8 sierpnia, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja kontroluje projekt gazowy na Sachalinie i podnosi ryzyko na Zachodzie

Rosja kontroluje projekt gazowy na Sachalinie i podnosi ryzyko na Zachodzie
  • Putin podpisał w czwartek dekret o zabezpieczeniu wszystkich praw
  • Pięciostronicowy dekret zbliża się do zaostrzenia zachodnich sankcji
  • Ten ruch zwiększa ryzyko dla zachodnich firm nadal w Rosji
  • Shell prowadzi już rozmowy w sprawie sprzedaży udziałów Sachalinu

TOKIO/LONDYN (Reuters) – Prezydent Władimir Putin podniósł stawkę w wojnie gospodarczej z Zachodem i jego sojusznikami dekretem narzucającym pełną kontrolę nad projektem gazowo-naftowym Sachalin 2 na Dalekim Wschodzie Rosji. Inwestorzy Shell i Japończycy mogą zostać wyrzuceni.

Zamówienie, które zostało podpisane w czwartek, tworzy nową spółkę, która przejmie wszystkie prawa i obowiązki Sachalin Energy Investment Company, za pośrednictwem której Shell. (zbieg okoliczności) A dwie japońskie firmy handlowe, Mitsui i Mitsubishi, posiadają prawie 50%. Czytaj więcej

Pięciostronicowy dekret, będący następstwem zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę w związku z inwazją na Ukrainę, wskazuje, że Kreml będzie teraz decydował, czy zagraniczni partnerzy mogą zostać.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Państwowy Gazprom (GAZP.MM) Posiada już 50% plus jeden udział w Sachalinie-2, co stanowi około 4% światowej produkcji skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Posunięcie to grozi destabilizacją i tak już napiętego rynku LNG, chociaż Moskwa stwierdziła, że ​​nie widzi powodu, aby wstrzymywać dostawy Sachalin-2. Japonia importuje co roku 10% swojego LNG z Rosji na podstawie długoterminowego kontraktu z Sachalin-2. Środek zwiększa również ryzyko dla zachodnich firm nadal przebywających w Rosji.

„Rosyjski dekret skutecznie wywłaszcza zagraniczne udziały w Sachalin Investment Energy, oznaczając dalszą eskalację trwających napięć”, powiedziała Lucy Cullen, główny analityk w firmie konsultingowej Wood Mackenzie.

Wiele zachodnich firm już się połączyło, podczas gdy inne zapowiedziały rezygnację, ale posunięcie Putina komplikuje i tak już złożony proces dla tych, którzy chcą odejść. Moskwa przygotowuje ustawę, która ma wkrótce uchwalić, aby umożliwić państwu konfiskatę aktywów zachodnich firm, które zdecydowały się na wyjazd.

READ  Kontrakty terminowe Dow: Ceny ropy rosną, gdy rosyjska ropa unika inwazji na Ukrainę; Prezes Rezerwy Federalnej Powell On Tap

Shell, który już odpisał wartość swoich rosyjskich aktywów, już kilka miesięcy temu wskazywał, że zamierza wycofać się z Sachalinu 2 i prowadzi rozmowy z potencjalnymi nabywcami. W piątek powiedział, że studiuje rosyjski dekret.

Źródła podały, że Shell uważa, że ​​istnieje ryzyko, iż Rosja znacjonalizuje aktywa będące w posiadaniu obcych, podczas gdy Putin wielokrotnie powtarzał, że Moskwa odpowie Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom zamrożeniem rosyjskich aktywów i innymi sankcjami.

Sachalin-2, w którym Shell posiada 27,5% minus jeden udział, jest jednym z największych na świecie projektów LNG o produkcji 12 mln ton. Jej przesyłki kierowane są głównie do Japonii, Korei Południowej, Chin, Indii i innych krajów azjatyckich.

preparaty

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja nie widzi żadnych podstaw do wstrzymania dostaw LNG z Sachalinu 2 i powiedział, że przyszłość innych projektów lub inwestycji będzie rozstrzygana indywidualnie.

„Tu nie może być żadnej ogólnej zasady” – powiedział.

Japonia, która w dużym stopniu opiera się na importowanej energii, powiedziała, że ​​nie zrezygnuje z udziałów w Sachalinie-2, z japońskim Mitsui posiadającym 12,5% udziałów, a Mitsubishi z 10%.

Premier Japonii Fumio Kishida powiedział w piątek, że decyzja Rosji nie zatrzyma natychmiastowego rozwoju importu LNG, podczas gdy japoński minister przemysłu Koichi Hagiuda powiedział, że rząd nie traktuje dekretu jako wniosku.

„Dekret nie oznacza, że ​​import skroplonego gazu ziemnego do Japonii stanie się natychmiast niemożliwy, ale konieczne jest podjęcie wszelkich możliwych środków, aby przygotować się na nieprzewidziane okoliczności” – powiedział Hagiuda dziennikarzom.

Powiedział, że Japonia ma dwa do trzech tygodni zapasów LNG u dostawców mediów i gazu miejskiego, a Hagiuda poprosił swoich odpowiedników w Stanach Zjednoczonych i Australii o alternatywne dostawy.

Zgodnie z dekretem Gazprom zachowuje swoje udziały, ale pozostali muszą w ciągu miesiąca zażądać od rosyjskiego rządu udziału w nowej spółce. Rząd zdecyduje, czy zatwierdzić jakikolwiek wniosek.

READ  Rotacja gigantycznego tankowca ujawnia presję na rosyjskim rynku ropy

Gazprom, Sachalin Energy i rosyjskie Ministerstwo Energetyki nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Rzecznik Mitsubishi powiedział, że firma dyskutuje z partnerami na Sachalinie i rządem Japonii, jak zareagować na dekret. Mitsui nie od razu skomentował.

Akcje w Mitsui & Co (8031.T) i Mitsubishi (8058.T) W piątek spadł o ponad 5%. Akcje Shella wzrosły.

Dyrektor generalny Shell, Ben van Beurden, powiedział w środę, że firma „poczyniła dobre postępy” w swoim planie wyjścia z joint venture Sachalin Energy, bez rozwijania.

Źródła poinformowały Reutersa w maju, że Shell prowadził rozmowy z indyjskim konsorcjum w sprawie sprzedaży swoich udziałów. Czytaj więcej

Saul Kavonic, szef zintegrowanych badań nad energią i zasobami w Credit Suisse, powiedział, że rosyjska produkcja LNG z projektów takich jak Sachalin-2 prawdopodobnie ucierpi z powodu braku zagranicznej wiedzy i części zamiennych.

„To fizycznie zacieśni rynek LNG w tej dekadzie” – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe relacje autorstwa Yuki Obayashi, Sakury Murakami, Go Min Park i Kiyoshi Takenaki w Tokio, Rona Boso w Londynie, Emily Chow w Kuala Lumpur, Moyo Chuo w Singapurze; Pisanie przez Chang Ran Kim i Edmunda Blaira; Montaż przez Simona Camerona Moore’a i Carmel Crimmens

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.