30 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bezpośrednie ogłoszenia: Texas High Police Wolde przemawia do reakcji policji

AUSTIN, Teksas (AP) – Policja miała wystarczająco dużo funkcjonariuszy i strzelaniny, aby zatrzymać napastnika trzy minuty po tym, jak wszedł do budynku na miejscu masakry w szkole Wolde i znalazł zamknięte drzwi do klasy, którą zamknął. Jeśli chcieli to sprawdzić, szef Departamentu Policji Stanu Teksas zeznawał we wtorek, uznając odpowiedź organów ścigania za „straszną porażkę”.

Zamiast tego funkcjonariusze z bronią stali na chodniku przez ponad godzinę, czekając częściowo na broń i sprzęt, aż w końcu weszli do klasy i zabili bandytę, kończąc atak 24 maja. Zginęło 19 dzieci i dwóch nauczycieli.

„Nie obchodzi mnie, czy masz klapki i bermudy, wchodzisz do środka” – powiedział pułkownik Steve McGrath, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego w Teksasie, w straszliwym zeznaniu podczas przesłuchania w Senacie Stanowym.

Według McGratha, drzwi do klasy nie mogły być zamknięte od wewnątrz, a nauczyciel powiedział przed strzelaniną, że zamek został złamany. Jednak nic nie wskazywało na to, że władze próbowały go otworzyć podczas konfliktu, powiedział McGrath. Zamiast tego policja powiedziała, że ​​czekają na klucz.

„Mam wielki powód, by sądzić, że nigdy nie był chroniony” – powiedział McGrath o drzwiach. – A może spróbujesz drzwi i sprawdzisz, czy są zamknięte?

Opóźnienie w odpowiedzi organów ścigania w Rob Elementary School Stały się przedmiotem dochodzeń federalnych, stanowych i lokalnych.

McGrath załadował Pete’a Arredonto„Jedyną rzeczą, która powstrzymuje oddanych funkcjonariuszy przed wejściem do pomieszczeń 111 i 112, jest dowódca sceny, który zdecydował się postawić „życie oficerów przed życiem oficerów” – powiedział McGraw, szef komendy okręgowej policji w Wolde School.

McGrath powiedział, że Arredondo „podjął straszne decyzje” i ubolewał, że reakcja policji „cofa naszą działalność o dekadę”.

Arrotondo powiedział, że nie uważa się za odpowiedzialnego i że reakcja organów ścigania była kontrolowana przez kogoś innego. Odrzucił wielokrotne prośby o komentarz od Associated Press, a jego prawnik nie odpowiedział natychmiast we wtorek.

Miniatura wideo z YouTube

Według przewodniczącego komisji, szef policji zeznawał we wtorek przez około pięć godzin na przesłuchaniu przed komisją Texas House Committee.

READ  Brytyjski turysta skazany na 15 lat więzienia w Iraku za kradzież antyków

Senaty odpowiedziały ze złością na pytanie o najnowsze szczegóły, a niektórzy mówili, że Arrotondo jest niekompetentne i że opóźnienie może kosztować życie. Inni naciskali na McGratha, dlaczego wojska rządowe na miejscu nie są odpowiedzialne. McGrath powiedział, że żołnierze nie mają do tego prawa.

Szef bezpieczeństwa publicznego przedstawił harmonogram, w którym trzech funkcjonariuszy z dwoma pistoletami weszło do budynku w ciągu trzech minut od uzbrojonego, 18-letniego mężczyzny z półautomatycznym karabinem typu AR-15. Kilka minut później weszło kilku kolejnych oficerów. Dwóch oficerów, którzy początkowo weszli na chodnik, pasło w ogniu.

McGrath powiedział, że decyzja policji o zatrzymaniu większości z tego, czego nauczyli się organy ścigania w ciągu dwóch dekad od strzelaniny w Columbine High School w Kolorado w 1999 roku, zabiła 13 osób.

„Nie musisz czekać na oddział SWAT. Po prostu musisz mieć oficera” – powiedział. „Oficerowie nie muszą czekać, aż tarcze wejdą do klasy.

Osiem minut po wejściu strzelca funkcjonariusz powiedział, że policja ma ciężki kokpit, który można wykorzystać do wyważenia drzwi do klasy, powiedział McGrath.

Szef bezpieczeństwa publicznego spędził prawie pięć godzin, przedstawiając jasny obraz zabójstwa, przedstawiając serię straconych okazji, naruszeń komunikacji i błędów, w oparciu o dochodzenie obejmujące prawie 700 wywiadów. W przypadku wykroczenia:

– Arredonto nie ma radia.

– W szkole nie działają radia policyjne i szeryfa. Tylko radia agentów straży granicznej na wystawie działały i nie działały prawidłowo.

– Niektóre mapy szkolne używane przez policję do koordynowania reakcji są nieprawidłowe.

Przywódcy publiczni, w tym gubernator Teksasu Greg Abbott, początkowo chwalili reakcję policji w Wolverhampton. Abbott powiedział, że władze działały szybko i z „niesamowitą odwagą” zabrały zabójcę w stronę strzelaniny, ratując w ten sposób życie. Później powiedział, że został wprowadzony w błąd.

