1 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Premier Portugalii António Costa rezygnuje w związku z wybuchem kryzysu korupcyjnego

Premier Portugalii António Costa rezygnuje w związku z wybuchem kryzysu korupcyjnego

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Premier Portugalii Antonio Costa podał się do dymisji kilka godzin po wydaniu przez prokuratorów nakazów aresztowania i wtargnięciu do budynków rządowych w ramach śledztwa dotyczącego korupcji, które dotarło do jego najbliższego otoczenia.

Costa, socjalista, który przewodzi Portugalii od 2015 r., powiedział we wtorek, że ustąpi ze stanowiska po ujawnieniu przez prokuratorów pełnego zakresu śledztwa w sprawie korupcji, nieprawidłowości i handlu wpływami wśród osób sprawujących stanowiska publiczne.

Prokuratorzy stwierdzili, że potencjalne naruszenia związane są z kilkoma głośnymi projektami biznesowymi, w tym projektami wydobycia litu, które były kluczowe dla długoterminowych planów gospodarczych Portugalii, oraz dostawami surowców dla europejskiego przemysłu samochodów elektrycznych.

Powiedzieli, że podczas śledztwa podejrzani wspomnieli „nazwisko i uprawnienia” premiera i utrzymywali, że interweniował w celu „zniesienia środków”.

Costa powiedział, że nie był świadomy śledztwa i miał czyste sumienie.

„Ale niezależnie od tego godność roli premiera i zaufanie, jakie Portugalczycy pokładają w instytucjach, są całkowicie sprzeczne z [having] Dodał: „Premier budzi podejrzenia co do swojej uczciwości”.

Prokuratorzy wydali nakaz aresztowania Vitora Escaríi, szefa sztabu i powiernika Costy, i stwierdzili, że uznają ministra infrastruktury Joao Galambę za oficjalnego podejrzanego, ponieważ przeprowadzili łącznie 43 naloty na budynki i domy rządowe.

Dymisja Costy przenosi odpowiedzialność na prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, byłego lidera opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej, który przyjął rezygnację Costy i musi teraz zdecydować, czy rozwiązać parlament i rozpisać wybory, czy też mianować innego premiera. Do tego czasu Costa pozostanie tymczasowym kapitanem.

Biuro prezydenta poinformowało, że Rebelo de Sousa porozmawia w środę z przywódcami partii politycznych, a następnie wygłosi przemówienie do kraju w czwartek po posiedzeniu Rady Stanu, składającej się z grupy jego doradców.

READ  Chiński statek w pobliżu Sri Lanki budzi obawy Indii i USA oraz konfrontację dyplomatyczną

„Nie będę ponownie kandydował na premiera” – powiedział Costa. „To etap mojego życia, który się skończył”.

Costa dodał: „Jestem gotowy współpracować z wymiarem sprawiedliwości”. Chcę powiedzieć, że nie mam świadomości, że zrobiłem coś nielegalnego lub choćby nagannego. . . „Wyjdę z podniesioną głową i czystym sumieniem”.

Wśród analizowanych projektów znajduje się zakład produkcji wodoru i budowa centrum danych, oba w mieście Sines. Prokuratura wydała także nakazy aresztowania burmistrza Sines i dwóch dyrektorów firmy zajmującej się centrum danych.

Rui Rocha, szef Inicjatywy Liberalnej, małej prawicowej partii opozycyjnej, powiedział wcześniej tego dnia, że ​​Portugalia „pogrążyła się w zgniliźnie”, gdy wzywał Costę do rezygnacji.

Costa został ponownie wybrany bezwzględną większością głosów w 2022 r. Jednak od tego czasu jego rząd niepokoją zarzuty dotyczące złego zarządzania i korupcji, w wyniku których kilku ministrów i urzędników wyższego szczebla opuściło swoje stanowiska.

Jedną z najbardziej głośnych spraw były nieregularne wypłaty odpraw byłemu członkowi zarządu rządowej linii lotniczej TAP Air Portugal, co doprowadziło do odejścia m.in. byłego Ministra Infrastruktury i dyrektora generalnego spółki.

Dodatkowa relacja Carmen Muela z Madrytu