30 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tesla tnie 10% pracowników, mówi Musk pracownikom

Tesla tnie 10% pracowników, mówi Musk pracownikom

Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, planuje obciąć 10 procent opłacanej siły roboczej producenta samochodów elektrycznych, powiedział pracownikom w piątek e-mailem.

Zwolnienia nie będą dotyczyć pracowników, którzy produkują samochody, baterie lub instalują panele słoneczne, a liczba pracowników będzie rosła z godziny na godzinę, powiedział Musk w e-mailu, którego kopia została przejrzana przez New York Times. „Tesla zmniejszy liczbę pracowników najemnych o 10 procent, ponieważ mamy zbyt wielu pracowników w wielu obszarach” – powiedział.

Agencja informacyjna Reuters poinformowała wcześniej, powołując się na inny e-mail, który Musk wysłał tylko do kadry kierowniczej Tesli. Cena akcji producenta samochodów spadła w piątek o około 9 procent po opublikowaniu tego artykułu.

Pracownicy Tesli rosli wykładniczo wraz ze wzrostem sprzedaży i budowali nowe fabryki, w tym dwie, które zostały otwarte w tym roku w pobliżu Berlina i Austin w Teksasie. Na koniec ubiegłego roku firma zatrudniała ponad 99 000 pracowników. Zaledwie dwa lata temu Tesla miała 48000.

Pan Musk i Tesla nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

Na początku tego tygodnia Musk powiedział pracownikom firmy rakietowej Tesla i SpaceX, że mają spędzać w swoich biurach co najmniej 40 godzin tygodniowo.

„Im jesteś starszy, tym bardziej widoczna jest Twoja obecność” – powiedział Musk we wtorek w e-mailu do pracowników SpaceX. „Dlatego spędziłem tak dużo czasu w fabryce – aby ci na linii mogli zobaczyć, jak pracuję razem z nimi. Gdybym tego nie zrobił, SpaceX zbankrutowałoby dawno temu.”

Ogłoszenie skłoniło Muska i jego firmy do gorącej debaty na temat właściwego podejścia do przywrócenia normalności po dwóch chaotycznych latach pandemii. Wezwał również do obaw, że może unikać najlepszych wykonawców, którzy woleliby nadal pracować zdalnie przez pewien lub cały czas.

Nowe zwolnienia nie będą pierwszymi Tesli. Producent zwolnił również niektórych pracowników w 2017 A 2018.

READ  Sprzedaż detaliczna i dane przemysłowe w Chinach przekroczyły oczekiwania

W ostatnich tygodniach inwestorzy Zaczął przesłuchiwać Wzrost kursu akcji spółki. Rynek wycenia firmę na ponad 728 miliardów dolarów, więcej niż wielu innych dużych producentów samochodów łącznie. Akcje Tesli spadły o około 40 procent w porównaniu z maksimami z końca zeszłego roku, zwracając uwagę na ryzyko, jakie niesie ze sobą zwiększona konkurencja, oskarżenia o dyskryminację rasową i problemy produkcyjne w zakładzie w Szanghaju.

Niektórzy krytycy postrzegają ofertę Muska, by kupić Twittera, jako kolejną rozrywkę, która może zaszkodzić Tesli. Dużym zmartwieniem niektórych inwestorów jest to, że zarządowi producenta samochodów brakuje wystarczającej niezależności od dyrektora generalnego, aby służyć jako kontrola nad nim i jego motywami.

„Z perspektywy ładu korporacyjnego Tesla ma wiele sygnałów ostrzegawczych” – powiedział Andrew Boreda, starszy analityk specjalizujący się w społecznie odpowiedzialnym inwestowaniu w Sage Advisory Services, firmie inwestycyjnej Austin, Powiedział The Times w zeszłym miesiącu. „Nie ma prawie żadnych kontroli i sald”.

Styl zarządzania i sukces Pana Muska – został wymieniony jako najbogatszy człowiek świata przez Bloomberg i Forbes – przyniósł mu podziw, ale także uczynił z niego piorunochron. Tesla straciła w ostatnich latach wielu dyrektorów generalnych, a wielu z nich podjęło wyższe stanowiska w innych producentach samochodów, firmach technologicznych i producentach akumulatorów.

READ  Ceny kryptowalut spadają w weekend

Ostatnio Musk pochwalił etykę pracy w Chinach, gdzie warunki pracy mogą być surowe, a nawet obraźliwe, sugerując, że pracownicy w Stanach Zjednoczonych byli leniwi. Nie tylko spalą olej o północy. Spalą olej o trzeciej nad ranem” Powiedział o chińskich pracownikach w wywiadzie dla Financial Times. „Więc nie zamierzają nawet opuścić fabryki. Podczas gdy w Ameryce ludzie w ogóle starają się unikać chodzenia do pracy”.

Jednak niektórzy analitycy pozostają optymistycznie nastawieni do perspektyw Tesli. „Naszym zdaniem prawdopodobne jest, że Tesla nie będzie musiała zatrudniać większej liczby pracowników, aby utrzymać swój wzrost, i uważamy, że plan redukcji zatrudnienia pokazuje najprawdopodobniej, że Tesla zatrudnił w zeszłym roku”, Seth Goldstein, starszy analityk ds. akcji w Morningstar, powiedział w notatce Piątek.