15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Hezbollah twierdzi, że szersza wojna na Bliskim Wschodzie jest możliwa, jeśli ofensywa w Gazie będzie kontynuowana

Hezbollah twierdzi, że szersza wojna na Bliskim Wschodzie jest możliwa, jeśli ofensywa w Gazie będzie kontynuowana
  • Ostatnie zmiany:
  • Przywódca Hezbollahu twierdzi, że w Strefie Gazy nasila się dalsza eskalacja między jego grupą a Izraelem na granicy libańskiej.
  • Syed Hassan Nasrallah mówi, że działania jego proirańskiej grupy przeciwko Izraelowi na granicy libańskiej wydają się skromne, ale są „bardzo ważne”.
  • Sekretarz stanu USA Anthony Blinken po spotkaniach z izraelskimi przywódcami stwierdził, że Stany Zjednoczone są zdecydowane nie być drugim ani trzecim frontem konfliktu.

Gaza/Jerozolima, 3 listopada: Przywódca libańskiego Hezbollahu ostrzegł USA, że Liban może przerodzić się w wojnę na froncie, jeśli Izrael nie zakończy swojej ofensywy w Gazie.

Hezbollah, silna siła militarna wspierana przez Iran, angażuje siły izraelskie wzdłuż granicy libańsko-izraelskiej w najgorszej eskalacji od czasu rozpoczęcia wojny z Izraelem w 2006 roku.

„Jesteśmy gotowi na każdą możliwość” – powiedział przywódca Hezbollahu Syed Hassan Nasrallah w przemówieniu telewizyjnym, przemawiając po raz pierwszy od wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem.

Obwiniając Stany Zjednoczone za wojnę w Gazie, stwierdził, że wysoka liczba ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej i ekspansja do oblężonej enklawy mają kluczowe znaczenie dla zapobieżenia wojnie regionalnej.

„Wy, Amerykanie, możecie zaprzestać okupacji Gazy, ponieważ jest to wasza okupacja. Mówię do Amerykanów, którzy chcą zapobiec wojnie regionalnej, muszą szybko zaprzestać okupacji Gazy” – powiedział Nasrallah.

Powiedział, że od wybuchu kryzysu Hezbollah nie dał się zastraszyć siłą ognia amerykańskiej marynarki wojennej w regionie Waszyngtonu.

Nasrallah powiedział, że dalsza eskalacja między Izraelem a jego sojusznikiem z grupy Hamasu na granicy libańskiej ma miejsce w Strefie Gazy, która jest atakowana przez siły izraelskie od czasu, gdy Hamas przypuścił atak na Izrael 7 października.

READ  Lot został odwołany w Boże Narodzenie z powodu katastrofy Omigron.

Wypowiedzi Nasrallaha zbiegły się z wizytą w Izraelu sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena, który powiedział, że Stany Zjednoczone są zdecydowane nie mieć drugiego ani trzeciego frontu w konflikcie.

W rozmowie z reporterami w Tel Awiwie po spotkaniach z izraelskimi przywódcami Blinken powiedział, że Waszyngton jest zaangażowany w powstrzymywanie agresji ze strony którejkolwiek ze stron.

Zaapelował do Izraela, aby podjął działania w celu ochrony ludności cywilnej w Gazie w związku z dalszymi bombardowaniami terytorium Palestyny ​​przez jego siły, co powoduje wzrost liczby ofiar śmiertelnych wśród mieszkańców.

Izraelskie wojsko oświadczyło, że jego żołnierze toczą bezpośrednią walkę z bojownikami Hamasu na opuszczonych ulicach po okrążeniu miasta Gaza w próbie zniszczenia grupy islamistycznej kontrolującej mały, gęsto zaludniony obszar.

Doniesienia Nidala al-Mughrabiego w Gazie, Alego Sawafty, Dana Williamsa, Emily Rose w Ramallah, Mytal Angel w Jerozolimie, Clady Danios, Patricii Zengerle, Billa Stewarta w Waszyngtonie i Idrisa Alego w Waszyngtonie; Dodatkowe raporty Biura Reuters na całym świecie; Napisane przez Michaela Perry’ego i Angusa MacSwana; Redakcja: Mirel Fahmy, Andrew Cawthorne i Mark Heinrich

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Doświadczony reporter z prawie 25-letnim doświadczeniem w relacjonowaniu konfliktu palestyńsko-izraelskiego, w tym kilku wojnach i podpisaniu pierwszego historycznego porozumienia pokojowego między obiema stronami.

Nominowany do nagrody reporter opisuje w możliwie najszerszym zakresie wydarzenia o dużym wpływie na towary miękkie i produkty rolne, analizuje trendy branżowe i odkrywa zmiany napędzające rynek. Zawiera poruszające rynek historie śledcze dotyczące przepływów handlu towarami, strategii korporacyjnej, ubóstwa rolników, zrównoważonego rozwoju, zmian klimatycznych i polityki rządu.