jeszcze przed próbą przekonania Izraela do tymczasowego wstrzymania kontrofensywy w Gazie administracja Bidena prywatnie naciskała na Izrael, aby ograniczył naloty w południowym Izraelu. Po tym, jak północ nakazała cywilom opuszczenie kraju, urzędnik amerykański i izraelski powiedział „The Times of Israel”.

READ  Kobieta zraniła załogę Delta podczas lotu z Tampa

Izraelski urzędnik powiedział, że ataki IDF skupiły się głównie na północnej Strefie Gazy, gdzie znajdują się twierdze Hamasu. Urzędnik wyjaśnił jednak, że Izrael zastrzega sobie prawo do obrania za cel tej grupy terrorystycznej, gdziekolwiek chce, po atakach z 7 października, w których zginęło ponad 1400 osób.

Izraelski urzędnik podkreślił wyznaczenie przez IDF strefy humanitarnej w południowo-zachodniej Gazie, gdzie udzielana jest pomoc międzynarodowa uchodźcom w następstwie rozkazu armii wydanego Palestyńczykom, aby opuścili północną część terytorium.

Jednak urzędnik amerykański odpowiedział, że strefa ta nie została wyraźnie wyznaczona przez Izrael i że jest zbyt mała, aby pomieścić całkowitą populację Gazy wynoszącą 2,3 miliona, z których większość jest nadal narażona na masowe naloty IDF.

Urzędnik amerykański dał jasno do zrozumienia, że ​​Waszyngton uznaje, że Hamas działa od wewnątrz i pod ludnością cywilną w całej Gazie. Jednakże Stany Zjednoczone są zaniepokojone rosnącą liczbą ludności cywilnej, co komplikuje zdolność administracji do dalszego wspierania izraelskiej operacji wojskowej, a jednocześnie podążania za sojusznikami, dodał urzędnik.

Ilustracja: Palestyńczycy dokonują inspekcji zniszczeń po izraelskim ataku na obóz uchodźców Jabaliya w Strefie Gazy 1 listopada 2023 r. (AFP)

Trudna walka o zawieszenie zawieszenia broni przez świat arabski

Tymczasem należy zepchnąć arabskich partnerów Waszyngtonu z innego kierunku, aby poparli moratoria humanitarne.

Najbardziej zagorzałym zwolennikiem zawieszenia broni jest Jordania, która przedłożyła w zeszłym tygodniu uchwałę Zgromadzenia Ogólnego ONZ wzywającą do zakończenia walk w Gazie. Blinken przybędzie do Jordanii w piątkowy wieczór po dniu spędzonym w Izraelu.

Podczas pobytu w Ammanie Blinken weźmie udział w sobotnim szczycie ministerialnym z grupą arabskich odpowiedników, który wykorzysta do zjednoczenia partnerów regionalnych popierających politykę administracji Bidena wobec wojny Izrael-Hamas, powiedział amerykański urzędnik.

Urzędnik wskazał na wezwania Waszyngtonu do moratorium na pomoc humanitarną, zwiększenia pomocy humanitarnej, odrzucenia trwałego wysiedlenia Palestyńczyków i sprzeciwu wobec trwałej izraelskiej okupacji Gazy. Ponieważ uczestniczące w nim kraje zajmą się tymi kwestiami przed szczytem, ​​nie zakończy się on bez osiągnięcia dyplomatycznego.

READ  Funkcjonariusze służby zdrowia Bay Area zalecają maskę w domu; Kalifornia ma wysoki wskaźnik infekcji

Lista zaproszeń na szczyt nie jest jeszcze sfinalizowana – wyjaśnił amerykański urzędnik, natomiast rzecznik Departamentu Stanu odmówił komentarza w tej sprawie.

Również w Ameryce ze skrajnie lewicowego skrzydła Partii Demokratycznej powoli rozprzestrzeniają się wezwania do zawieszenia broni.

To zdjęcie opublikowane przez izraelskie wojsko w czwartek, 2 listopada 2023 r. przedstawia operacje naziemne w Strefie Gazy. (Izraelskie Siły Obronne za pośrednictwem AP)

Dick Turpin został w czwartek pierwszym amerykańskim senatorem, który wyraził poparcie dla zawieszenia broni, dając jednocześnie jasno do zrozumienia, że ​​wszyscy zakładnicy w enklawie rządzonej przez Hamas muszą zostać uwolnieni.

Stanowisko Durbina zraziło go do skrajnej lewicy spośród 18 Demokratów, którzy podpisali uchwałę wzywającą do zawieszenia broni, w której nie wspomniano o uprowadzonych do Gazy. Administracja Bidena dotychczas odrzucała podejście polegające na zawieszeniu broni, twierdząc, że byłoby to zwycięstwem Hamasu, który jest w stanie działać i zastraszać Izraelczyków w przyszłości.

