22 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę
Brytyjski kanclerz skarbu Rishi Sunak organizuje konferencję prasową w sali odpraw Downing Street 3 lutego w Londynie. (Justin Thales/AFP/Getty Images)

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił nową rundę sankcji wobec Rosji, w tym zakaz eksportu towarów luksusowych do Rosji oraz cła na rosyjskie towary o wartości ponad 1 miliarda dolarów.

Wielka Brytania odmówiłaby również Rosji i Białorusi dostępu do ceł handlowych dla krajów najbardziej uprzywilejowanych na setki ich eksportu, skutecznie pozbawiając oba kraje kluczowych korzyści wynikających z członkostwa w WTO.

Dodatkowe 35% cła na rosyjskie towary zostaną nałożone na import, w tym wódkę, stal, dzieła sztuki i futra.

„Nasze nowe cła jeszcze bardziej odizolują rosyjską gospodarkę od światowego handlu, zapewniając, że nie będzie ona korzystać z opartego na zasadach i pozbawionego szacunku systemu międzynarodowego”, powiedział brytyjski minister finansów Rishi Sunak. Oświadczenie zostało wydane we wtorek.

„Ceny te opierają się na obecnej pracy Wielkiej Brytanii w celu pozbawienia Rosji dostępu do międzynarodowych finansów, karania przyjaciół Putina i wywierania maksymalnej presji ekonomicznej na jego reżim. Te nowe środki jeszcze bardziej zaostrzą rosnącą presję gospodarczą na Rosję i zapewnią, że Wielka Brytania będzie działać zgodnie z sankcje nałożone przez naszych sojuszników”.

Rząd twierdzi, że ogłosi szczegóły zakazu eksportu w późniejszym czasie, ale powiedział, że poprzednie zakazy obejmowały takie przedmioty jak moda, sztuka i luksusowe samochody.

Pełna lista rosyjskich towarów objętych taryfą importową to: żelazo, stal, nawozy, drewno, opony, kontenery kolejowe, cement, miedź, aluminium, srebro, ołów, ruda żelaza, odpady/odpady spożywcze, napoje, spirytus i ocet ( Obejmuje to wódkę), szkło, wyroby szklane, zboża, nasiona oleiste, papier, tekturę, maszyny, dzieła sztuki, antyki, skóry futerkowe, sztuczne futra, statki i białe ryby.

READ  Cyclone Mocha: Ludzie pakują schrony, gdy fala sztormowa zagraża Bangladeszowi