16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Demokraci w Senacie USA blokują republikańską próbę pomocy Izraelowi, a nie Ukrainie

Demokraci w Senacie USA blokują republikańską próbę pomocy Izraelowi, a nie Ukrainie

Budynek Kapitolu USA w Waszyngtonie, Stany Zjednoczone, 15 sierpnia 2023 r. REUTERS/Kevin Worm/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

WASZYNGTON (Reuters): Senatorowie Demokratów zablokowali we wtorek wysiłki Republikanów mające na celu szybkie zatwierdzenie ustawy zapewniającej Izraelowi pomoc doraźną, przyjętej w zeszłym tygodniu przez Izbę Reprezentantów, ale nie zapewniającej żadnej pomocy w wojnie Ukrainy z Rosją.

Republikański senator Roger Marshall powiedział: „Czas jest tu kluczowy i istotne jest, aby Senat nie opóźniał dostarczenia Izraelowi tej istotnej pomocy o kolejny dzień”.

Demokraci sprzeciwili się, podkreślając znaczenie zapewnienia pomocy Ukrainie i Izraelowi, oprócz pomocy humanitarnej, finansowania bezpieczeństwa granic i pieniędzy w odpowiedzi dla Chin w regionie Indo-Pacyfiku, co stanowiło część wniosku o finansowanie w wysokości 106 miliardów dolarów przesłanego przez prezydenta Joe Bidena do Kongresu w zeszłym miesiącu.

Oskarżyli także Republikanów Izby o bawienie się polityką w kryzys w Izraelu, opóźnianie pomocy dla państwa żydowskiego poprzez wiązanie wsparcia z obcięciem funduszy dla Urzędu Skarbowego, co jest ulubionym celem Republikanów, zamiast pisania ponadpartyjnej ustawy.

Ustawa Izby Reprezentantów zapewniłaby Izraelowi 14,3 miliarda dolarów w odpowiedzi na śmiercionośny atak islamistycznych bojowników Hamasu z 7 października, ale obcięłaby również tę samą kwotę z IRS. Fundusze obejmą 4 miliardy dolarów na zakup izraelskich systemów obronnych „Żelazna Kopuła” i „Proca Dawida” w celu przeciwdziałania zagrożeniom rakietowym krótkiego zasięgu, a także pewne transfery sprzętu z zapasów amerykańskich.

„Nasi sojusznicy na Ukrainie nie mogą sobie pozwolić na opóźnienia tak samo jak nasi sojusznicy w Izraelu” – powiedziała senator Patty Murray, która przewodniczy Senackiej Komisji ds. Środków.

Głosowanie w Izbie było w dużej mierze zgodne z liniami partyjnymi. Demokraci określili proponowane obniżki IRS jako motywowaną politycznie „trującą pigułkę”, która zwiększy deficyt budżetowy USA poprzez zmniejszenie ściągalności podatków. Stwierdzili także, że konieczne jest dalsze wspieranie Ukrainy.

READ  Do 23 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych osunięciami ziemi w Malezji, a 10 uważa się za zaginione

Aby ustawodawstwo stało się prawem, musi zostać zatwierdzone przez kontrolowany przez Demokratów Senat oraz Izbę Reprezentantów z większością Republikanów i podpisane przez Demokratę Bidena, aby stało się prawem. Biały Dom powiedział, że Biden zawetuje ustawę Izby Reprezentantów.

Liderzy Senatu piszą własną ustawę o dodatkowym finansowaniu i mają nadzieję wprowadzić ją jeszcze w tym tygodniu.

(Raport: Patricia Zengerle) Redakcja: Alistair Bell

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Patricia Zengerle pisała reportaże z ponad 20 krajów, w tym z Afganistanu, Iraku, Pakistanu, Arabii Saudyjskiej i Chin. Patricia, wielokrotnie nagradzana korespondentka ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej z siedzibą w Waszyngtonie, pracowała także jako redaktor, występowała w NPR, C-Span i innych, przemawiała w National Press Club i uczestniczyła w okrągłym stole medialnym Hoover Institution. Otrzymała nagrodę im. Edwina M. Hooda za korespondencję dyplomatyczną.