6 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Firma ChargePoint zajmująca się ładowaniem pojazdów elektrycznych upada po spadku sprzedaży, a kadra kierownicza zmienia się

Firma ChargePoint zajmująca się ładowaniem pojazdów elektrycznych upada po spadku sprzedaży, a kadra kierownicza zmienia się

(Bloomberg) — Akcje ChargePoint Holdings Inc. spadły. Po tym, jak firma ogłosiła niespodziewaną zmianę swojego wieloletniego dyrektora generalnego i opublikowała rozczarowujące przychody kwartalne.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Akcje spółki, które w tym roku straciły już ponad dwie trzecie swojej wartości, spadły aż o 38%, co stanowi największy dzienny spadek w historii. Wartość rynkowa firmy zajmującej się ładowaniem pojazdów elektrycznych spadła do około 750 mln dolarów ze szczytowego poziomu 11,2 mld dolarów w czerwcu 2021 r.

Pasquale Romano, który pełnił funkcję dyrektora generalnego od 2011 r., oraz dyrektor finansowy Rex Jackson zostali zastąpieni – podała spółka po zamknięciu giełdy w czwartek. ChargePoint opublikowało również wstępne wyniki pokazujące, że przychody spadły do ​​poziomu od 108 do 113 milionów dolarów za kwartał zakończony w zeszłym miesiącu, co oznacza spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym i znacznie poniżej przewidywań wynoszących co najmniej 150 milionów dolarów.

„Nie spodziewaliśmy się znaczących zmian” – napisał w czwartkowym raporcie Gabe Dowd, analityk akcji w TD Cowen, który ocenia ChargePoint jako równowartość zakupu. „Przestrzeń ładowania pojazdów elektrycznych doświadczyła w tym roku znacznych trudności – o czym świadczą niedawne słabe wyniki od innych dostawców urządzeń/sieci – i pomimo tego, że jest liderem w przestrzeni CHPT, nie jest odporna”.

Firmy ładujące usilnie konkurują w Stanach Zjednoczonych z Teslą, która zbudowała rozległą sieć wtyczek o konstrukcji złączy innej niż reszta branży. Doskonałe możliwości ładowania, jakie producent pojazdów elektrycznych oferuje swoim klientom, przyczyniły się do tego, że prawie wszyscy główni producenci samochodów zaczęli stosować to złącze jako nowy standard w Ameryce Północnej.

Przeczytaj więcej: Najmądrzejszym produktem Tesli okazała się sieć ładowania

ChargePoint wszedł na giełdę w 2021 r. w wyniku fuzji ze spółką celową przejmującą w ramach fali transakcji związanych z pojazdami elektrycznymi, które obejmowały Lordstown Motors Corp. i Lucid Group Inc. Inwestorzy byli niespokojni w związku z wieloma z tych spółek, a wiele z nich to ryzykowne projekty na wczesnym etapie, które pochłaniały dużo gotówki.

READ  Jeden z kupujących w Costco twierdzi, że potajemnie ujawnił metki z cenami hurtowników

ChargePoint awansował Ricka Wilmera, który dołączył na stanowisko dyrektora operacyjnego w lipcu ubiegłego roku, w miejsce Romano, który pozostanie konsultantem. Jackson opuścił firmę i zostanie tymczasowo zastąpiony przez Mansi Khitani, starszy wiceprezes ds. planowania finansowego i analiz.

– Z pomocą Marka Chidiaca.

(Aktualizacja akcji i kapitalizacji rynkowej w drugim akapicie.)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg L.P