16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja i Ukraina szukają kompromisu w rozmowach pokojowych

Rosja i Ukraina szukają kompromisu w rozmowach pokojowych
  • Około 20 tys. osób uciekło z Mariupola prywatnymi samochodami – Ukraina
  • Setki tysięcy wciąż są uwięzione w mieście
  • Wielka Brytania twierdzi, że siły rosyjskie walczą o postęp
  • Prezydent Ukrainy mówi, że rozmowy pokojowe są bardziej „realistyczne”
  • Prezydent USA Biden spotyka się z przywódcami NATO

Kijów/Lwów, Ukraina, 16 marca (Reuters) – Rosja i Ukraina podkreśliły w środę nowy obszar kompromisu, ponieważ rozmowy pokojowe mają zostać wznowione trzy tygodnie po rosyjskiej ofensywie, która do tej pory nie doprowadziła do obalenia ukraińskiego rządu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że rozmowy stały się „bardziej realistyczne”, podczas gdy rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że jest „pewna nadzieja na kompromis”, z neutralnym statusem Ukrainy – kluczowym żądaniem Rosji – teraz na stole.

Kreml powiedział, że obie strony dyskutują o statusie Ukrainy na wzór Austrii lub Szwecji, dwóch członków UE spoza sojuszu wojskowego NATO.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Trzy tygodnie po inwazji siły rosyjskie zostały zatrzymane u bram Kijowa, ponosząc ciężkie straty i nie zdołały zdobyć żadnego z największych miast Ukrainy w wojnie, która według zachodnich oficjeli, zdaniem Moskwy, będzie zwycięska w ciągu kilku dni.

Ukraińscy urzędnicy mieli w tym tygodniu nadzieję, że wojna zakończy się szybciej niż oczekiwano – nawet w ciągu kilku tygodni – ponieważ Moskwa borykała się z brakiem nowych żołnierzy do dalszej walki.

Rozmowy miały zostać wznowione w środę za pośrednictwem połączenia wideo, które będzie miało miejsce trzeci dzień z rzędu, po raz pierwszy trwały dłużej niż jeden dzień, co sugerowały obie strony, że wejdą w poważniejszy etap.

„Spotkania trwają i dowiedziałem się, że stanowiska podczas negocjacji już wyglądają bardziej realistycznie. Ale wciąż jest czas na podjęcie decyzji w interesie Ukrainy” – powiedział Zełenski w przemówieniu wideo zeszłej nocy.

READ  „Najbardziej uprzywilejowany kraj”: Biden ogłasza, że ​​Stany Zjednoczone zamierzają znieść status handlowy Rosji

We wtorek Zełenski zasugerował możliwą drogę do rozwiązania, zauważając, że Ukraina byłaby skłonna zaakceptować międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa, które nie spełniły jej od dawna żywionej nadziei na pełne przystąpienie do NATO.

Trzymanie Ukrainy z dala od NATO zawsze było jednym z głównych żądań Rosji na kilka miesięcy przed rozpoczęciem przez nią „specjalnej operacji” mającej na celu rozbrojenie i „zdyskredytowanie” Ukrainy.

„Negocjacje nie są łatwe z oczywistych powodów” – powiedział Ławrow RBC News. „Niemniej jednak jest nadzieja, że ​​uda się znaleźć kompromis”.

„Neutralna sytuacja jest teraz poważnie omawiana, oczywiście z gwarancjami bezpieczeństwa” – powiedział Ławrow. „Teraz właśnie to jest przedmiotem negocjacji – są dość konkretne formuły i moim zdaniem bliskie porozumienia”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że zdemilitaryzowana Ukraina z własną armią, podobnie jak Austria czy Szwecja, jest postrzegana jako potencjalny kompromis. Jest największym z sześciu krajów Unii Europejskiej poza NATO.

„Jest to zmienna, która jest obecnie przedmiotem dyskusji i można ją uznać za kompromis” – powiedział RIA Peskov.

Szef ukraińskiego zespołu negocjacyjnego, doradca Zełenskiego Michajło Podlak, przed wznowieniem rozmów w środę napisał na Twitterze, że ukraińskie kontrataki wojskowe „drastycznie zmieniły stanowisko stron”.

