27 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemcy rozpalają elektrownie węglowe, gdy Rosja odcina dostawy gazu

Niemcy rozpalają elektrownie węglowe, gdy Rosja odcina dostawy gazu

„Sytuacja jest poważna” – powiedział Habeck w oświadczeniu. „Dlatego nadal zaostrzamy środki ostrożności i podejmujemy dodatkowe środki w celu zmniejszenia zużycia gazu. Oznacza to, że zużycie gazu powinno dalej spadać, ale więcej gazu należy umieścić w magazynach, w przeciwnym razie zimą będzie naprawdę ciasno”.

Niemcy w dużym stopniu polegają na moskiewskim gazie, aby zasilać swoje domy i przemysł ciężki, ale udało im się zmniejszyć udział Moskwy w imporcie do 35% z 55% przed wybuchem wojny na Ukrainie.

Habek powiedział, że bezpieczeństwo dostaw jest teraz gwarantowane pomimo „pogorszenia się sytuacji na rynku gazu” w ostatnich dniach. Habek powiedział, że wysokie ceny były (prezydenta Rosji Władimira) „strategią destabilizacji nas, podniesienia cen i podzielenia nas” Putina.

„Nie pozwolimy na to. Reagujemy zdecydowanie, ostrożnie i rozważnie” – powiedział.

Pomimo planów wycofania się Niemiec z elektrowni węglowych, Habeck, polityk Partii Zielonych w centrolewicowej koalicji rządzącej, zapowiedział powrót do „elektrowni węglowych na okres przejściowy” w celu zmniejszenia zużycia gazu na energię elektryczną. Produkować.

„Tworzymy alternatywne rezerwy gazu na żądanie. To gorzkie, ale w tym przypadku prawie konieczne jest zmniejszenie zużycia gazu” – powiedział Habek.

Zasady magazynowania gazu

Ministerstwo Habika przygotowuje „model aukcji gazu, który zostanie uruchomiony latem tego roku, aby zmotywować przemysłowych odbiorców gazu do oszczędzania gazu”, czytamy w komunikacie prasowym. Habek powiedział, że przemysł był głównym czynnikiem zmniejszającym zużycie gazu.

W marcu niemieccy ustawodawcy uchwalili ustawę o magazynowaniu gazu, zgodnie z którą magazyny gazu muszą być prawie całkowicie zapełnione na początku okresu grzewczego, aby bezpiecznie przetrwać zimę.

„W tym celu ustalane są poziomy napełnienia: do 1 października magazyny powinny być zapełnione w 80%, do 1 listopada w 90%, a do 1 lutego nadal w 40%.” , zgodnie z prawem.

Obecnie, na poziomie około 56%, zbiorniki magazynowe gazu są w Niemczech napełniane do poziomu wyższego niż przeciętny niż w poprzednich latach, mimo że na początku roku poziom magazynowania był najniższy w historii.

READ  Blinken: „Putin upadnie, a Rosja poniesie strategiczną porażkę” na Ukrainie - polityka USA na żywo | Wiadomości z USA

„Musimy i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby przechowywać jak najwięcej gazu latem i jesienią. Magazyny gazu muszą być pełne w zimie. To najwyższy priorytet” – powiedział Habeck.

W marcu Putin zagroził odcięcie przyłącza gazu Dla „nieprzyjaznych” krajów, które odmówiły płacenia w rublach zamiast określonych w umowach euro lub dolarów.

Od tego czasu rosyjski gigant energetyczny Gazprom zaoferował klientom rozwiązanie. Kupujący mogą dokonywać płatności w euro lub dolarach na konto w rosyjskim Gazprombanku, który następnie przeliczy pieniądze na ruble i przekaże je na drugie konto, za pośrednictwem którego dokonywana jest płatność do Rosji.

Jednak kilka europejskich firm, w tym Shell Energy, odmówiło podporządkowania się, co skłoniło Gazprom do wstrzymania w czerwcu dostaw gazu ziemnego do niemieckich klientów Shella.

W czwartek Gazprom ograniczył przepływy Gazprom Nord Stream 1. gazociąg – Główna arteria łącząca rosyjski gaz z Niemcami – po raz drugi w ciągu kilku dni, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu cen.

Rosyjski gigant energetyczny powiedział, że ogranicza dostawy gazu, ponieważ niemiecka firma Siemens Energy opóźnia zwrot turbin wymagających naprawy.

Siemens przeniósł turbiny do jednej ze swoich kanadyjskich fabryk w celu konserwacji. W oświadczeniu we wtorek podał, że „niemożliwy” jest zwrot sprzętu do Rosji z powodu sankcji nałożonych przez Kanadę na ten kraj w związku z inwazją na Ukrainę.

W odpowiedzi na posunięcie Gazpromu Habeck powiedział, że uzasadnienie zapowiedzi dalszych cięć w dostawach gazu do Europy jest „pretekstem” i strategią podniesienia cen.