16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina twierdzi, że rosyjska ofensywa na dużą skalę jest możliwa w styczniu

Ukraina twierdzi, że rosyjska ofensywa na dużą skalę jest możliwa w styczniu

Nowo mianowany minister obrony Ukrainy Oleksi Resnikov weźmie udział w sesji parlamentarnej 4 listopada 2021 r. w Kijowie na Ukrainie. REUTERS / Ołeksandr Klymenko

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

KIJÓW, 3 grudnia (Reuters) – Rosja rozmieściła ponad 94 000 żołnierzy w pobliżu granic Ukrainy i może przygotować się do wielkiej ofensywy wojskowej do końca stycznia, powiedział w piątek parlamentowi minister obrony Ukrainy.

Ołeksij Reznikow powiedział, że Ukraina nie zrobi nic, by sprowokować sytuację, ale jest gotowa z nią walczyć, jeśli Rosja rozpocznie ofensywę. Powiedział, że Ukraina robi postępy w budowie dwóch baz morskich na południowym wybrzeżu.

„Nasza inteligencja analizuje wszystkie sytuacje, w tym najgorsze” – powiedział Resnikow. „Zauważa, że ​​istnieje możliwość ekspansji na dużą skalę z Rosji. Przygotowania do ekspansji prawdopodobnie rozpoczną się do końca stycznia”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Ukraina i jej sojusznicy z NATO ostrzegli przed rozmieszczeniem wojsk rosyjskich w pobliżu granic Ukrainy w tym roku, wzbudzając obawy, że we wschodniej Ukrainie może dojść do wrzenia. Otwarta wojna.

Moskwa była oskarżana o zakłócanie zachowania Ukrainy i Stanów Zjednoczonych i powiedziała, że ​​Kijów może przygotowywać się do rozpoczęcia własnej ofensywy na wschodzie Ukrainy, czemu ukraińscy urzędnicy stanowczo zaprzeczają.

Według agencji informacyjnej Interfox, wiceprzewodniczący parlamentu Rosji zaprzeczył, jakoby Moskwa planowała jakąkolwiek ofensywę na wschodniej Ukrainie i powiedział, że zrobi wszystko, co w jej mocy, aby zapobiec znacznej ekspansji w regionie.

Odrzucił także Jurij Uszako, doradca Kremla ds. polityki zagranicznej. „To bzdura, nie ma ekspansji. Mamy prawo do przemieszczania wojsk na nasze terytorium” – powiedział dziennikarzom.

Ukraina w tym tygodniu naciskała na swoich sojuszników z UE i NATO, aby przygotowali surowe sankcje, aby powstrzymać Rosję przed atakiem.

READ  Gwiazda „Kimmel Live” Guillermo przeprasza psy ratownicze ze schroniska

Resnikow powiedział, że Ukraina robi postępy w budowaniu baz morskich w ramach porozumienia bezpieczeństwa z Wielką Brytanią.

Jedna lokalizacja będzie zlokalizowana w Oczakach, na zachód od anektowanego przez Rosję w 2014 roku Półwyspu Krymskiego, a druga w Berdiańsku na wschód od Krymu. Czytaj więcej

„Priorytety obejmują program rakietowy i rozwój marynarki wojennej” – powiedział Resnikow w parlamencie. „Przechodzimy na poziom praktyczny budowy dwóch baz wojskowych w Berdiańsku i Oczajowie – i innych porozumień w ramach porozumień z Wielką Brytanią”.

Wideo rozmowa

Sekretarz stanu USA Anthony Blingen ostrzegł w czwartek Moskwę, że Rosja zapłaci, jeśli „poważne koszty” wzrosną, wzywając rosyjskiego wysłannika do dyplomatycznego wycofania się z kryzysu. Czytaj więcej

Blingen powiedział, że prezydenci Joe Biden i Władimir Putin wkrótce przemówią.

Kreml poinformował w piątek, że trwają prace nad zorganizowaniem między nimi wideorozmowy, dzień po spotkaniu ich czołowych ambasadorów w celu omówienia Ukrainy. Czytaj więcej

Relacje Ukrainy z Rosją załamały się w 2014 roku po zajęciu przez siły promoskiewskie terytorium powrotnego Kijowa we wschodniej Ukrainie. Kijów twierdzi, że od tego czasu w walkach zginęło 14 000 osób.

Od początku niedawnego kryzysu Moskwa oferowała uzasadnione gwarancje bezpieczeństwa z Zachodu, że NATO nie pozwoli Ukrainie na członkostwo ani rozmieszczenie tam systemów rakietowych w celu wycelowania w Rosję.

Ukraina twierdzi, że Rosja nie ma zdania na temat swoich aspiracji przystąpienia do sojuszu NATO i odrzuciła wszelkie gwarancje bezpieczeństwa jako nielegalne.

„Wzrost jest realną opcją, ale jest nieunikniony, a naszym zadaniem jest temu zapobiec” – powiedział Resnikov. „Podwyżka musi sprawić, że cena będzie nie do przyjęcia dla okupanta”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Dodatkowy raport Toma Balmfortha i Vladimira Soldatkina w Moskwie; Napisane przez Matthiasa Williamsa; Montaż przez Johna Stone Street i Alison Williams

READ  Kawhi Leonard opuszcza mecz i arenę Clippers z powodu skurczów klatki piersiowej

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.