6 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Największy szpital w Gazie „nie działa” w obliczu izraelskiego ataku

Największy szpital w Gazie „nie działa” w obliczu izraelskiego ataku
  • Ostatnie zmiany:
  • Prezydent Indonezji mówi, że świat jest „bezradny” w obliczu cierpień Palestyńczyków
  • Prezydent Joko Widodo wezwał do zawieszenia broni przed spotkaniem z Bidenem

Gaza/Jerozolima, listopad 13 (Reuters) – Największy szpital w Gazie został zamknięty, a liczba ofiar śmiertelnych rośnie, oznajmił w niedzielę szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ograniczony kawałek.

Szpitale na północy terytorium Palestyny, w tym kompleks al-Shifa, zostały oblężone przez siły izraelskie i nie są w stanie zapewnić opieki osobom znajdującym się w środku, ze względu na śmierć trzech noworodków i ryzyko przerw w dostawie prądu w związku z toczącymi się w pobliżu ciężkimi walkami, twierdzą pracownicy medyczni. .

Izrael twierdzi, że bierze na cel palestyńskich bojowników Hamasu, którzy 7 października przeprowadzili śmiertelne ataki w południowym Izraelu.

WHO była w stanie porozmawiać z ekspertami ds. zdrowia w Al-Shifa, którzy opisali sytuację jako „sTRAsną i niebezpieczną” ze względu na ciągłe strzelaniny i bombardowania, które zaostrzają i tak już krytyczną sytuację, powiedział dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Niestety liczba zgonów pacjentów znacznie wzrosła” – stwierdził w poście na X, znanym wcześniej jako Twitter, dodając, że Al-Shifa „nie funkcjonuje już jako szpital”.

Tedros dołączył do innych czołowych urzędników ONZ, wzywając do natychmiastowego zawieszenia broni.

„Świat nie może milczeć, gdy szpitale, które powinny być bezpieczną przystanią, zamieniają się w sceny śmierci, zniszczenia i rozpaczy” – powiedział.

Prezydent Indonezji, kraju zamieszkiwanego przez największą na świecie populację muzułmanów, również wezwał do zawieszenia broni przed poniedziałkowym spotkaniem w Waszyngtonie z prezydentem USA Joe Bidenem.

„Zawieszenie broni musi zostać wkrótce wprowadzone w życie, musimy także przyspieszyć i zwiększyć poziom pomocy humanitarnej oraz rozpocząć rozmowy pokojowe” – powiedział prezydent Joko Widodo w nagraniu wideo nagranym po spotkaniu w Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC). Rijad

Powiedział, że świat jest „bezradny” w obliczu cierpień Palestyńczyków. Nadzwyczajny szczyt islamsko-arabski wezwał Międzynarodowy Trybunał Karny do zbadania izraelskich zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości na terytoriach palestyńskich.

READ  Omigron: Świat jest w pogotowiu przed nowym wariantem wirusa koronowego

Izrael twierdzi, że próbuje uwolnić ponad 200 zakładników wziętych 7 października przez bojowników Hamasu i twierdzi, że chce ewakuować szpitale.

Unia Europejska potępiła Hamas za wykorzystywanie „szpitali i ludności cywilnej jako żywych tarcz” w Gazie, wzywając jednocześnie Izrael do wykazania „maksymalnej powściągliwości” w celu ochrony ludności cywilnej.

„Te działania wojenne poważnie dotykają szpitale i zbierają straszliwe żniwo wśród ludności cywilnej i personelu medycznego” – stwierdził szef polityki zagranicznej UE Joseph Borrell w oświadczeniu wydanym w niedzielę w imieniu bloku 27 krajów.

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że Hamas wykorzystuje szpitale i inne obiekty cywilne do przechowywania bojowników i broni, co jego zdaniem narusza prawo wojenne.

„Stany Zjednoczone nie chcą widzieć strzelanin w szpitalach, w których niewinni ludzie, pacjenci objęci opieką medyczną, wpadają w krzyżowy ogień, dlatego aktywnie konsultujemy się w tej sprawie z izraelskimi siłami bezpieczeństwa” – Sullivan powiedział CBS News.

