24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co wiemy o epidemii Covid-19 w Chinach

Co wiemy o epidemii Covid-19 w Chinach

Epidemia ta rozprzestrzeniła się znacznie szybciej niż poprzednie fale mniej zaraźliwych wariantów, a liczba codziennych przypadków wzrosła od kilkudziesięciu w lutym do ponad 5100 we wtorek — najwięcej od wybuchu epidemii w Wuhan na początku 2020 roku.

Liczba ta może wydawać się niska w porównaniu z innymi krajami, ale jest alarmująco wysoka jak na kraj, który próbował powstrzymać epidemię i jej łańcuchy przenoszenia za pomocą ścisłej polityki zwalczania Covid podczas pandemii.

We wtorek przypadki zgłoszono w 21 prowincjach i gminach w całym kraju, w tym w stolicy kraju Pekinie i innych dużych miastach, takich jak Szanghaj i Shenzhen.

Sprawy mogą być nadal liczone w tysiącach, ale we wtorek 37 milionów ludzi było zamkniętych.

Oto, co wiemy o wybuchu epidemii w Chinach.

Jak zaczęła się ta fala?

Liczba przypadków zaczęła narastać na początku miesiąca w kilku prowincjach w całym kraju, w tym w Shandong na wschodzie, Guangdong na południu i Jilin na północnym wschodzie.

Do 6 marca eksperci ostrzegali, że sytuacja jest w niektórych miejscach „niebezpieczna”, ale wyrazili przekonanie, że „Chiny wciąż mają możliwość kontrolowania jej”, państwowy tabloid. Zgłoszono globalne czasy na czas.

Prowincja Jilin, która graniczy z Koreą Północną, szybko stała się głównym hotspotem grupy uniwersyteckiej, która wywołała publiczne oburzenie w Internecie po Izolowani studenci skarżyli się na złe warunki, kiedy przebywali w kampusie.

Ponad 4000 infekcji zgłoszonych we wtorek zostało zgłoszonych w Jilin. Prawie połowa wszystkich infekcji w tej epidemii pochodziła z tej prowincji — a przypadki tam jeszcze nie osiągnęły szczytu, ostrzegali we wtorek urzędnicy.

Władze i państwowe media twierdzą, że nie jest jasne, jak zaczęły się pierwsze epidemie.

ale kilka Powiedział, że czynniki – w tym importowane przypadki i rozprzestrzenianie się wariantu Omicron – zaostrzyły powagę ogólnokrajowej epidemii. Czasy globalne, Cytowany przez Wu Zunyu, głównego epidemiologa w Chińskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Jaki jest wariant, który się rozprzestrzenia?

Omicron napędzał wzrost. Jednym z powodów, dla których przypadki rozprzestrzeniają się tak szybko i są trudne do śledzenia, są łagodniejsze objawy Omicron i krótszy okres inkubacji, Według państwowych mediów.

Wysoce zaraźliwy wariant zastąpił teraz Delta jako dominujący szczep w kraju, co stanowi około 80% ostatnich przypadków, Wu powiedział Global Times.
Nowe badania zwracają większą uwagę na wariant BA.2
Dodał, że eksperci widzą zarówno BA.1 – oryginalny Omicron – jak i BA.2, zmienna Po raz pierwszy odkryto go w styczniu i nazwano „wariantem ducha”, ponieważ na pierwszy rzut oka w testach laboratoryjnych może wyglądać jak inne warianty Covida.

BA.2 jest o około 30% bardziej przenoszony niż BA.1, zgodnie z wczesnymi badaniami z Wielkiej Brytanii i Danii. Według Światowej Organizacji Zdrowia powoduje obecnie około 1 na 5 przypadków Covid-19 na całym świecie, przy czym przypadki wykryto w dziesiątkach krajów, w tym w Stanach Zjednoczonych. BA.2 został wykryty podczas epidemii w Jilin, według państwowego serwisu informacyjnego CCTV.

READ  Pentagon: Stanom Zjednoczonym może zająć dwa miesiące i zaangażowanie 1000 żołnierzy, aby zbudować pływający dok dostarczający pomoc dla Gazy.

Nie jest jeszcze jasne, czy powoduje poważniejszą chorobę, ale niektóre badania sugerują, że prawdopodobnie nie doprowadzi to do większej liczby hospitalizacji i zgonów, po części dlatego, że pojawiło się tak szybko po pierwotnej fali Omicron, że tak wiele osób ma przeciwciała Ochronne, albo z niedawnej infekcji lub zastrzyków przypominających.