W opublikowanym w środę raporcie wywiadowczym Wielka Brytania stwierdziła, że ​​siły rosyjskie zostały uwięzione na drogach, walczą o przystosowanie się do ukraińskiego terenu i cierpią z powodu braku kontroli nad powietrzem.

„Taktyka ukraińskich sił zbrojnych znakomicie wykorzystywała brak manewrowości Rosji, udaremniając rosyjskie natarcie i zadając ciężkie straty siłom inwazyjnym” – czytamy w oświadczeniu.

Trzy miliony uchodźców

Największa inwazja na Europę od czasów II wojny światowej zdewastowała niektóre ukraińskie miasta i wysłała za granicę ponad 3 miliony uchodźców.

READ  Ekwador cierpi na ogólnokrajową przerwę w dostawie prądu, przez co 17 milionów ludzi pozostaje w ciemności

Ulice stolicy, Kijowa, były w środę w dużej mierze puste po tym, jak władze wprowadziły godzinę policyjną. Mieszkańcy i pracownicy służb ratunkowych powiedzieli, że kilka budynków w dzielnicy mieszkalnej zostało poważnie uszkodzonych po tym, jak we wczesnych godzinach porannych zestrzelono coś, co wyglądało na rosyjską rakietę.

Nie było natychmiastowych doniesień o urazach, ponieważ wyspecjalizowany zespół ratowniczy szukał śladów życia w gruzach. Okoliczne ulice były pokryte tłuczonym szkłem z setek rozbitych okien na dużym obszarze. A coś, co wyglądało na silnik z rakiety, zostało skręcone na poboczu.

Jednak siły ukraińskie wytrzymały atak znacznie większej armii. Zełenski powiedział, że w ostatnich walkach siły ukraińskie zabiły czwartą rosyjską brygadę. Reuters nie był w stanie od razu zweryfikować jego oświadczenia.

„Okupanci dzisiaj nie odnieśli sukcesu, chociaż wrzucili do bitwy tysiące swoich synów na północy, wschodzie i południu naszego państwa. Wróg stracił sprzęt i setki innych żołnierzy. Zginęło wielu rosyjskich poborowych i dziesiątki oficerów.

Ukraina powiedziała, że ​​około 20 000 osób zdołało uciec prywatnymi samochodami z oblężonego portu Mariupol, ale setki tysięcy pozostają uwięzione pod nieustannym bombardowaniem, wiele z nich bez ogrzewania, elektryczności i bieżącej wody.

Wicepremier Irina Vereshuk powiedziała, że ​​nie jest jasne, czy korytarz humanitarny do miasta zostanie otwarty w środę. Poinformowano, że we wtorek 400 pracowników i pacjentów było zakładnikami w szpitalu przetrzymywanym przez siły rosyjskie w Mariupolu.

Premierzy Polski, Czech i Słowenii mają wrócić do domu w środę po nocnej podróży pociągiem z Kijowa. Zełenskiego spotkali się we wtorek w stolicy Ukrainy podczas pierwszej takiej wizyty od początku wojny, która jest symbolem dotychczasowych sukcesów ukraińskiej administracji w obliczu rosyjskiej ofensywy.

Zełenski miał przemawiać do Kongresu USA później w środę za pośrednictwem łącza wideo, po tym jak pojawił się w parlamentach w całej Europie. Biały Dom poinformował, że prezydent USA Joe Biden złoży swoją pierwszą wizytę w Europie od czasu inwazji w przyszłym tygodniu, aby omówić kryzys z sojusznikami z NATO.

READ  Ambasada Szwecji w Bagdadzie: Protestujący szturmują miejsce po spaleniu Koranu w Sztokholmie

Konflikt pozostawił Rosję w izolacji gospodarczej, a pełna cena ekonomiczna wyszła na jaw w środę, gdy jej rządzony sankcjami rząd balansował na krawędzi pierwszego międzynarodowego zadłużenia od czasu rewolucji bolszewickiej.

Moskwa miała zapłacić 117 milionów dolarów odsetek od obligacji denominowanych w dolarach, które sprzedała w 2013 roku, ale ma ograniczenia w dokonywaniu płatności i mówi o płaceniu w rublach, co może prowadzić do niewypłacalności. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Petera Grafa i Michaela Berry; Montaż przez Lincolna Fest, Raju Gopalakrishnana, Alexa Richardsona i Philippę Fletcher

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.