2 marca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co wiesz o obchodach Księżycowego Nowego Roku?

Co wiesz o obchodach Księżycowego Nowego Roku?

Wiele krajów azjatyckich świętuje w tym czasie Nowy Rok, w tym Wietnam i Korea. Księżycowy Nowy Rok, potocznie nazywany Świętem Wiosny lub Chińskim Nowym Rokiem, to najważniejsze święto w Chinach i wielu innych społeczeństwach azjatyckich. Jest to 15-dniowe coroczne święto, które według zachodnich kalendarzy rozpoczyna się wraz z nowiem księżyca między 21 stycznia a 20 lutego. Festiwal trwa aż do następnej pełni księżyca. Święto rozpoczęło się jako czas świętowania i oddawania czci bóstwom domowym i niebiańskim, a także przodkom.

Jak długo trwają obchody chińskiego Nowego Roku?

Chiński Nowy Rok w 2024 roku przypada 10 lutego i kończy się Świętem Latarni 24 lutego. Uroczystości trwają do 16 dni; Chińskie święto państwowe trwa od 10 do 17 lutego.

Jaki jest chiński znak zodiaku?

Chiński zodiak, czyli sheng xiao (生肖), to 12-letni powtarzający się cykl znaków zwierząt i ich cech, oparty na kalendarzu księżycowym.

Księżycowy Nowy Rok oznacza przejście od jednego zwierzęcia do drugiego. Rok Królika, który rozpoczął się 22 stycznia 2023 roku, zakończy się 9 lutego. 10 lutego rozpoczyna się Rok Smoka. Ostatni Rok Smoka przypadł na rok 2012.

Przed Księżycowym Nowym Rokiem

W ramach przygotowań do Księżycowego Nowego Roku domy są dokładnie sprzątane, aby zapobiec wszelkim nieszczęściom, które miały miejsce w poprzednim roku. Wskazane jest również spłatę wszelkich długów przed nowym rokiem, częściowo po to, aby zamknąć księgi na koniec roku i rozpocząć kolejny nowy rok.

Niektóre dodatkowe tradycje przygotowań do Księżycowego Nowego Roku obejmują umieszczanie klipsów Festiwalu Wiosny na drzwiach lub oknach oraz kupowanie nowych ubrań.

Sylwester

W sylwestrowy poranek ludzie zamiatają groby swoich przodków, a następnie wracają do swoich domów. Kiedy skończą wieszać klipy i czerwone latarnie z Festiwalu Wiosny, nadejdzie czas na wielką rodzinną kolację. Uważa się, że ten bankiet jest najważniejszym obiadem w roku. Duże rodziny kilkupokoleniowe spotykają się i delektują się pysznymi i szczęśliwymi daniami.

READ  Wygląda na to, że Hamas wycofał się z umowy o zakładnikach, która mogła zakończyć wojnę w Gazie w ciągu kilku miesięcy: raport

W Chinach potrawy podawane podczas tych kolacji różnią się w zależności od północy i południa. Kuchnia północnochińska obejmuje głównie kluski i makaron. Potrawy południowych Chin opierają się głównie na ciastkach ryżowych. Tradycyjnie po obiedzie rozdaje się czerwone koperty z pieniędzmi i odpala fajerwerki.

Tradycje chińskiego Nowego Roku

Festiwal Latarni

Ostatni dzień Nowego Roku nazywany jest Świętem Latarni i kończy obchody Chińskiego Nowego Roku. Na ulicach zapalają się wszelkiego rodzaju latarnie, a dla rozrywki często pisane są wiersze i zagadki.

Składka Diane Zhang

źródło Sieć raportowania i badań USA TODAY. ChineseNewYear.net, History.com