Według izraelskich urzędników Izrael wypowiedział wojnę Hamasowi ponad miesiąc temu po tym, jak bojownicy zabili około 1200 osób w południowym Izraelu.

Urzędnicy palestyńscy podali w piątek, że w atakach powietrznych i artyleryjskich zginęło 11 078 mieszkańców Gazy, w tym 40% dzieci.

Reakcja wojskowa Izraela wywołała oburzenie w miastach na całym świecie, gdzie setki tysięcy ludzi zorganizowało protesty, domagając się zawieszenia broni.

Zwolennicy Izraela, w tym Waszyngton, twierdzą, że zawieszenie broni pozwoli Hamasowi przygotować się na dalsze ataki, jednak administracja Bidena naciskała na Izrael, aby wstrzymał walki, aby umożliwić cywilom ucieczkę i wjazd.

Biden zgodził się z tym w niedzielę, kiedy rozmawiał z emirem Kataru, szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thanim na temat rozwoju sytuacji w Gazie. Należy uwolnić wszystkich więźniów Hamasu Bez zbędnych ceregieli, Biały Dom stwierdził w oświadczeniu.

READ  Najlepsze oferty Amazon Prime Day na dzień 2 rozpoczynający się teraz: AirPods Pro, telewizory, Roomba, sprzęt kempingowy

Konflikt wzbudził obawy przed szerszą epidemią. Hezbollah z siedzibą w Libanie, wspierany przez Iran, podobnie jak Hamas, wymienił ataki rakietowe z Izraelem, a inne wspierane przez Iran grupy w Iraku i Syrii przeprowadziły co najmniej 40 oddzielnych ataków dronów i rakiet na siły amerykańskie.

W niedzielę Stany Zjednoczone przeprowadziły w Syrii dwa naloty na grupy sprzymierzone z Iranem, powiedział agencji Reuters urzędnik obrony USA, co wydaje się być najnowszym odwetem za ataki.

Dzieci zagrożone

W sobotę wieczorem izraelskie wojsko zaproponowało ewakuację noworodków i podłożyło 300 litrów paliwa przy wejściu do Al-Shifa, ale Hamas stwierdził, że oba gesty zostały zablokowane.

Hamas zaprzeczył zaprzeczeniu dostarczenia paliwa, twierdząc, że szpital podlega ministerstwu zdrowia Gazy, i dodał, że ilość paliwa dostarczona przez Izrael „nie wystarcza do zasilania generatorów (szpitalnych) przez ponad pół godziny”.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Ashraf al-Qitra powiedział, że troje z 45 dzieci w inkubatorach w Al-Shifa już zmarło.

Chirurg plastyczny w Al-Shifa zbombardował inkubatory mieszkalne w budynku, zmuszając personel do układania wcześniaków w zwykłych łóżkach, używając małej mocy i nagrzewając klimatyzację.

„Spodziewamy się, że z dnia na dzień będziemy tracić ich coraz więcej” – powiedział dr Ahmed El Mogalladi.

Palestyński Czerwony Krzyż powiedział, że al-Quds, drugi co do wielkości szpital w Strip, również był nieczynny, a personel z trudem zapewniał opiekę tym, którym już brakuje lekarstw, żywności i wody.

„Od sześciu do siedmiu dni szpital Al Quds jest odcięty od świata. Nie ma wejścia ani wyjścia” – powiedział Tommaso Della Longa, rzecznik Międzynarodowego Komitetu Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Doniesienia Nidala al-Mughrabiego w Gazie, Dana Williamsa w Jerozolimie; Dodatkowe raporty Adama Makariego, Ahmeda Dolby, Sabine Seibold i Andrei Shalal; Napisane przez Simona Lewisa i Michaela Perry’ego; Montaż: Diane Croft i Mirel Fahmy

READ  Xi Jinping w Chinach zostaje zaprzysiężony na trzecią kadencję jako prezydent, a Li Qiang ma zostać premierem

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Doświadczony reporter z prawie 25-letnim doświadczeniem w relacjonowaniu konfliktu palestyńsko-izraelskiego, w tym kilku wojnach i podpisaniu pierwszego historycznego porozumienia pokojowego między obiema stronami.