15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Brak postępów w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie w rozmowach Ławrow-Kuliba

Brak postępów w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie w rozmowach Ławrow-Kuliba
  • Ławrow mówi, że Rosja już nigdy nie będzie chciała polegać na Zachodzie
  • Mówi, że Putin nie odmówi spotkania ze Zełenskim
  • Kuleba mówi, że najtrudniejsza sytuacja jest w Mariupolu
  • Spotkanie w Turcji było ich pierwszymi rozmowami na wysokim szczeblu

Antalya, Turcja (Reuters) – Nie osiągnięto postępów w osiągnięciu zawieszenia broni na Ukrainie, ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział w czwartek w rozmowach ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. To pierwsze rozmowy na wysokim szczeblu od czasu inwazji Moskwy na sąsiada. .

Kuleba powiedział dziennikarzom po ich spotkaniu w Turcji, że najbardziej niebezpieczna sytuacja miała miejsce w południowym porcie Mariupol, ale Ławrow nie zobowiązał się tam do korytarza humanitarnego i nie ma postępów w wyrażeniu zgody na szersze zawieszenie broni.

„Złożyłem ministrowi Ławrowowi prostą propozycję: mogę teraz skontaktować się z moimi ukraińskimi ministrami, władzami i prezydentem i dać państwu 100% gwarancji bezpieczeństwa dla korytarzy humanitarnych” – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Zapytałem go: „Czy możesz zrobić to samo?” I nie odpowiedział.”

Na osobnej konferencji prasowej Ławrow powiedział, że prezydent Władimir Putin nie odmówi spotkania ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim w celu omówienia „konkretnych” kwestii.

Rosja nigdy więcej nie chce polegać na krajach czy firmach Zachodu, powiedział Ławrow, dodając, że Zachód wykorzystuje Ukrainę do osłabienia Rosji i stworzenia niebezpiecznej pozycji w regionie, która będzie trwała przez wiele lat.

Odpowiadając na potępienie przez Kijów zbombardowania w środę szpitala położniczego w Mariupolu, Ławrow powiedział, że budynek nie był już wykorzystywany jako szpital i został zajęty przez siły ukraińskie, chociaż Kreml osobno stwierdził, że incydent jest badany.

Rosyjska inwazja spowodowała przesiedlenie ponad dwóch milionów ludzi w czasie, który Organizacja Narodów Zjednoczonych określa jako najszybszy kryzys humanitarny w Europie od czasów II wojny światowej. Czytaj więcej

READ  Szczyt G20: Indie oczyszczają slumsy w New Delhi w miarę zbliżania się spotkania

Moskwa stwierdziła, że ​​wszystkie jej żądania – w tym o neutralność Kijowa i rezygnację z aspiracji do członkostwa w NATO – muszą zostać spełnione, aby zakończyć ofensywę.

Moskwa opisuje swoje wtargnięcie jako „specjalną operację wojskową” mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i wydalenie przywódców, których nazywa „neo-nazistami”. Kijów i jego zachodni sojusznicy odrzucają to jako bezpodstawną wymówkę do prowadzenia niesprowokowanej wojny z 44-milionową demokracją.

Turcja, która dzieli granice morskie z Rosją i Ukrainą na Morzu Czarnym i ma dobre stosunki z obiema stronami, nazwała rosyjską inwazję niedopuszczalną i wezwała do pilnego zawieszenia broni, ale sprzeciwiła się sankcjom wobec Moskwy.

Nawiązując bliskie stosunki z Rosją w dziedzinie energetyki, obronności i handlu oraz w dużym stopniu polegając na rosyjskich turystach, Turcja sprzedawała również drony na Ukrainę, co rozzłościło Moskwę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe sprawozdania Jay Faulconbridge w Londynie i Caesar, Pearson Altayle i Darren Butler w Stambule. Montaż dokonali Jonathan Spicer, Cynthia Osterman, Dominic Evans i Thomas Janowski

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.