23 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ostrzeżenie o trzęsieniu ziemi w Japonii przed tsunami: aktualizacje na żywo

Ostrzeżenie o trzęsieniu ziemi w Japonii przed tsunami: aktualizacje na żywo
kredyt…James Whitlow Delano dla The New York Times

Niszczycielskie tsunami, które 11 lat temu sparaliżowało elektrownię jądrową Fukushima Daiichi, postawiło Japonię przed ogromnym wyzwaniem: jak chronić wyspiarski kraj podatny na trzęsienia ziemi, tsunami i reaktory jądrowe przed kolejną katastrofą?

Trzęsienie ziemi o sile 7,3 stopnia u wybrzeży Fukushimy późną środową nocą, które wywołało ostrzeżenie o tsunami, znacznie złagodziło to wyzwanie.

Nie było natychmiastowych doniesień o poważnych problemach z elektrowniami jądrowymi w regionie. Ale od wypadku w Fukushimie obawy o przygotowanie roślin na tsunami pozostały.

Aby rozwiać uporczywe obawy, japońskie organy nadzoru jądrowego w ostatnich latach nakazały szereg nowych środków bezpieczeństwa w krajowych reaktorach, w tym nowe wały oporowe, zapory przeciwpowodziowe i ochronę kluczowych generatorów zapasowych, które zasilają pompy chłodzące gorące rdzenie reaktorów.

Ale wyzwanie może być trudne.

Na przykład elektrownia jądrowa Hamaoka znajduje się na wybrzeżu Pacyfiku na zachód od Tokio, a robotnicy zbudowali 72-metrowy falochron, aby chronić trzy reaktory, które należą do najwyższych w kraju. Potem nadeszły złe wieści: naukowcy pracujący nad nowymi prognozami dotyczącymi potencjalnego tsunami w regionie ostrzegali w zeszłym roku, że fale mogą osiągnąć prawie 74 stopy.

Ten niedobór dwóch stóp, w połączeniu z ciągłym lokalnym sprzeciwem, uniemożliwił zakładowi przejście kontroli bezpieczeństwa. Nadal jest zamknięty.

W całym kraju działają obecnie tylko trzy z 33 czynnych reaktorów. Fabryki próbują przyjąć nowe zabezpieczenia, ale napotykają przeszkody regulacyjne i lokalny sprzeciw.

Pomimo kryzysu energetycznego, który ogarnął Japonię, sprzeciw wobec szybkiego ponownego otwarcia elektrowni jądrowych pozostaje silny.

Kitaro Fukuchi, pisarz japońskiej gazety Asahi Shimbun, napisał w niedawnym artykule wstępnym: „Po incydencie w Fukushimie Daiichi wielokrotnie słyszeliśmy słowo ‚bezprecedensowe’”. Czy obecne środki są naprawdę wystarczające? Musimy zachować czujność”.

READ  Pożary w Grecji: tysiące domów i hoteli uciekło na Rodos w miarę rozprzestrzeniania się pożarów