24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sam Bankman-Fried przyznaje, że przed fiaskiem FTX doszło do „znaczącego niedopatrzenia”.

Sam Bankman-Fried przyznaje, że przed fiaskiem FTX doszło do „znaczącego niedopatrzenia”.

W ciągu ostatnich trzech tygodni byli pracownicy i przyjaciele Sama Bankman-Frieda zeznali, że zorganizował on plan defraudacji miliardów dolarów ze środków klientów z jego giełdy kryptowalut FTX, która upadła w zeszłym roku.

Świadkowie namalowali wizerunek 31-letniego Bankmana-Frieda jako kontrolującego szefa, który nakazywał im popełnić oszustwo. Powiedzieli, że założyciel FTX wiedział od miesięcy, że giełda nie ma możliwości spłaty co najmniej 8 miliardów dolarów ze środków klientów, które zostały wykorzystane na zakup luksusowych nieruchomości, inwestowanie w inne firmy kryptowalutowe, wpłacanie datków na kampanie i spłacanie pożyczkodawców za transakcje. Spółkę kontrolował także pan Bankman-Fried.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zeznania kilku świadków oskarżenia – w tym pracownika pana Bankmana Freeda i jego dziewczyny Carolyn Ellison – które odegrały kluczową rolę w sprawie:

Adam Jedediasz

Pierwszym świadkiem oskarżenia był Adam Yedediah, były programista FTX, który był bliskim przyjacielem pana Bankman-Frieda i mieszkał z nim oraz innymi współpracownikami na Bahamach.

Pan Jedediah, któremu nie postawiono żadnych zarzutów i zeznawał w ramach immunitetu, powiedział, że Bankman-Fried wiedział, że FTX i Alameda Research, siostrzana firma zajmująca się handlem kryptowalutami, znalazły się na cienkim lodzie.

Pan Yedidia opisał rozmowę, którą odbył z panem Bankman-Friedem na ich korcie tenisowym latem przed krachem FTX, gdy rynek kryptowalut się załamał, a pożyczkodawcy Alameda żądali zwrotu pieniędzy. Yedidia powiedział, że Bankman-Fried powiedział mu, że FTX „była kuloodporna w zeszłym roku, ale w tym roku nie jesteśmy kuloodporna” i że przywrócenie firmie „kuloodporności” zajmie od sześciu miesięcy do trzech lat.

Karolina Ellison

Pani Ellison, która kierowała firmą Alameda i była dziewczyną pana Bankman-Frieda, była głównym świadkiem zeznań rządu. Wyszczególniła bliskie relacje pomiędzy Alamedą i FTX, włączając kilka przypadków, jak stwierdziła, kiedy pan Bankman-Fried kierował korzystaniem z depozytów klientów FTX lub dawał zielone światło.

READ  Krueger i Albertson ogłaszają plan połączenia transakcji o wartości 25 miliardów dolarów

Pani Ellison, która przyznała się do zarzutów oszustwa i współpracuje z prokuratorami, powiedziała, że ​​pan Bankman-Fried był chętny do odkupienia akcji FTX od Binance, konkurencyjnej giełdy kryptowalut. Powiedziała, że ​​obawia się tego posunięcia, ponieważ wiedziała, że ​​będzie to oznaczać pożyczenie 1 miliarda dolarów pieniędzy klientów FTX na potrzeby transakcji.

„W porządku, myślę, że to naprawdę ważne i musimy to zrobić” – powiedział pani Ellison pan Bankman-Fried, zgodnie z jej zeznaniami.

Pani Ellison przedstawiła również wgląd w sposób myślenia pana Bankman-Frieda, szczegółowo opisując ich związek i jego nieco niekonwencjonalny pogląd, że zasady dotyczące niekłamania i niekradnięcia są mniej ważne niż działania, które uważał za służące większemu dobru.

Gary’ego Wanga

Pan Wang, współzałożyciel FTX, który przyznał się do winy w sprawie i zgodził się współpracować z prokuratorami, powiedział ławie przysięgłych, że pan Bankman-Fried nakazał mu uwzględnić w wymianie funkcje, które zapewniły Alamedie przewagę na platformie. „Ostatecznie taka była decyzja Sama” – zeznał.

Programista mówiący cicho spędził większość czasu na platformie, wyjaśniając zawiłości kodu komputerowego FTX, potwierdzając pogląd powodów, że Alameda celowo otrzymała specjalne przywileje na platformie, aby mogła wykorzystywać depozyty klientów FTX jak skarbonkę .

Pan Wang poznał pana Bankmana-Frieda na obozie matematycznym w szkole średniej i byli kolegami z klasy na MIT, zanim w 2019 r. wspólnie założyli firmę FTX.

Nishada Singha

Pan Singh, były dyrektor FTX, który również przyznał się do winy, szczegółowo opisał hojne wydatki pana Bankman-Frieda – w tym duże zakupy nieruchomości i darowizny na cele polityczne – finansowane z depozytów klientów FTX.

Pan Singh powiedział, że udostępnił innym współpracownikom swoje konta bankowe, aby mogli przekazywać datki na cele polityczne w jego imieniu, w tym młodszemu bratu pana Bankman-Frieda, Gabe’owi, który kierował grupą non-profit Pandemic Guard. W pewnym momencie, gdy nie było przelewu bankowego, Gabe Bankman-Fried wysłał doradcę na Bahamy „z garścią czeków z mojego konta bankowego” – zeznał pan Singh.

READ  Fed ostrzega przed „niską” płynnością na rynku skarbowym o wartości 24 bilionów dolarów w najnowszym raporcie o stabilności finansowej

Prokuratura pokazała także wymianę e-maili pomiędzy panem Singhiem a matką pana Bankman-Frieda, Barbarą Freed, która otrzymywała od FTX 1 milion dolarów na rzecz swojej organizacji non-profit Mind the Gap. Pani Freed, profesor prawa ze Stanford, zasugerowała, aby pan Singh przekazał darowiznę w jego imieniu, „ponieważ nie chcemy stworzyć wrażenia, że ​​finansowanie MTG to sprawa rodzinna, a nie zbiorowy wysiłek wielu osób (m.in. jakiś tajemniczy mężczyzna Nishad Singh 🙂 „)

Może słońce

Sun, były czołowy prawnik w FTX, zeznał, że Bankman-Fried namawiał go, aby znalazł prawne uzasadnienie powtarzającego się niewłaściwego wykorzystania przez giełdę miliardów środków klientów – nawet po tym, jak Sun powiedział swojemu szefowi, że takich środków nie ma.

Sun powiedział, że na prośbę pana Bankman-Frieda przeanalizował kilka teoretycznych opcji uzasadniających zaciąganie pożyczek i wydawanie pieniędzy klientów FTX. Jednak pan Sun, który zeznał po osiągnięciu porozumienia, że ​​prokuratorzy nie będą wnosić przeciwko niemu zarzutów, powiedział ponownie panu Bankman-Friedowi, że żadna z tych opcji nie jest poparta „faktami”. Pan Bankman-Fried odpowiedział, mówiąc „coś w rodzaju «Rozumiem»” – zeznał pan Sun.

Następnie prokuratorzy odtworzyli fragment wywiadu, którego Bankman-Fried udzielił w programie „Good Morning America” stacji ABC, zanim w listopadzie spółka FTX ogłosiła upadłość. W tym wywiadzie pan Bankman-Fried przedstawił jedną z teoretycznych opcji, które przedstawił mu Sun jako wyjaśnienie tego, co stało się ze środkami klientów FTX.