12 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sudańska armia ponownie powołuje premiera Hamdocka po porozumieniu – lider partii Umma

  • Partia Ummah twierdzi, że zgodziła się na przywrócenie Hamdocka
  • FCC wzywa Federację Cywilną do kontynuowania walki
  • 25 października wojsko w zamachu stanu obaliło Hamdocka

Chartum, 21 listopada (Reuters) – Sudańskie wojsko poinformowało w niedzielę, że planuje przywrócić sudańskiego premiera Abdullaha Hamdo i uwolnić wszystkich więźniów politycznych na mocy umowy, która zakończy tygodnie śmiertelnych niepokojów.

Źródło zbliżone do Hamdocka powiedziało, że zgodził się na porozumienie w sprawie powstrzymania rozlewu krwi, ale koalicja cywilna, która dzieli władzę z wojskiem, była przeciwna jakimkolwiek rozmowom z „puszkistami” i że protesty powinny być kontynuowane w niedzielę.

Armia Sudanu zniosła ograniczenia dotyczące ruchu Hamdoka i usunęła siły bezpieczeństwa stacjonujące przed jego domem w niedzielę, powiedział Reuterowi jego biuro.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Gdy rozeszła się wiadomość o transakcji, tysiące protestujących maszerowało po południu w kierunku pałacu prezydenckiego w Chartumie, wzywając do upadku wodza armii Abdela Fattaha al-Burhana.

Hamdok Został umieszczony w areszcie domowym, gdy wojsko przejęło władzę 25 października, kończąc jego trwającą trzy dekady dyktaturę, przejście w kierunku demokracji, które zostało uznane po usunięciu Omara al-Bashira w 2019 roku.

Wojsko rozwiązało gabinet Hamdocka i zatrzymało kilku wysoko postawionych cywilów, którzy zajmowali wysokie stanowiska w ramach porozumienia o podziale władzy z wojskiem od czasu obalenia Bashira.

Zgodnie z nowym porozumieniem między wojskowymi i cywilnymi partiami politycznymi, Hamdock utworzy niezależny gabinet technokratów, powiedział Fatlah Birma Nazir, przywódca partii Ummah, która uczestniczyła w rozmowach, które doprowadziły do ​​porozumienia.

Hamdock zgadza się na powstrzymanie rozlewu krwi po protestach przeciwko puczowi, powiedziały źródła bliskie obaleniu premiera, ale nie mógł od razu skomentować.

Zamach ten wywołał masowe protesty przeciwko siłom zbrojnym i siłom bezpieczeństwa, które zabiły 40 cywilów w eskalacji przemocy wobec lekarzy związanych z ruchem protestacyjnym.

READ  Konserwatywna większość w Sądzie Najwyższym jest sceptyczna wobec programu szczepień Bidena

Źródła zbliżone do Hamdocka twierdzą, że podstawą do dalszych rozmów będzie deklaracja konstytucyjna między Bashirem a ludnością cywilną po jego usunięciu w 2019 roku.

Nadzwyczajne spotkanie

Źródło zbliżone do rozmów powiedziało, że Rada Suwerenna Sudanu zorganizuje nadzwyczajne spotkanie w niedzielę przed ogłoszeniem umowy.

Doradca medialny szefa armii Abdela Fattaha al-Burhana nie mógł od razu uzyskać komentarza.

Jednak grupy aktywistów, które prowadzą protesty od czasu zamachu stanu, domagają się całkowitego wycofania wojska z polityki.

Niedzielny raport na Facebooku Cywilnego Sojuszu Sił Wolności i Transformacji (FFC), który dzieli władzę z wojskiem, powiedział, że nie ratyfikował żadnego porozumienia z siłami zbrojnymi.

„Potwierdzamy nasze jasne i wcześniej ogłoszone stanowisko: nie ma negocjacji ani partnerstwa, a rządzący nie mają legitymacji” – napisano w oświadczeniu FFC.

Zwolennicy jej sprawy pracowali nad udostępnieniem w Internecie rzeczywistego zapisu tego oświadczenia.

Źródła zbliżone do Hamdoka powiedziały, że po zamachu Hamdock powinien uwolnić wszystkich więźniów politycznych i powrócić do decentralizacji jako warunek wstępny negocjacji.

Potępił przejęcie mocarstw zachodnich, które poparły zmianę polityczną Sudanu i zawiesił część pomocy gospodarczej dla Sudanu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Raport o aptologii Khalida; Napisane przez Nadine Awadallę i Michaela Georgy’ego; Montaż: Aidan Lewis, Christopher Cushing, William Mallard, David Clark i Andrew Heavens

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.