28 maja, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna rosyjsko-ukraińska: najnowsze wiadomości

Wojna rosyjsko-ukraińska: najnowsze wiadomości

Rosyjska inwazja na Ukrainę wywiera presję na gospodarkę egipską, wzbudzając obawy o powszechne niezadowolenie w najludniejszym kraju Bliskiego Wschodu.

Funt egipski spadł w poniedziałek o ponad 11%, podczas gdy Centralny Bank Egiptu podniósł podstawowe stopy procentowe o 100 punktów bazowych na niespodziewanym spotkaniu, pierwszą podwyżkę stóp od 2017 roku. Analitycy spodziewali się, że bank podniesie stopy procentowe na zaplanowanym posiedzeniu . na czwartek.

W oświadczeniu bank centralny stwierdził, że działa w odpowiedzi na „globalną presję inflacyjną” wraz z zakłóceniami łańcucha dostaw i rosnącymi cenami towarów. Według Banku Centralnego roczna ogólna stopa inflacji osiągnęła w lutym 8,8% w Egipcie, najwyższa od ponad trzech lat.

„Te naciski zostały wzmocnione przez niedawny konflikt między Rosją a Ukrainą” – powiedział bank.

Egipt jest największym na świecie importerem pszenicy, co czyni go szczególnie narażonym na szok wojny na Ukrainie. Dziesiątki milionów Egipcjan są uzależnione od dotowanego chleba, a Egipt otrzymuje do 85% swojej pszenicy z Ukrainy i Rosji.

W zeszłym tygodniu rząd egipski nałożył nowe ograniczenia na ceny niesubsydiowanego chleba. W poniedziałek rząd ustalił ceny od pół funta do jednego funta za bochenek, w zależności od rodzaju chleba.

Cena chleba jest centralną kwestią polityczną w Egipcie. Rosnące ceny żywności są postrzegane jako jeden z ogólnych warunków, które doprowadziły do ​​powstania w 2011 roku, które obaliło byłego prezydenta Hosniego Mubaraka.

Gospodarka Egiptu rozwinęła się w ostatnich latach, ale poziom życia większości ze 100 milionów mieszkańców Egiptu gwałtownie spadł w wyniku rządowych oszczędności w połączeniu z programem pożyczkowym MFW, który rozpoczął się w 2016 roku.

Zagraniczni inwestorzy wycofali się z Egiptu, odkąd Rosja rozpoczęła w zeszłym miesiącu inwazję na Ukrainę, w związku z obawami o to, jak egipska gospodarka ucierpi w wyniku wojny. Egipt stoi również w obliczu utraty dochodów przez rosyjskich i ukraińskich turystów, które są głównym źródłem obcej waluty.

READ  Protestujący przeciwko szczepionce koronawirusowej w Nowej Zelandii sprzeciwiają się alarmowi policji, aby opuścić Parlament

Ekonomiści i bankierzy twierdzą, że funt egipski od lat jest stosunkowo stabilny, częściowo z powodu interwencji państwowych banków komercyjnych w Egipcie. Rząd nie uznał interwencji.

„Dochody ludzi nie są zgodne z przyzwoitym życiem, ale staramy się jak najlepiej ulepszyć [economic] Prezydent Abdel Fattah El-Sisi powiedział w oświadczeniu telewizyjnym w niedzielny wieczór, podkreślając, że Egipt nie cierpi z powodu niedoboru podstawowych towarów ani pszenicy.

Bank centralny poinformował, że podjął decyzję o podniesieniu stopy depozytów jednodniowych, stopy kredytów overnight i stopy kluczowych operacji o 100 punktów bazowych do odpowiednio 9,25%, 10,25% i 9,75%.

Inwazja zakłóciła eksport zboża z Ukrainy przez Morze Czarne, a także wzbudziła wątpliwości co do zdolności tego kraju do prowadzenia upraw na następne zbiory.

Egipt w żadnym wypadku nie jest krajem afrykańskim najbardziej zależnym od dostaw żywności z Rosji i Ukrainy. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych zarówno Somalia, jak i Benin były całkowicie zależne od tych dwóch krajów w zakresie importu pszenicy w latach 2018-2020. Chociaż dostępne są inne źródła pszenicy, ceny na świecie wzrosły od czasu inwazji.