23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Akcje Intela spadają z powodu straty operacyjnej w odlewni wynoszącej 7 miliardów dolarów

Akcje Intela spadają z powodu straty operacyjnej w odlewni wynoszącej 7 miliardów dolarów

Po raz pierwszy Intel ujawnił całkowite przychody wyłącznie z działalności odlewniczej. Historycznie rzecz biorąc, Intel projektował własne chipy, sam je produkował i raportował inwestorom ostateczną sprzedaż chipów. Inne amerykańskie firmy produkujące półprzewodniki, takie jak Nvidia i AMD, projektują własne chipy, ale wysyłają je do azjatyckich odlewni – często tajwańskiego TSMC – w celu ich wyprodukowania.

Intel przedstawia inwestorom pod przewodnictwem dyrektora generalnego Patricka Gelsingera plan, zgodnie z którym będzie nadal produkował własne procesory, ale uruchomi także zewnętrzną odlewnię, aby produkować chipy dla innych firm. Rola Intela jako jednej z niewielu amerykańskich firm produkujących najnowocześniejsze półprzewodniki na amerykańskiej ziemi była głównym powodem, dla którego w zeszłym miesiącu otrzymał on prawie 20 miliardów dolarów w postaci funduszy CHIPS i Science Act.

Producent chipów Intel powiedział we wtorek, że większość przychodów odlewni Intela pochodzi obecnie z jego własnej działalności. Intel przerobił także swoje działy produktów, aby raportować swoje koszty tak, jakby była tak zwaną firmą „fabless”, która musiała liczyć odlewnię jako koszt.

Intel podał, że nowo zorganizowany dział produktów, który składa się głównie z procesorów do komputerów i serwerów, wygenerował przychody operacyjne w wysokości 11,3 miliarda dolarów przy sprzedaży na poziomie 47,7 dolarów w 2023 roku.

Intel oświadczył we wtorek, że spodziewa się, że straty w odlewniach osiągną szczyt w 2024 r., a następnie ostatecznie osiągną poziom rentowności „w połowie” między tym kwartałem a końcem 2030 r. Firma wcześniej informowała, że ​​Microsoft będzie korzystać z jej usług odlewniczych i że ma 15 miliardów dolarów na koncie przychody odlewni zostały już zaksięgowane.

„Intel Foundry z czasem zapewni znaczny wzrost zysków Intela. Rok 2024 to okres strat operacyjnych odlewni” – powiedział Gelsinger we wtorek podczas rozmowy telefonicznej z inwestorami.

READ  Telewizor G4 wyłącza się już po roku od ponownego uruchomienia

Intel stwierdził w filmie promocyjnym, że brak rentowności w jego działalności odlewniczej wynika w dużej mierze z „wagi decyzji z przeszłości”, a osobno Gelsinger zwrócił uwagę na „powolne” wdrażanie przez firmę technologii zwanej EUV, która jest wykorzystywana do tworzenia bardziej zaawansowanych chipów.