2 marca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna między Izraelem a Gazą: Netanjahu nakazuje armii zaplanować ewakuację z Rafah

Wojna między Izraelem a Gazą: Netanjahu nakazuje armii zaplanować ewakuację z Rafah
  • Napisane przez Maritę Moloney
  • wiadomości BBC

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: „Nigdy nie opuścimy Gazy” – Palestyńczycy, którzy uciekli do Rafah, obawiają się izraelskiej agresji

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nakazał armii przygotować ewakuację ludności cywilnej z miasta Rafah w południowej Strefie Gazy przed rozszerzonym atakiem na Hamas.

Około 1,5 miliona Palestyńczyków w Rafah szuka schronienia przed izraelskimi operacjami bojowymi w pozostałej części Gazy.

Grupy pomocowe twierdzą, że nie jest możliwa ewakuacja wszystkich z miasta.

Biuro Netanjahu poinformowało w piątek, że Netanjahu zwrócił się do urzędników wojskowych i bezpieczeństwa „o przedstawienie rządowi wspólnego planu ewakuacji mieszkańców i zniszczenia brygad Hamasu”.

W oświadczeniu dodano: „Nie da się osiągnąć celu wojny bez wyeliminowania Hamasu i zatrzymania czterech batalionów Hamasu w Rafah. Wręcz przeciwnie, jasne jest, że intensywna działalność w Rafah wymaga ewakuacji ludności cywilnej z obszarów walk. „

Na początku tygodnia Netanjahu powiedział, że rozkazał siłom „przygotować się do akcji” w Rafah i że osiągnięcie „całkowitego zwycięstwa” nad Hamasem zajmie Izraelowi zaledwie kilka miesięcy.

Złożył te oświadczenia, odrzucając warunki zawieszenia broni zaproponowane niedawno przez Hamas. BBC dowiedziało się, że negocjatorzy Hamasu opuszczają stolicę Egiptu, Kair, a rozmowy między obiema stronami zostały zawieszone.

Większość mieszkańców Rafah została wysiedlona w wyniku walk w innych częściach Gazy i mieszka w namiotach.

Rafah to jedyne przejście graniczne między Gazą a Egiptem.

„Doniesienia o izraelskim ataku wojskowym na Rafah są alarmujące” – napisał w piątek w poście w mediach społecznościowych Josep Borrell, najwyższy dyplomata Unii Europejskiej. „Będzie to miało katastrofalne skutki, które zaostrzą i tak już tragiczną sytuację humanitarną i prowadzą do nieznośnych ofiar wśród ludności cywilnej .”

Na początku tygodnia Sekretarz Generalny ONZ António Guterres ostrzegł przed „koszmarem humanitarnym” w mieście. Jego rzecznik Stephane Dujarric dodał później: „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni losem ludności cywilnej w Rafah… Myślę, że jasne jest, że ludzie potrzebują ochrony, ale nie chcemy też żadnych przymusowych wysiedleń ani masowych wysiedleń. ” Ludzi. Od opinii publicznej.

Z drugiej strony szef Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich (UNRWA) stwierdził, że „w Rafah panuje poczucie rosnącego niepokoju i rosnącej paniki”.

„Ludzie zupełnie nie mają pojęcia, gdzie się udać po Rafaha” – powiedział reporterom w Jerozolimie Philippe Lazzarini.

„Każda operacja wojskowa na dużą skalę wśród tej populacji może jedynie dodać dodatkową warstwę do niekończącej się tragedii, która się rozgrywa”.

Urzędnicy kierowanego przez Hamas Ministerstwa Zdrowia powiedzieli, że w piątkowych izraelskich nalotach na Gazę zginęło co najmniej 15 osób, w tym osiem w Rafah. Izrael nie skomentował tego od razu.

Qarda al-Kurd, matka dwójki dzieci, która podczas wojny była sześciokrotnie wysiedlana, powiedziała, że ​​spodziewa się izraelskiego ataku, ale ma nadzieję, że zanim to nastąpi, uda się osiągnąć porozumienie o zawieszeniu broni.

„Jeśli przybędą do Rafah, będzie to dla nas koniec, jakbyśmy czekali na śmierć. Nie mamy dokąd pójść” – powiedziała BBC z domu krewnej w mieście, w którym mieszkała z 20 innymi osobami. .

W czwartkowym przemówieniu, nie odnosząc się bezpośrednio do Rafaha, prezydent USA Joe Biden powiedział, że działania Izraela w Gazie „przekroczyły granicę”. Na początku tygodnia użył tego samego wyrażenia „przesadnie”, odnosząc się do reakcji Hamasu na plan rozejmu w Gazie w zamian za uwolnienie zakładników.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powiedział, że izraelskie wojsko ma „szczególny obowiązek, prowadząc operacje tam lub gdzie indziej, aby zapewnić uwzględnienie ochrony życia niewinnych cywilów”.

Powiedział: „Obecne operacje wojskowe byłyby katastrofą dla tych ludzi, czego nie popieramy”.

Według izraelskich urzędników 7 października w atakach Hamasu na południowy Izrael zginęło ponad 1200 osób.

Według Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Hamas, w wojnie rozpoczętej w odpowiedzi przez Izrael zginęło ponad 27 900 Palestyńczyków, a co najmniej 67 000 innych zostało rannych.

READ  Chiny po raz pierwszy wystrzeliwują rakiety nad Tajwan, gdy Pekin reaguje na wizytę Pelosiego