28 maja, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europa mówi o przystąpieniu do rosyjskiego embarga na ropę

Europa mówi o przystąpieniu do rosyjskiego embarga na ropę
Podczas serii spotkań, które rozpoczynają się w poniedziałek, przywódcy UE będą dyskutować, czy wycofać się z największego dostawcy ropy w regionie, zobowiązując się już do Odciąć korzystanie z rosyjskiego gazu ziemnego o 66% w tym roku.

„Musimy przedyskutować, w jaki sposób możemy bardziej wspierać Ukrainę politycznie i gospodarczo, z pomocą humanitarną i bezpieczeństwem, wszystko jest na stole. Abyśmy mogli zapewnić, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać Putina i jego agresję na Ukrainę”. Duński minister spraw zagranicznych Jeppe Kofod powiedział dziennikarzom: „W przypadku sankcji gospodarczych ważne jest kontynuowanie tej drogi”.

Rosja jest drugim co do wielkości eksporterem ropy na świecie, po Arabii Saudyjskiej, i pomimo bezprecedensowego szokującego wpływu Zachodnie sankcje finansowe i embargo ogłoszone przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię, wciąż zarabia Setki milionów dolarów dziennie eksportu energii.

„Myślę, że nieuniknione jest rozpoczęcie rozmów o sektorze energetycznym. Z pewnością możemy mówić o ropie, bo to największy dochód dla rosyjskiego budżetu” – powiedział litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis po przyjeździe do Brukseli na spotkanie ze swoim litewskim odpowiednikiem. . odpowiedników w Unii Europejskiej.

Inne kraje Unii Europejskiej popierają ideę uderzenia sankcjami w najcenniejszy atut Rosji.

„Biorąc pod uwagę skalę zniszczeń na Ukrainie w tej chwili, bardzo trudno – moim zdaniem – udowodnić, że nie powinniśmy przenosić się do sektora energetycznego, zwłaszcza ropy i węgla, w zakresie bojkotu normalnego handlu nimi” – powiedział. Minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney.

Obecnie Unia Europejska jest uzależniona od Rosji w zakresie około 40% swojego gazu ziemnego. Rosja dostarcza też ok. 27% importu ropy naftowej i 46% importu węgla.

Co zrobią Niemcy?

Na początku tego miesiąca przywódcy Unii Europejskiej powiedzieli, że blok nie może jeszcze dołączyć do Stanów Zjednoczonych w zakazie rosyjskiej ropy, ze względu na wpływ na gospodarstwa domowe i przemysł, które już zmagają się z rekordowo wysokimi cenami. Zamiast tego powiedzieli, że będą pracować nad Termin zakończenia zależności bloku upływa w 2027 r. w sprawie rosyjskiej energii.

Istnieje również ryzyko, że Rosja podejmie działania odwetowe, ograniczając eksport gazu ziemnego. Wicepremier Alexander Novak powiedział w tym miesiącu, że Moskwa może za karę odciąć dostawy gazu do Niemiec gazociągiem Nord Stream 1. Berlin blokuje nowy projekt gazociągu Nord Stream 2.

READ  Zełenski powiedział, że wojska rosyjskie rozpoczęły bitwę o Donbas

Jednak opinia polityczna może się nasilić w Europie, gdy Rosja nasili ataki na ukraińskie miasta, zabijając setki cywilów i zmuszając miliony do opuszczenia swoich domów.

Wiele powróci do krajów takich jak Niemcy, największy konsument energii w Rosji w Europie, a także do innych krajów, które kupują większość jej gazu, takich jak Węgry i Włochy.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Barbock powiedziała, że ​​kraj „pracuje pełną parą”, aby zakończyć swoją zależność od Rosji, ale podobnie jak niektóre inne kraje UE, nie może przestać kupować rosyjskiej ropy z dnia na dzień.

„Jeśli możemy to zrobić spontanicznie”, powiedziała.

Nawet bez unijnego zakazu – i ewentualnego rosyjskiego kontrataku – świat stoi w obliczu największego szoku energetycznego od dziesięcioleci, Według Międzynarodowej Agencji Energii. W zeszłym tygodniu powiedział, że Rosja może być zmuszona do ograniczenia produkcji ropy naftowej o 30% począwszy od przyszłego miesiąca ze względu na spadający popyt.

Kanada, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia zakazały już importu rosyjskiej ropy, co ma wpływ na prawie 13% rosyjskiego eksportu. Posunięcia dużych koncernów naftowych i międzynarodowych banków, by po inwazji zaprzestać kontaktów z Moskwą, zmuszają Rosję do oferowania ropy naftowej z ogromną zniżką.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna z siedzibą w Paryżu, która monitoruje dostawy energii dla wiodących światowych gospodarek zaawansowanych, powiedziała, że ​​rosyjska produkcja może spaść o 3 miliony baryłek dziennie.

„Skutki możliwej utraty eksportu rosyjskiej ropy na rynki światowe są nie do przecenienia” – podała w swoim miesięcznym raporcie Międzynarodowa Agencja Energetyczna.