20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wiceprezydent USA Harris wzywa do śledztwa w sprawie zbrodni wojennych przeciwko Rosji

Wiceprezydent USA Harris wzywa do śledztwa w sprawie zbrodni wojennych przeciwko Rosji

WARSZAWA, Polska (AP) – Wiceprezydent USA Kamala Harris przyjęła w czwartek wezwania do międzynarodowego śledztwa w sprawie zbrodni wojennych przeciwko Rosji w związku z inwazją na Ukrainę, powołując się na „okrucieństwa” bombardowań cywilów, w tym szpitala położniczego..

Przemawiając u boku polskiego prezydenta Andrzeja Dudy na konferencji prasowej w Warszawie, gdzie pokazuje wsparcie USA dla wschodnich sojuszników NATO, Harris wyraziła oburzenie z powodu środowego zamachu bombowego na szpital położniczy i scen ewakuacji ciężarnych kobiet z krwią, a także innych ataków. na cywilów. Zatrzymał się przed bezpośrednim oskarżeniem Rosji o zbrodnie wojenne.

„Zdecydowanie musi być dochodzenie i wszyscy powinniśmy to obserwować” – powiedział Harris, zauważając, że Organizacja Narodów Zjednoczonych już rozpoczęła proces przeglądu zarzutów. „Nie mam wątpliwości, że oczy świata są zwrócone na tę wojnę i to, co Rosja zrobiła w związku z tą agresją i tymi okrucieństwami”.

Wizyta Harrisa w Polsce miała miejsce w trakcie sporu między Warszawą a Waszyngtonem o polską propozycję wysłania sowieckich myśliwców do bazy USA i NATO w Niemczech, aby mogły następnie udać się na Ukrainę. Polska z kolei otrzyma amerykańskie F-16.

miniatura wideo na youtube

Polska przedstawiła tę propozycję publicznie, bez uprzedniej konsultacji ze Stanami Zjednoczonymi. Gdy Harris przybył do Warszawy późną środą, Pentagon wprost odrzucił ten pomysł, mówiąc, że grozi to eskalacją wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Na czwartkowej konferencji prasowej zarówno Harris, jak i Duda starali się odłożyć na bok różnice w kwestii samolotów bojowych.

„Chcę być bardzo jasne, Stany Zjednoczone i Polska są zjednoczone w tym, co zrobiliśmy i są gotowe, aby pomóc Ukrainie i narodowi ukraińskiemu, całkowite zatrzymanie” – powiedziała.

Duda ze swojej strony ominął pytania, dlaczego Polska ogłosiła swoją propozycję bez uprzedniej konsultacji ze Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił, że intencją jego rządu była chęć „podjęcia przez NATO wspólnej decyzji” w tej sprawie.

READ  Włoskie Koloseum zostało ponownie zniszczone przez nastoletniego turystę: raport

„W skrócie, musimy być odpowiedzialnym członkiem NATO” – powiedział Duda.

Poparcie Harrisa w sprawie śledztwa w sprawie zbrodni wojennych nastąpiło po tym, jak administracja Bidena ostrzegła w środę, że Rosja może dążyć do użycia broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie, gdy Biały Dom odrzucił rosyjskie zarzuty o rozwijanie nielegalnej broni chemicznej w najechanym kraju.

Biały Dom podniósł ten pomysł po tym, jak rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oskarżyła – bez dowodów – Ukrainę o prowadzenie laboratoriów broni chemicznej i biologicznej przy wsparciu USA.

W zeszłym tygodniu prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego ogłosił, że wszczął śledztwo Może on atakować wyższych urzędników uważanych za odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości lub ludobójstwo w obliczu wysokiej liczby ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej i powszechnego niszczenia mienia podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ale śledztwa MTK trwają wiele lat i wydano stosunkowo niewiele wyroków skazujących. Międzynarodowy Trybunał Karny został powołany w 2002 roku, aby sądzić zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo. Zbrodnia agresji, której nie można prowadzić na Ukrainie, ponieważ ani Rosja, ani Ukraina nie są w sądzie, dodano później.

Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki nazwała bombardowanie szpitala „przerażającym” i powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone przechodzą „proces oceny prawnej”, aby ustalić, czy uznają zbombardowanie za zbrodnię wojenną.

