24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Shell przeprasza za kupowanie rosyjskiej ropy i zapowiada jej stopniowe wycofywanie się

Shell przeprasza za kupowanie rosyjskiej ropy i zapowiada jej stopniowe wycofywanie się

Logo Shell jest wyświetlane przed stacją benzynową Shell 30 lipca 2020 r. w San Rafael w Kalifornii. Royal Dutch Shell odnotował skorygowany zysk za drugi kwartał w wysokości 638 mln USD w porównaniu z zyskiem netto w wysokości 3,5 mld USD rok wcześniej.

Justin Sullivan | Obrazy Getty

olej pionierski muszle We wtorek przeprosił za zakup mocno przecenionych ładunków rosyjskiej ropy i ogłosił wycofanie się z zaangażowania we wszystkie rosyjskie węglowodory.

„Natychmiastowym pierwszym krokiem będzie zaprzestanie wszelkich spotowych zakupów rosyjskiej ropy naftowej. Zamknie również stacje paliw i operacje paliw do silników odrzutowych i smarów w Rosji”. Powiedziała w oświadczeniu.

W piątek Shell kupił z Rosji 100 000 ton ropy Ural. Podobno zakupiony ze standardową zniżkągdzie wiele firm unika rosyjskiej ropy z powodu Niesprowokowana inwazja Moskwy na sąsiada. Zakup nie naruszył żadnych zachodnich sankcji.

Zakup firmy spotkał się z ostrą krytyką, m.in. ze strony ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleby, który wezwał Firmy do zerwania wszelkich powiązań handlowych z Rosją.

Ben van Beurden, dyrektor generalny Shella, powiedział we wtorek, że firma „jest bardzo świadoma, że ​​nasza decyzja z zeszłego tygodnia o zakupie ładunku rosyjskiej ropy naftowej do rafinacji na produkty takie jak benzyna i olej napędowy – pomimo zapewnienia bezpieczeństwa dostaw była na czołówce naszego myślenia – nie było.” Właściwa osoba i przepraszamy.”

W zeszłym tygodniu w rozmowie z CNBC Kuleba przypuścił zjadliwy atak na firmy, które nadal prowadzą interesy z Rosją, twierdząc, że niektóre z głównych firm naftowych mogą znaleźć się po złej stronie historii.

„Świat odpowiednio ich osądzi. Historia będzie ich odpowiednio osądzać” – powiedział Hadley Gamble z CNBC.

Shell już zapowiedział, że zamierza wyjść z joint venture z rosyjskim gigantem gazowym Gazprom i jej podmiotami powiązanymi, aw weekend ogłosił, że przeznaczy zyski z dyskontowanej rosyjskiej ropy na fundusz przeznaczony na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

READ  Ropa spada poniżej 100 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od początku maja

Van Beurden dodał we wtorek, że wyzwania społeczne wywołane wojną rosyjsko-ukraińską „podkreślają dylemat między wywieraniem nacisku na rosyjski rząd w sprawie jego okrucieństw na Ukrainie a zapewnieniem stabilnych i bezpiecznych dostaw energii w całej Europie”.

„Ostatecznie to do rządów należy decyzja, jakie bardzo trudne kompromisy należy dokonać podczas wojny na Ukrainie. Będziemy nadal współpracować z nimi, aby pomóc w zarządzaniu potencjalnym wpływem na bezpieczeństwo dostaw energii, szczególnie w Europie „. on dodał.