Mieszkańcy ustawiają się w kolejce na test Covid-19 w Shenzhen w Chinach 14 marca.

Jakie zamknięcia i ograniczenia obowiązują?

Pięć miast – łączny dom dla ponad 37 milionów ludzi – podlega obecnie różnym poziomom blokady.

Mieszkańcom Changchun, Jilin, Shenzhen i Dongguan nie wolno opuszczać swoich dzielnic, z wyjątkiem niezbędnych pracowników i służb ratunkowych. Każda rodzina może wysłać tylko jedną osobę na zakupy spożywcze co dwa do trzech dni.

Langfang Fifth City poszło o krok dalej, uniemożliwiając wszystkim mieszkańcom opuszczanie domów, z wyjątkiem nagłych wypadków.

Pracownicy przeprowadzają prace dezynfekcyjne w celu zapobiegania i kontroli epidemii w Qingdao w Chinach, 14 marca.

Wiele z tych miast zawiesiło transport publiczny i restauracje w pomieszczeniach, Zamknięte Szkoły przeprowadzają wiele rund testów grupowych dla wszystkich mieszkańców. Miasto Jilin rozpoczęło swoją dziewiątą rundę testów we wtorek, a zdjęcia pokazują mieszkańców, którzy stoją na zewnątrz pod lodem, ciasno dopasowani.

Prowincja Jilin wprowadziła również ograniczenia w podróżowaniu, zakazując mieszkańcom opuszczania prowincji lub podróżowania między miastami w obrębie prowincji.

Ale te zamknięcia stanowią również poważne wyzwanie logistyczne dla rządu, ponieważ CCTV informuje, że hrabstwo ma zapasy medyczne tylko na kilka dni.

Według Global Times władze ścigają się teraz, aby zwiększyć wydajność opieki zdrowotnej w najbardziej dotkniętych obszarach — na przykład budując tymczasowe ośrodki leczenia w Changchun i Jilin oraz rozmieszczając tysiące żołnierzy, aby pomóc Covidowi w pracy.

Czy Chiny pozostaną przy „Zero Covid”?

W miarę jak warianty zakaźne stają się coraz bardziej rozpowszechnione – Delta, a następnie Omicron – w 2021 r. wiele krajów porzuca ścisłe podejście zerowego wirusa Covid na rzecz współistnienia z wirusem.

Chiny i ich terytoria, w tym Hongkongktóre również przechodzi srogą falę, są największymi warowniami.

Chociaż niektórzy chińscy przywódcy i naukowcy zasugerowali, że Chiny mogą w końcu odejść od strategii, prawdopodobnie nie nastąpi to w najbliższym czasie, jeśli obecna retoryka dotycząca sprowadzania problemów do zera jest jakąkolwiek wskazówką.

Han Jun, gubernator prowincji Jilin, Poniedziałkowa przysięga zakończyć wszystkie transmisje społecznościowe w ciągu tygodnia – wywołując ośmieszenie w chińskich mediach społecznościowych, a wielu nazywa to pustą obietnicą. Inni namawiali go, aby najpierw zajął się bardziej palącymi problemami, takimi jak brak artykułów spożywczych i innych niezbędnych materiałów.
Co chaotyczne zamknięcie Xi ujawnia o ścisłej chińskiej biurokracji od góry do dołu?
Powiedział: „Pomyśl tylko, jak ludzie cierpieli, gdy Xi’an dążył do„ transmisji poza społecznością ”. 1 komentarz Na platformie podobnej do Twittera Weibo.
Xi’an Było zamknięte przez ponad miesiąc od grudnia do stycznia, a niektórzy mieszkańcy narzekali, że nie mogą zdobyć pożywienia, podstawowych artykułów, takich jak podpaski menstruacyjne, a nawet pomocy medycznej w nagłych wypadkach – malując obraz dysfunkcji samorządu lokalnego i wywołując oburzenie w całym kraju.

„Lepiej być w pełni przygotowanym, a następnie stopniowo (skanować transmisję wirusa Covid)” – powiedział Weibo. „Jeśli przyspieszymy, ludzie będą cierpieć”.

READ  Blinken mówi Wang Yi, że obie strony muszą unikać błędnych obliczeń