Policja stanowa początkowo powiedziała, że ​​bandyta Salvador Ramos wszedł do szkoły przez zewnętrzne drzwi otwarte przez nauczyciela. Jednak McGrath powiedział, że nauczyciel zamknął drzwi, Ale bez jej wiedzy można go zamknąć tylko z zewnątrz. Rewolwerowiec „szedł prosto” – powiedział McGrath.

READ  „Możemy wykorzystać całą naszą grę podań”

Rewolwerowiec znał budynek i był czwartoklasistą w tej samej klasie, w której przeprowadzał atak, powiedział McGrath. Szef bezpieczeństwa publicznego powiedział, że Ramos nie kontaktował się tego dnia z policją.

Sen powiedział, że cały prototyp szkolenia z zamknięcia i snajpera byłby bezużyteczny, gdyby nie można było zamknąć drzwi szkoły. – powiedział Paul Bettencourt. „Mamy kulturę, w której myślimy, że zostaliśmy przeszkoleni, aby zamknąć całą szkołę… ale postawiliśmy warunek porażki” – powiedział.

Bettencourt wezwał Arredonto do publicznego zeznawania i powiedział, że powinien był natychmiast zwolnić. Wskazał ze złością, że usłyszał strzały, gdy policja czekała.

„Tym razem oddano co najmniej sześć strzałów” – powiedział. „Dlaczego on strzela? Zabija kogoś. Jednak dowódca incydentu znajduje wszystkie powody, dla których nic nie robi.

Burmistrz Uvalde Don McLaughlin powiedział we wtorek, że miasto ma „konkretne powody prawne”, by nie odpowiadać na pytania publicznie lub nie publikować nagrań.. „Nie ma przykrywki” – powiedział w oświadczeniu.

W godzinach popołudniowych rada miasta Wolde jednogłośnie głosowała przeciwko dopuszczeniu radnego Aradonto do występowania na publicznych zebraniach. Krewni ofiar strzelaniny zaapelowali do władz miasta o zwolnienie go.

„Proszę, proszę, błagamy o usunięcie tego człowieka z naszego życia” – powiedziała Berlinda Arrola, babcia Amerykanina Joe Garza.

Po spotkaniu burmistrz McGrath zeznał, że obwiniał Arredonto i że Departament Bezpieczeństwa Publicznego wielokrotnie podawał fałszywe informacje o strzelaninie i ograniczał rolę swoich urzędników.

Nazwał Senat „pokazem klaunów” i powiedział, że nie słyszał od McGratha o zaangażowaniu wojsk rządowych, dodając, że ich liczba w szkolnej sali w czasie masakry była wyższa niż jakakolwiek inna agencja ścigania.

Pytania o odpowiedź organów ścigania zaczęły się kilka dni po zamachu. Trzy dni później McGrath powiedział, że Aradonto podjął „błędną decyzję”, by nie wchodzić do klasy na dłużej niż 70 minut, podczas gdy zmartwieni rodzice poza szkołą błagali władze, aby zadzwoniły pod numer 911 z prośbą o pomoc jako czwartoklasiści w dwóch klasach. Wejdź do środka.

READ  Biden mówi, że inflacja jest jego „priorytetem krajowym”

Godzinę po tym, jak bandyta po raz pierwszy uderzył w swoją ciężarówkę przed szkołą, Arredonto powiedział zgodnie z chronologią McGratha: „Ludzie będą pytać, dlaczego tak długo trwa. Staramy się ratować resztę naszego życia.

Ale czas, jaki upłynął, zanim funkcjonariusze weszli do klasy, był „nie do zniesienia”, powiedział we wtorek McGrath.

Policja nie znalazła żadnych czerwonych flag w aktach dyscypliny szkolnej Ramosa, ale z wywiadów dowiedzieli się, że był zaangażowany w okrucieństwo wobec zwierząt. „Chodził z torbą martwych kotów” – powiedział McGrath.

W dniach i tygodniach od strzelaniny władze przedstawiły sprzeczne i wprowadzające w błąd relacje o tym, co się wydarzyło. Ale McGrath zapewnił prawodawców: „Wszystko, o czym dzisiaj zeznałem, zostało potwierdzone”.

Gdyby można było wydać tylko jedno zalecenie, byłoby to dodatkowe szkolenie, powiedział McGrath. Powiedział też, że każdy stanowy samochód patrolowy w Teksasie powinien mieć tarcze i łamacze drzwi.

„Chcę, aby każdy oddział wiedział, jak przekroczyć granice i miał narzędzia, aby to zrobić” – powiedział.

___

Autorzy Associated Press Jamie Stenkil z Dallas i Terry Wallace w Toledo, John Sever, reporter z Ohio i fotograf Eric Kay z Austin, przyczynili się do powstania raportu.

___

Znajdź dodatkowe relacje AP na temat strzelaniny w Wolde: https://apnews.com/hub/uvalde-school-shooting