24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na ważnym spotkaniu w Rzymie Stany Zjednoczone będą próbowały przekonać Chiny, by nie dostarczały broni Rosji | Chiny

Stany Zjednoczone będą próbowały przekonać Chiny, by nie dostarczały Rosji broni na spotkaniu wysokiego szczebla w Rzymie, które Biały Dom uważa za kluczowe nie tylko dla wojny w Rosji. Ukraina Ale także o przyszłość globalnej równowagi sił.

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, spotka się we włoskiej stolicy ze swoim chińskim odpowiednikiem Yang Jiechi. Rosja Poprosił Chiny o broń, aby wzmocnić słabnącą inwazję na Ukrainę.

Sullivan zaznaczy, że Stany Zjednoczone poinformowały Pekin o zamiarach Władimira Putina na kilka miesięcy przed inwazją, ale chińskie kierownictwo zignorowało te ostrzeżenia, błędnie sądząc, że Putin oszukiwał, aby zdobyć wpływy, jak podają źródła zaznajomione z planami spotkania w Rzymie. Sullivan również będzie się spierać, czy Chiny Dostawa broni do Moskwy byłaby kolejnym historycznym błędem i punktem zwrotnym w polityce światowej.

Biały Dom Bidena pragnie zapobiec wojnie na Ukrainie, która jeszcze bardziej umacnia podział świata na dwa przeciwstawne bloki.

Sullivan i Yang będą również śledzić porozumienia, które Joe Biden i Xi Jinping zawarli na wirtualnym szczycie w listopadzie, aby poprawić komunikację kryzysową między dwoma mocarstwami jądrowymi.

„Uważnie obserwujemy również, w jakim stopniu Chiny faktycznie zapewniają Rosji jakąkolwiek formę wsparcia – wsparcie materialne lub ekonomiczne –” Sullivan Powiedział CNN. „Jest to dla nas źródłem niepokoju. Poinformowaliśmy Pekin, że nie będziemy stać bezczynnie i pozwolić jakiemukolwiek krajowi zrekompensować Rosji straty spowodowane sankcjami gospodarczymi”.

Sullivan powiedział, że Stany Zjednoczone dały jasno do zrozumienia Pekinowi, że „bezwzględne konsekwencje” będą wiązać się z „powszechnymi” staraniami o pomoc Rosji w ominięciu sankcji.

Rosja poprosiła również Chiny o pomoc gospodarczą, ponieważ stoją w obliczu surowych zachodnich sankcji, ale Sullivan powiedział CNN, że USA „komunikowały się bezpośrednio, szczególnie z Pekinem, że z pewnością będą konsekwencje”, jeśli Chiny pomogą Rosji uniknąć sankcji.

READ  Chorwacja: Według lokalnych mediów w strzelaninie w chorwackim domu opieki zginęło pięć osób

ten czasy finansoweA New York Times A Washington Post W niedzielę poinformował o rosyjskim zapotrzebowaniu na broń, wśród zarzutów ze strony amerykańskich urzędników, że rosyjskie wojsko cierpi z powodu niedoboru niektórych rodzajów broni.

Rzecznik ambasady USA w Waszyngtonie Liu Bingguo powiedział CNN, że „nigdy nie słyszał” o rosyjskich prośbach o broń.

„Obecna sytuacja na Ukrainie jest rzeczywiście niepokojąca” – powiedział w oświadczeniu. „Najważniejszym priorytetem jest teraz zapobieganie eskalacji napiętej sytuacji, a nawet wymknięciu się jej spod kontroli”.

„Relacje między Stanami Zjednoczonymi a Chinami wydają się zmierzać w bardzo ważnym momencie” – powiedział Ryan Haas, były dyrektor ds. Chin w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA. Powiedział na Twitterze. Gdyby Chiny miały wnieść materialny wkład w rosyjską machinę wojenną na Ukrainie, dostarczając materiał lub poważną rezerwę, działania Chin przyspieszyłyby podział świata w kierunku przeciwnych bloków.

„Rozsądne byłoby, gdyby Stany Zjednoczone rozmawiały teraz bezpośrednio i prywatnie z Chińczykami na oficjalnym szczeblu, aby wyjaśnić trwałe strategiczne konsekwencje decyzji Chin w tej chwili”.

Chiny nie potępiły jeszcze rosyjskiej inwazji ani masowych zabójstw ludności cywilnej podczas bombardowań ukraińskich miast i wstrzymały się od głosowania nad rezolucjami potępiającymi atak na Radę Bezpieczeństwa i Zgromadzenie Ogólne ONZ. Shi dzwonił w zeszłym tygodniu Za „maksymalną powściągliwość” na Ukrainie po wirtualnym spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem powiedział, że „boli go widok języków wojny płonących w Europie”.

Xi wyraził również zaniepokojenie wpływem sankcji na światową gospodarkę oraz restrykcjami nałożonymi przez zachodnie sankcje na zdolność Chin do zakupu rosyjskiej ropy.

Haas, obecnie starszy pracownik Brookings Institution, powiedział, że nie spodziewał się natychmiastowych przełomów na spotkaniu w Rzymie.

„Skoncentrowanie się na wynikach może zająć tygodnie lub dłużej” – powiedział. „Żadna ze stron prawdopodobnie nie da satysfakcji innym. Wyniki mogą wymagać pomiaru w stopniach, a nie w postaci binarnej między czernią a bielą”.

READ  W Izraelu zauważono sześcionożnego jelenia