„Jest dla nas jasne, że Rosjanie na Ukrainie popełniają zbrodnie wojenne” – powiedział Duda. Dodał, że jego zdaniem inwazja „ma znamiona ludobójstwa – ma na celu eliminację i zniszczenie narodu”.

Harris pochwalił Polaków za hojność w przyjęciu prawie 1,5 miliona uchodźców od czasu inwazji Rosji na Ukrainę W zeszłym miesiącu.

Harris powiedział wcześniej podczas spotkania z premierem Polski Mateuszem Morawieckim kilka godzin po przyjęciu przez Izbę Reprezentantów rezolucji ustawy o wydatkach W tym 13,6 miliarda dolarów pomocy dla Ukrainy i jej europejskich sojuszników.

READ  W pożarze szpitala w Pekinie zginęło 29 osób, ale nawet członkowie rodziny byli trzymani w ciemności przez wiele godzin

Ustawodawstwo obejmuje 6,8 miliarda dolarów na sponsorowanie uchodźców i inną pomoc ekonomiczną dla sojuszników.

W czwartek Harris spotkał się z siedmioma uchodźcami, którzy uciekli z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji. Pochwaliła uchodźców za ich „odwagę” i powiedziała, że ​​rozmowa pomoże w przekazaniu informacji o wysiłkach pomocowych USA. W jej skład weszli: ukraińska rzeczniczka osób niepełnosprawnych, studentka marokańskiego uniwersytetu, zawodowy producent filmowy z Odessy, liderka i edukatorka społeczności senegalskiej, aktywistka na rzecz praw LGBTQIA+ z Kijowa, ukraińska ekspertka ds. energii i jej dorosła córka.

„Jesteśmy tutaj, aby was wspierać, a nie jesteście sami” – powiedział Harris grupie. „I wiem, że jest tak wiele w tym doświadczeniu, przez które przeszedłeś, że poczułeś się tak samotny. Nie jesteś sam. Obserwujemy nas na całym świecie.”

Wiceprezydent spotkał się również w Warszawie z premierem Kanady Justinem Trudeau. Kanadyjski przywódca był w ostatnich dniach w Europie, aby spotkać się z sojusznikami na Ukrainie. Trudeau przypisał administracji Bidena w dużej mierze zmobilizowanie odpowiedzi zjednoczonej Europy.

„Władimir Putin nie docenił siły i determinacji narodu ukraińskiego” – powiedział Trudeau. „Ale nie doceniono także siły i determinacji demokracji, by stanąć w obronie Ukrainy (i) w obronie tych wartości i zasad, które leżą u podstaw wszystkiego, co robimy”.

Biały Dom określił szybkie wizyty Harrisa w Polsce i Rumunii jako okazję dla wiceprezydenta do konsultacji z dwoma przywódcami wschodnich krajów NATO w sprawie narastającego kryzysu humanitarnego spowodowanego inwazją Rosji na Ukrainę.

Już ponad 2 miliony uchodźców uciekło z Ukrainy – z czego ponad połowa przybyła do Polski – i oczekuje się, że w nadchodzących dniach pojawi się więcej.

Duda ostrzegał przed „katastrofą uchodźców”, jeśli Polska nie otrzyma większej pomocy w schronieniu i nakarmieniu Ukraińców uciekających przed konfliktem. Powiedział, że poprosił Harrisa, aby Stany Zjednoczone „przyspieszyły” proces dla tych ukraińskich uchodźców, którzy chcieli udać się do Stanów Zjednoczonych i mogli tam mieć rodzinę.

READ  Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, że ​​lodowce w Yosemite i Afryce znikną do 2050 r.

„Stany Zjednoczone są w pełni przygotowane do zrobienia tego, co możemy i musimy zrobić, aby wesprzeć Polskę, biorąc pod uwagę ciężar, jaki ponieśli” – powiedział Harris.

W piątek Harris uda się do Bukaresztu, gdzie spotka się z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

___

Miller przyczynił się z Waszyngtonu. Autorzy Associated Press, Mike Corder z Hagi w Holandii i Chris Mejerian z Waszyngtonu, przyczynili się do powstania raportu.