Wiceprezydent USA Kamala Harris odrzuciła wezwania do powściągliwości wobec Izraela, mówiąc w czwartek reporterom w Londynie: „Nie będziemy stawiać żadnych warunków w sprawie naszego wsparcia dla Izraela w zakresie samoobrony”.

Dodał, że „nie dyktujemy, jak Izrael powinien prowadzić tę wojnę”, ale wspomniany raport The Times of Israel prywatnie ukazuje bardziej zniuansowane amerykańskie podejście.

Strategia na co dzień

Przed wyjazdem do Tel Awiwu w czwartek Blinken powiedział reporterom, że społeczeństwo „jest niedźwiedziem”.[ing] Omówi ciężar izraelskiej kampanii wojskowej wymierzonej w Hamas w Gazie oraz „ostateczne środki”, jakie IDF może podjąć, aby chronić ludność cywilną w Izraelu – jego najostrzejsze uwagi jak dotąd w związku z tym, że liczba ofiar śmiertelnych w Gazie przekracza około 9 000, według kierowanego przez Hamas Ministerstwo Zdrowia Gazy. Liczb tych nie można jednak niezależnie zweryfikować i obejmują one cywilów zabitych przez błędne rakiety wystrzelone przez palestyńskich terrorystów i grupy terrorystyczne w Gazie.

READ  Siedmiokrotny mistrz Super Bowl, Tom Brady, przejdzie na emeryturę po 22 sezonach NFL.

Jednakże Blinken powtórzył, że Izrael ma prawo i obowiązek bronić się, aby jego naród nie został ponownie zmasakrowany przez Hamas.

Wiceprezydent USA Kamala Harris przemawia do mediów po szczycie AI Saftey w Bletchley Park, Milton Keynes, Anglia, czwartek, 2 listopada 2023 r. (AP Photo/Alastair Grant)

Sekretarz przyznał również, że Hamas jest odpowiedzialny za ofiary cywilne, ponieważ grupa terrorystyczna używa ludzkich tarcz i umieszcza infrastrukturę wojskową pod szpitalami, szkołami i meczetami lub wewnątrz nich.

Blinken powiedział, że ma pięć głównych celów swojej podróży do regionu: opracowanie strategii dotyczącej kampanii wojskowej z Izraelem; zapewnienie, że wojna nie rozszerzy się na dodatkowe fronty; dalsze wysiłki na rzecz zapewnienia większej pomocy humanitarnej do Gazy; Ułatwienie ewakuacji wszystkich obywateli USA i cudzoziemców, którzy chcą opuścić Gazę; zapewnienie uwolnienia zakładników; oraz ustalenie warunków porozumienia między obydwoma krajami po zakończeniu wojny.

Omawiając izraelską strategię na wojnę, Blinken ponownie będzie naciskał na Jerozolimę, aby wznowiła swój „codzienny” scenariusz, powiedział amerykański urzędnik.

Izrael jak dotąd odmawiał publicznego rozważenia kwestii, kto będzie rządził Gazą, jeśli uda mu się osiągnąć swój cel, jakim jest pokonanie Hamasu. Nawet prywatnie formalne dyskusje nie przekroczyły biurokratycznego poziomu różnych odpowiednich ministerstw, stwierdzili urzędnik amerykański i izraelski.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken wchodzi na pokład swojego samolotu w bazie sił powietrznych Andrews, skąd wylatuje z Waszyngtonu w podróż na Bliski Wschód i do Azji. Maryland, czwartek, 2 listopada 2023 r. (AP za pośrednictwem Jonathan Ernst/Pool)

Próżnię wypełniły Stany Zjednoczone, które w środę ogłosiły, że chcą powrotu „ożywionej” Autonomii Palestyńskiej do rządzenia w Strefie Gazy, przy czym kraje regionu i organizacje międzynarodowe prawdopodobnie odegrają tymczasową rolę do czasu pozostania Ramallah. gotowy

Propozycja wpisuje się w dążenie administracji Bidena do wykorzystania szansy, jaką stworzył kryzys, do ponownego zjednoczenia Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy w ramach jednego organu zarządzającego, przyczyniając się w ten sposób do pogłębienia wizji obu krajów.

Izrael nic nie wskazywał na to, że jest zainteresowany taką strukturą, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego obecny twardogłowy rząd, który podejmuje kroki w celu osłabienia umiarkowanego rywala Hamasu z AP. Jednak wielu Izraelczyków uważa, że ​​prawicowa koalicja nie obroniła kraju 7 października, co otwiera możliwość jej ewentualnego zastąpienia przez bardziej umiarkowane partie.