1 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wyłącznie: materiały aplikacyjne objęte amerykańskim dochodzeniem karnym w związku z dostawami do chińskich źródeł SMIC

Wyłącznie: materiały aplikacyjne objęte amerykańskim dochodzeniem karnym w związku z dostawami do chińskich źródeł SMIC

Na ilustracji wykonanej 6 marca 2023 r. smartfon z logo Applied Materials jest umieszczony na płycie głównej komputera. REUTERS/Dado Rovik/Illustration/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

16 listopada (Reuters) – Według trzech osób zaznajomionych ze sprawą prowadzony jest w USA dochodzenie w sprawie producenta sprzętu półprzewodnikowego Applied Materials (AMAT.O) w związku z możliwym unikaniem ograniczeń eksportowych nałożonych na SMIC, największego chińskiego producenta chipów.

Departament Sprawiedliwości prowadzi dochodzenie w sprawie największego amerykańskiego producenta sprzętu półprzewodnikowego w związku z wysyłaniem sprzętu do SMIC przez Koreę Południową bez licencji eksportowych, podają źródła. Jedna z osób stwierdziła, że ​​chodziło o sprzęt wart setki milionów dolarów. Reuters po raz pierwszy publikuje szczegóły śledztwa.

Po tych wiadomościach i ogłoszeniu przez spółkę wyników kwartalnych akcje Applied Materials spadły o 7,3%.

Stany Zjednoczone ograniczyły dostawy zaawansowanych chipów i sprzętu do ich produkcji do Chin ze względu na bezpieczeństwo narodowe, a Departamenty Sprawiedliwości i Handlu powołały na początku tego roku grupę zadaniową, która ma… Dochodzenie i proces Karalne naruszenia kontroli eksportu. Bazy mają na celu powstrzymanie przepływu amerykańskiej technologii, która mogłaby zostać wykorzystana do wzmocnienia chińskiego potencjału wojskowego i wywiadowczego.

W czwartek firma Applied Materials z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii poinformowała, że ​​w październiku 2022 r. po raz pierwszy ujawniła, że ​​otrzymała wezwanie z biura prokuratora USA w Massachusetts w celu uzyskania informacji na temat niektórych dostaw do chińskich klientów. „Firma współpracuje z rządem i nadal przestrzega przepisów prawa światowego, w tym kontroli eksportu i handlu” – stwierdzono w oświadczeniu.

Biuro prokuratora USA w Bostonie oświadczyło: „Nie potwierdzamy ani nie zaprzeczamy dochodzeniu”.

Dwa źródła podały, że toczącym się śledztwem zajmują się prokuratorzy z Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego tego urzędu.

Reuters nie był w stanie określić, czy użyte materiały naruszały prawo i nie jest jasne, czy śledztwo zakończy się oskarżeniami.

READ  Duże obniżki cen Tesli oznaczają „dużą zmianę na rynku samochodów elektrycznych”

Według informatorów firma produkowała sprzęt półprzewodnikowy w Massachusetts, a następnie wielokrotnie wysyłała go ze swojej fabryki w Gloucester do spółki zależnej w Korei Południowej. Stamtąd sprzęt trafił do chińskiej korporacji Semiconductor Manufacturing Corporation (SMIC), jak twierdzą osoby zaznajomione z dochodzeniem.

Dostawy rozpoczęły się po tym, jak Departament Handlu Stanów Zjednoczonych dodał SMIC do swojej listy podmiotów w grudniu 2020 r., ograniczając eksport towarów i technologii do firmy, jak stwierdziły dwie osoby, w latach 2021 i 2022.

SMIC znalazł się na liście ze względu na jego widoczne powiązania z chińską armią. Firma SMIC nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie przesyłek od Applied Materials. W 2020 r. SMIC zaprzeczył swoim powiązaniom z chińską armią, twierdząc, że produkuje chipy i świadczy usługi wyłącznie dla „cywilnych i komercyjnych użytkowników końcowych oraz użytkowników końcowych”.

Rzecznik Departamentu Handlu, który nadzoruje kontrolę eksportu, odmówił komentarza. Rzecznik Ambasady Chin w Waszyngtonie nie był świadomy dochodzenia w sprawie zastosowanych materiałów. Jednak oficjalny rzecznik Liu Bingyu powiedział, że co do zasady „nałożone ograniczenia” są „sprzeczne z zasadami gospodarki rynkowej i uczciwej konkurencji”.

Z zastrzeżeniem wątpliwości

Dodając SMIC do swojej czarnej listy handlowej w 2020 r., Departament Handlu stwierdził, że licencje na sprzęt wyjątkowo zdolny do produkcji chipów w zaawansowanych technologicznie węzłach prawdopodobnie zostaną odrzucone, „aby zapobiec wspieraniu przez taką kluczową technologię wspomagającą wysiłków Chin w zakresie modernizacji wojskowej”, zgodnie z raport. . Opublikowano w Rejestrze Federalnym 2020

Dodała, że ​​pozwolenia na pozostałe elementy podlegają indywidualnej ocenie.

W marcu 2021 r. Reuters poinformował, że rząd USA powoli zatwierdzał licencje dla amerykańskich firm, takich jak Lam Research Corp i Applied Materials, na sprzedaż firmie SMIC.

„Ta sprawa jest wątpliwa, nie możemy przewidzieć wyniku i nie ma rozsądnego oszacowania zakresu strat lub ewentualnych kar w związku z tą sprawą” – stwierdziła spółka w złożonym w sierpniu 2023 r. wniosku do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Zamawiać. W związku z otrzymaniem w 2022 r. nakazu wycofania dotyczącego niektórych dostaw do klientów z Chin.

READ  San Francisco przenosi się do centrum świata robotaxi po głosowaniu kalifornijskiej agencji

– relacjonuje Karen Freifeld. Montaż: Anna Driver

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę