2 marca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W izraelskich nalotach zginęło 44 Palestyńczyków w Rafah po tym, jak Netanjahu oznajmił, że zbliża się tam inwazja lądowa

W izraelskich nalotach zginęło 44 Palestyńczyków w Rafah po tym, jak Netanjahu oznajmił, że zbliża się tam inwazja lądowa

RAFAH (Strefa Gazy) – W sobotę w izraelskich nalotach zginęło co najmniej 44 Palestyńczyków – w tym kilkunastu dzieci – w mieście Rafah w południowej Strefie Gazy, kilka godzin po ogłoszeniu przez izraelskiego premiera, że ​​zwrócił się do armii o zaplanowanie ewakuacja Palestyńczyków. Przed inwazją naziemną były tam setki tysięcy ludzi.

Benjamina Netanjahu Nie podał szczegółów ani harmonogramu, ale ogłoszenie zostało ogłoszone Tworzenie paniki I ostrzeżenia od dyplomatów. Ponad połowa z 2,3 miliona mieszkańców Gazy jest stłoczona w Rafah, a wielu z nich zastosowało się do izraelskich nakazów ewakuacji, które obejmują obecnie dwie trzecie Strefy Gazy. Nie jest jasne, dokąd będą mogli dalej uciekać.

Izrael twierdzi, że Rafah, które graniczy z Egiptem, jest ostatnią bastionem Hamasu w Gazie po ponad czterech miesiącach wojny wywołanej blokadą. Atak Hamasu 7 października.

Minister spraw zagranicznych Egiptu Sameh Shoukry powiedział, że jakikolwiek izraelski atak naziemny na Rafah będzie miał „poważne konsekwencje” i podkreślił, że ostatecznym celem Izraela jest wyparcie Palestyńczyków z ich ziem.

Inny mediator, Katar, ostrzegł przed katastrofą, jeśli Izrael przeprowadzi atak na Rafah, a Arabia Saudyjska ostrzegła przed „bardzo poważnymi konsekwencjami”. tarcie Między Netanjahu a Stanami Zjednoczonymi, których urzędnicy powiedzieli, że inwazja na Rafah bez planu dla ludności cywilnej doprowadzi do tego Doprowadzić do katastrofy.

Izrael przeprowadza ataki powietrzne w Rafah niemal codziennie, nawet po tym, jak w ostatnich tygodniach nakazał cywilom szukać tam schronienia, aby uciec przed obecnymi walkami lądowymi w Khan Yunis na północy.

Według urzędnika ds. zdrowia i dziennikarzy Associated Press, którzy widzieli ciała przybywające do szpitali, w nocy z soboty na niedzielę w trzech nalotach na domy w rejonie Rafah zginęło 28 osób. W każdym nalocie zginęło kilku członków trzech rodzin, w tym 10 dzieci, z których najmłodsze miało 3 miesiące.

READ  Wyjazd Bidena do Kijowa to ostateczne upokorzenie dla Putina i Trumpa

Fadel Al-Ghanem powiedział, że w jednym z nalotów rozerwano ciała jego bliskich. Stracił syna, synową i czworo wnucząt. Obawia się, że najgorsza może być inwazja lądowa na Rafah i powiedział, że milczenie świata umożliwiło Izraelowi postęp.

Według burmistrza Rafah Ahmeda Al-Sufiego, w sobotę później w izraelskim nalocie na dom w Rafah zginęło co najmniej 11 osób, w tym troje dzieci. Według tamtejszego dziennikarza Associated Press zmarłych przewieziono do szpitala Abu Youssef Al-Najjar.

„To jest cel Netanjahu – cywile” – powiedział Samir Abu Lulia, jeden z jego sąsiadów.

Władze miejskie podają, że w dwóch innych nalotach zginęło dwóch policjantów i trzech starszych rangą funkcjonariuszy policji cywilnej.

Według medycznej organizacji charytatywnej Lekarze bez Granic siły izraelskie otworzyły ogień w Khan Yunis do szpitala Nasser, największego szpitala w okolicy, zabijając co najmniej dwie osoby i raniąc pięć innych. Ahmed Al-Mughrabi, lekarz szpitala, napisał w poście na Facebooku, że w sobotę rano pod bramę szpitala przybyły izraelskie czołgi.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Ashraf Al-Qudra powiedział, że pracownicy szpitala nie mogli już przemieszczać się między budynkami ze względu na intensywność pożaru. Dodał, że schroni się tam 300 pracowników medycznych, 450 pacjentów i 10 000 przesiedleńców.

Izraelskie wojsko oświadczyło, że siły zbrojne nie prowadzą obecnie działań na terenie szpitala i określiło okolicę jako „strefę aktywnej walki”.

Dowódca armii izraelskiej, generał broni Herzl Halevy, powiedział, że w nalotach i bitwach naziemnych zginęło ponad 2000 bojowników Hamasu w Khan Yunis, ale atak w mieście jeszcze się nie zakończył.

Liczba ofiar śmiertelnych w Gazie przekracza 28 tys

Ministerstwo Zdrowia Gazy poinformowało w sobotę, że ciała 117 osób zabitych w izraelskich nalotach przewieziono do szpitali w ciągu ostatnich 24 godzin, co zwiększa łączną liczbę ofiar śmiertelnych ataku do 28 064, w większości kobiet i dzieci. Ministerstwo podało, że rannych zostało ponad 67 tys. osób.

READ  Ramaphosa z Republiki Południowej Afryki wzywa do egzekwowania prawa w sprawie „porwanych” budynków.

Izrael wypowiedział wojnę po tym, jak 7 października kilka tysięcy bojowników Hamasu przekroczyło granicę z południowym Izraelem, zabijając 1300 osób i biorąc 250 zakładników. Nie wszyscy jeszcze żyją.

Izrael uważa Hamas za odpowiedzialny za śmierć cywilów, ponieważ walczy on na obszarach cywilnych, ale amerykańscy urzędnicy wezwali do większej liczby uderzeń chirurgicznych. Prezydent Joe Biden powiedział w tym tygodniu, że reakcja Izraela była „przesadna”.

Biuro Netanjahu twierdzi, że wyeliminowanie Hamasu jest niemożliwe, dopóki w Rafah pozostają cztery brygady powiązane z Hamasem.

Egipt przestrzec Powiedział, że jakikolwiek ruch Palestyny ​​do Egiptu zagroziłby trwającemu cztery dekady traktatowi pokojowemu między Izraelem a Egiptem. Głównym punktem przyjmowania pomocy humanitarnej jest przejście graniczne w Rafah, które jest w większości zamknięte.

Ludność Rafah przed wojną liczyła około 280 tysięcy osób. Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że obecnie jest to dom dla niektórych Dodatkowe 1,4 miliona osób Ci, którzy uciekli, walcząc gdzie indziej. Prawie 80% ludności Gazy zostało wysiedlonych, a region pogrążył się w chaosie Kryzys humanitarny Z niedoborami żywności i usługi medyczne.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock ostrzegła, że ​​izraelski atak na Rafah będzie „katastrofą humanitarną w przygotowaniu”, dodając w X, że „ludzie w Gazie nie mogą rozpłynąć się w powietrzu”.

Gdzie indziej w Gazie

W sobotę armia izraelska oświadczyła, że ​​tak uczyniła Odkryto tunele Pod główną siedzibą partii Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich W mieście Gaza, twierdząc, że działacze Hamasu korzystali z tego miejsca.

Według urzędników szpitala i dziennikarzy Associated Press w izraelskim nalocie na centralne miasto Dajr al-Balah zginęło pięć osób, a około 10 zostało rannych.

W dzielnicy Tal al-Hawa w mieście Gaza dwóch ratowników medycznych z palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca zostało znalezionych martwych w zniszczonej karetce po zniknięciu 12 dni temu. Pospieszyli na ratunek 5-letniej Hind Rajab, która podróżowała z rodziną, aby odpowiedzieć na rozkaz ewakuacji.

READ  Irańskie władze aresztują zdobywczynię Oscara aktorkę filmową

Komitety Ludowego Oporu opublikowały wcześniej nagranie rozmowy telefonicznej od kuzynki Hind, w której powiedziała, że ​​samochód znalazł się pod ostrzałem i tylko ona i Hind przeżyli. Kuzyn zamilkł w połowie rozmowy.

Komitety Ludowego Oporu stwierdziły, że misja ratunkowa była koordynowana z armią izraelską, która nie miała komentarzy.

___

Magdy relacjonowała z Kairu. Współpracowała z nią pisarka prasowa Kirsten Grieshaber z Berlina.

___

Więcej zasięgu AP znajdziesz na stronie https://apnews.com/hub/israel-hamas-war.