1 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja oficjalnie wycofała się z głównego traktatu o Europejskich Siłach Zbrojnych po zakończeniu zimnej wojny

Rosja oficjalnie wycofała się z głównego traktatu o Europejskich Siłach Zbrojnych po zakończeniu zimnej wojny
  • Rosja wycofuje się z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie
  • Oskarża Stany Zjednoczone o podważanie bezpieczeństwa
  • Rosja twierdzi, że rozszerzenie NATO przeszło do historii traktatu
  • NATO potępiło wyjście Rosji z traktatu

MOSKWA (Reuters) – Rosja formalnie wycofała się we wtorek z przełomowego traktatu o bezpieczeństwie, który nałożył ograniczenia na kluczowe kategorie konwencjonalnych sił zbrojnych i oskarżył Stany Zjednoczone o podważanie bezpieczeństwa po zakończeniu zimnej wojny w wyniku ekspansji militarnej NATO.

Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie z 1990 r., podpisany rok po upadku muru berlińskiego, ustalił sprawdzalne ograniczenia dotyczące kategorii konwencjonalnego sprzętu wojskowego, jaki NATO i ówczesny Układ Warszawski mogły rozmieścić.

Traktat miał uniemożliwić którejkolwiek ze stron zimnej wojny gromadzenie sił w celu przeprowadzenia szybkiego ataku na drugą stronę w Europie, ale był niepopularny w Moskwie, ponieważ osłabiał przewagę Związku Radzieckiego w zakresie broni konwencjonalnej.

Rosja zawiesiła swój udział w traktacie w 2007 r. i zaprzestała aktywnego udziału w 2015 r. Ponad rok po totalnej inwazji na Ukrainę prezydent Władimir Putin podpisał w maju dekret potępiający traktat.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że Rosja oficjalnie wycofała się z porozumienia o północy i traktat stał się już „historią”.

„Traktat o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie został zawarty pod koniec zimnej wojny, kiedy wydawało się możliwe utworzenie nowej struktury bezpieczeństwa globalnego i europejskiego opartego na współpracy i podjęto odpowiednie próby” – podało ministerstwo.

Rosja stwierdziła, że ​​amerykańskie wysiłki na rzecz rozszerzenia NATO doprowadziły do ​​tego, że państwa NATO „otwarcie obchodziły” ograniczenia grupy nałożone przez traktat, dodając, że przyjęcie Finlandii do NATO i wniosek Szwecji oznaczają, że traktat wygasa.

READ  WYŁĄCZNIE: USA zakazują ponad 1000 dostaw energii słonecznej w związku z problemami związanymi z niewolniczą pracą w Chinach

„Nawet formalne zachowanie Traktatu o siłach konwencjonalnych w Europie stało się nie do przyjęcia z punktu widzenia podstawowych interesów bezpieczeństwa Rosji” – stwierdziło ministerstwo, zauważając, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nie ratyfikowali zaktualizowanego Traktatu o siłach konwencjonalnych w Europie z 1999 r. .

Wojna na Ukrainie wywołała najgorszy kryzys w stosunkach Moskwy z Zachodem od czasów zimnej wojny. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w weekend, że stosunki ze Stanami Zjednoczonymi są poniżej zera.

Po tym, jak Rosja ogłosiła zamiar wystąpienia w tym roku z traktatu, NATO potępiło tę decyzję, twierdząc, że podważa ona bezpieczeństwo euroatlantyckie.

Dodał, że „Rosja od wielu lat nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wynikających z Traktatu o siłach konwencjonalnych w Europie”. NATO oświadczyło w czerwcu. „Agresywna wojna Rosji na Ukrainę i współudział Białorusi są niezgodne z celami Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie”.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy powiązali ratyfikację Traktatu o siłach konwencjonalnych w Europie z 1999 r. z wypełnieniem przez Rosję zobowiązań wobec Gruzji i Mołdawii. Rosja stwierdziła, że ​​ten link jest błędny.

W 2011 roku w odpowiedzi na rosyjskie „zawieszenie”, które Waszyngton uznał za nielegalne w świetle traktatu, Stany Zjednoczone i NATO zaprzestały jego stosowania w stosunku do Rosji zgodnie z traktatem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Departament Stanu stwierdził: „Zawieszenie przez Rosję wykonywania Traktatu od 2007 roku poważnie osłabiło możliwość weryfikacji Traktatu, zmniejszyło przejrzystość i podważyło oparte na współpracy podejście do bezpieczeństwa, które było kluczowym elementem stosunków między NATO, Rosją i bezpieczeństwem europejskim dla ponad dwie dekady.” Ministerstwo poinformowało, że w 2020 r.

(Raport Lydii Kelly z Melbourne i Guya Faulconbridge’a w Moskwie – przygotowany przez Mahometa dla Biuletynu Arabskiego) Redakcja: Gerry Doyle

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Jako szef moskiewskiego biura Guy zarządza relacjami z Rosji i Wspólnoty Niepodległych Państw. Przed Moskwą Guy relacjonował brexit jako szef biura w Londynie (2012–2022). A podczas wieczoru związanego z Brexitem jego zespół odniósł jedno z historycznych zwycięstw agencji Reuters, przekazując jako pierwsza informację o brexicie światu i rynkom finansowym. Jay ukończył London School of Economics i rozpoczął karierę jako stażysta w Bloomberg. Spędził ponad 14 lat pisząc o byłym Związku Radzieckim. Mówi biegle po rosyjsku. Kontakt: +447825218698

READ  Minister ds. Europy Finlandii powiedział, że „bardzo prawdopodobne” jest wstąpienie do NATO