15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wiadomość o zabójstwie amerykańskiego reżysera Brenta Reno przez siły rosyjskie na Ukrainie | Ukraina

Brent Reno, wielokrotnie nagradzany amerykański reżyser filmowy, którego prace publikowano w New York Times i innych mediach, został podobno zabity przez siły rosyjskie w niespokojnym mieście Irbin pod Kijowem. Amerykański fotograf Juan Arredondo został ranny.

Reno, lat 51, został postrzelony w szyję i zmarł po postrzeleniu przez Rosjanina podczas pracy w niedzielę, według lokalnych funkcjonariuszy policji, ale nie można tego niezależnie zweryfikować.

Jane Ferguson, reporterka PBS Newshour, która była w pobliżu, gdy Reno zginął, napisała na Twitterze: „Właśnie opuściłam miejsce na poboczu drogi w pobliżu Irvine, gdzie pod kocem leżało ciało amerykańskiego dziennikarza Brenta Reno. Ukraińscy lekarze nie mogli nic zrobić, aby mu pomóc Wściekły ukraiński policjant: „Powiedz Ameryce, powiedz światu, co zrobili dziennikarzowi”.

Clifford Levy, zastępca redaktora zarządzającego The New York Times, wydał oświadczenie na Twitterze, w którym wyjaśnił, że Reno nie był przydzielony do gazety, wbrew wcześniejszym doniesieniom.

„[The New York Times] Jest głęboko zasmucony, gdy dowiaduje się o śmierci amerykańskiego dziennikarza w Ukraina, Brent Reno. Brent był utalentowanym fotografem i filmowcem, ale nie pracował dla ukraińskiego New York Timesa. Wczesne doniesienia, że ​​pracował dla „Timesa”, krążyły, ponieważ nosił odznakę prasową „Timesa”, która została wydana wiele lat temu w związku z zadaniem”.

„Śmierć Brenta to straszna strata” – dodał Levy – „Odważni dziennikarze, tacy jak Brent, podejmują ogromne ryzyko, aby zeznawać i opowiadać światu o zniszczeniach i cierpieniach spowodowanych rosyjską inwazją na Ukrainę”.

„Okupanci cynicznie zabijają nawet dziennikarzy międzynarodowych mediów, którzy próbują pokazać prawdę o okrucieństwach popełnianych przez siły rosyjskie na Ukrainie” – powiedział w oświadczeniu Andriej Nepetow, szef policji obwodu kijowskiego.

READ  Film przedstawia wspieranych przez Iran komandosów porywających statek towarowy podczas nalotu helikoptera

45-letni Arredondo, zwycięzca World Press Photo i adiunkt na Uniwersytecie Columbia, powiedział, że on i Renaud pojechali do Irvine, aby sfotografować uchodźców uciekających z miasta, i zostali zastrzeleni przez żołnierzy w pobliżu punktu kontrolnego. Został sfilmowany, opisując, co wydarzyło się, gdy był leczony w szpitalu, i zasugerowano, że zostali wprowadzeni w zasadzkę.

„Przekroczyliśmy barierę i zaczęli strzelać” – powiedział ranny dziennikarz w Irvine – WIDEO

„Przekroczyliśmy pierwszy most w Irvine. Mieliśmy sfotografować wszystkich opuszczających uchodźców. Wsiedliśmy do samochodu… Ktoś zaproponował, że zabierze nas na drugi most i przeszliśmy przez punkt kontrolny, a oni zaczęli do nas strzelać” – powiedział Arredondo. „Więc kierowca zawrócił, a oni dalej strzelali… i było nas dwóch. Mój przyjaciel to Brent Reno i został zastrzelony i pozostawiony w tyle.”

Kiedy inkwizytor zapytał, jak się czuje Renaud, Arredondo odpowiedział: „Nie wiem. Widziałem, że został postrzelony w szyję. I rozdzieliliśmy się”.

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, powiedział CNN: „Jeśli amerykański dziennikarz zostanie faktycznie zabity, jest to przerażające i przerażające wydarzenie. Jest to kolejny przykład brutalności Władimira Putina i jego sił, ponieważ atakowali oni szkoły, meczety, szpitale i dziennikarzy.”

„I dlatego tak ciężko pracujemy, aby narzucić mu straszne konsekwencje, starając się pomóc Ukraińcom w każdej formie pomocy wojskowej, jaką możemy zdobyć, abyśmy mogli odeprzeć atak tych sił rosyjskich”.