16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mastercard twierdzi, że powszechne przyjęcie CBDC będzie na razie „trudne”.

Mastercard twierdzi, że powszechne przyjęcie CBDC będzie na razie „trudne”.
  • Trudną częścią cyfrowych walut banku centralnego jest ich przyjęcie, powiedział Ashok Venkateswaran, szef Mastercard ds. blockchain i aktywów cyfrowych na region Azji i Pacyfiku.
  • Konsumenci „bardzo swobodnie korzystają z dzisiejszych pieniędzy”. „Nie ma wystarczającego uzasadnienia dla posiadania cyfrowej waluty banku centralnego” – Venkateswaran powiedział CNBC.
  • „Ale jeśli jest to kraj, w którym lokalna sieć płatnicza nie jest silna, sensowne może być posiadanie cyfrowej waluty banku centralnego” – powiedział Venkateswaran.

BARCELONA, HISZPANIA – 01 marca: Widok logo MasterCard na stoisku podczas Światowego Kongresu Mobilnego 1 marca 2017 r. w Barcelonie, Hiszpania. (Zdjęcie: Joan Croce Garcia/Corbis za pośrednictwem Getty Images)

Joan Croce Garcia – Corbis | Wiadomości Corbisa | Obrazy Getty’ego

SINGAPUR – Obecnie niewiele jest uzasadnienia dla powszechnego stosowania walut cyfrowych banku centralnego, co sprawia, że ​​powszechne przyjęcie takich aktywów jest „trudne” – powiedział CNBC Ashok Venkateswaran, dyrektor ds. blockchain i aktywów cyfrowych w Mastercard w regionie Azji i Pacyfiku.

„Najtrudniejszą częścią jest adopcja. Jeśli więc masz CBDC w portfelu, powinieneś mieć możliwość wydawania ich, gdziekolwiek chcesz – co jest bardzo podobne do dzisiejszej gotówki” – powiedział Venkateswaran na marginesie singapurskiego festiwalu Fintech w środę .

Detaliczna CBDC, cyfrowa forma waluty fiducjarnej emitowana przez bank centralny, zaspokaja potrzeby osób fizycznych i firm, ułatwiając codzienne transakcje. Różni się to od hurtowego CBDC, z którego korzystają wyłącznie banki centralne, banki komercyjne i inne instytucje finansowe do rozliczania transakcji międzybankowych o dużej wartości.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził, że waluty cyfrowe banku centralnego stanowią „bezpieczną i tanią alternatywę” dla gotówki, przy czym prawie 60% krajów na świecie korzysta z CBDC. Jednak według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju jedynie 11 krajów przyjęło ten przepis, kolejne 53 kraje znajdują się na zaawansowanych etapach planowania, a 46 krajów zajmuje się tą tematyką od czerwca. Rada Atlantycka.

READ  Piloci American Airlines osiągają wstępne porozumienie w sprawie nowego kontraktu

„Ale [building infrastructure to facilitate that] Aby to osiągnąć, potrzeba dużo czasu i wysiłku ze strony państwa. „Ale obecnie wiele banków centralnych stało się bardzo innowacyjnych, ponieważ ściśle współpracują z prywatnymi firmami takimi jak nasza, aby stworzyć ten ekosystem”.

Nawet wtedy, jak stwierdził Venkateswaran, konsumenci „tak dobrze czują się z obecnym rodzajem pieniądza”, że „nie ma wystarczającego uzasadnienia dla posiadania cyfrowej waluty banku centralnego”.

Mastercard, druga co do wielkości sieć kart w Stanach Zjednoczonych, Powiedział w zeszłym tygodniu Zakończył testowanie swojego rozwiązania w Urzędzie Monetarnym Hongkongu Elektroniczny program pilotażowy HKD Aby symulować użycie walut cyfrowych detalicznych banków centralnych, takich jak dolar e-Hongkong.

Piaskownica CBDC w Hongkongu Ułatwia bicie, dystrybucję i wydawanie elektronicznych HKD w ramach programu.

W pilotażu wzięło udział łącznie 16 firm z różnych sektorów finansowego, płatniczego i technologicznego, w tym MasterCard. Konkurent MasterCard W grę wchodziła także Visa W projekcie wraz z HSBC Bank i Hang Seng Bank, aby przetestować wykonalność tokenizowanych depozytów w płatnościach między przedsiębiorstwami.

Venkateswaran jako przykład podał Singapur, w którym argumenty dotyczące detalicznych CBDC nie są wystarczająco przekonujące, ponieważ to miasto-państwo posiada „bardzo wydajny” system płatności.

W ubiegłym roku zastępca dyrektora generalnego MFW Bo Li Nazwany Singapurem i Tajlandią Jak np. kraje azjatyckie, które poczyniły „szybki postęp” łącząc systemy szybkich płatności, obniżając w ten sposób opłaty transakcyjne za płatności transgraniczne.

„Nie ma powodu do wydawania detalicznego CBDC [in Singapore] „Istnieją jednak argumenty za emisją hurtowej waluty cyfrowej banku centralnego na potrzeby rozliczeń międzybankowych” – stwierdził Venkateswaran.

Bank centralny Singapuru ogłosił w czwartek, że od 2024 r. przetestuje bezpośrednią emisję i hurtowe wykorzystanie CBDC.

Podczas pilotażu władze monetarne Singapuru będą współpracować z lokalnymi bankami, aby przetestować wykorzystanie hurtowych walut cyfrowych banku centralnego w celu ułatwienia płatności lokalnych, powiedział Ravi Menon, dyrektor zarządzający władz monetarnych Singapuru.

READ  MFW ma ponure prognozy dla światowej gospodarki: „Bez korekty kursu już zmierzamy w stronę „zimnych lat 20.”.

Venkateswaran z Mastercard powiedział, że tak naprawdę zależy to od potrzeb kraju lub problemu, który próbują rozwiązać.

To nie zadziała, „jeśli po prostu próbujesz zastąpić istniejącą lokalną sieć płatniczą” – powiedział.

„Ale jeśli jest to kraj, w którym lokalna sieć płatnicza nie jest silna, sensowne może być posiadanie cyfrowej waluty banku centralnego”.