24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazuje Rosji wstrzymać działania wojskowe na Ukrainie

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazuje Rosji wstrzymać działania wojskowe na Ukrainie

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w środę nakazał Rosji zawiesić prace Operacje wojskowe na Ukrainiewydając wstępne, ale potencjalnie niewykonalne zarządzenie w procesie kijowskim, zarzuca Kremlowi, że uzasadnić jego inwazję Pod fałszywym pretekstem powstrzymania rzekomego ludobójstwa w rosyjskojęzycznych obwodach ługańskim i donieckim na Ukrainie.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, ramię Organizacji Narodów Zjednoczonych z siedzibą w Hadze, nie ma niezależnego uprawnienia do egzekwowania swoich decyzji, a Rosja argumentowała już, że 15-osobowy sąd nie ma jurysdykcji w sporze.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął decyzję Międzynarodowego Trybunału. Rosja musi natychmiast zastosować się do tego. „Ignorowanie tego jeszcze bardziej izoluje Rosję” – napisał na Twitterze.

Jednak decyzja 13-2, w której sprzeciwiają się tylko rosyjscy i chińscy sędziowie, nadaje wymiar prawny potępieniu dyplomatycznemu i sankcjom gospodarczym, które inwazja Kremla wywołała na całym świecie.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze, Holandia.


Zdjęcie:

Wiaczesław Prokofiew / Zuma Press

Oddzielnie Międzynarodowy Trybunał Karny, również z siedzibą w Hadze, wszczął śledztwo w sprawie możliwych zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie. Podczas gdy Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości rozpoznaje spory między narodami, Międzynarodowy Trybunał Karny może sądzić osoby, które uważa za najbardziej winnych okrucieństw.

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan udał się w środę na zachodnią Ukrainę i do Polski, odbył wirtualne spotkanie z panem Zełenskim i odwiedził ośrodek dla uchodźców. Powiedział, że chce również spotkać się z rosyjskimi urzędnikami.

Khan powiedział, że pracuje nad „ustaleniem prawdy i zapewnieniem, że osoby odpowiedzialne za międzynarodowe zbrodnie zostaną pociągnięte do odpowiedzialności przed sądem”. Osoby biorące udział w działaniach wojennych „muszą wiedzieć, że nosząc mundur wojskowy lub nosząc broń, nie są zwolnieni z odpowiedzialności, ale w rzeczywistości ponoszą dodatkowe zobowiązania prawne”.

Działania przeciwko Rosji toczą się również w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu we Francji, który wydał tymczasowe środki nakazujące Moskwie powstrzymanie „ataków militarnych przeciwko ludności cywilnej i obiektom cywilnym”.

Prezes Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Joan Donoghue, Przeczytaj środową decyzję W Pałacu Pokoju w Hadze powiedział, że Ukraina przedstawiła rozsądny argument i dlatego Moskwa powinna wstrzymać operacje wojskowe, aby uniknąć dalszych szkód podczas postępowania sądowego.

„Sąd jest w pełni świadomy skali ludzkiej tragedii rozgrywającej się na Ukrainie i jest głęboko zaniepokojony ciągłymi ofiarami śmiertelnymi i ludzkimi cierpieniami” – powiedział sędzia Donoghue, były prokurator Departamentu Stanu USA. Powiedziała, że ​​użycie siły przez Rosję „poruszyło bardzo poważne problemy w prawie międzynarodowym”.

Orzeczenie sądu stwierdza: „Ukraina uważa, że ​​Federacja Rosyjska „wywróciła do góry nogami Konwencję o ludobójstwie”, przedstawiając fałszywy zarzut ludobójstwa jako podstawę do działań z jej strony, które stanowią rażące naruszenia praw człowieka milionów ludzi wokół świat Ukraina”.

Zarówno Rosja, jak i Ukraina są stronami Konwencji o ludobójstwie i przyznały Międzynarodowemu Trybunałowi uprawnienia do rozstrzygania sporów na mocy traktatu. Ale tylko Rada Bezpieczeństwa ONZ może podjąć działania w celu wdrożenia decyzji sądu, co jest mało prawdopodobne, ponieważ Rosja ma weto.

Rosja nie stawiła się na zeszłotygodniowym rozprawie w sprawie Ukrainy, zamiast tego złożyła pismo odmawiające sądowi jurysdykcji do rozpoznania sporu.

W liście do Trybunału Światowego Moskwa stwierdziła, że ​​formalnie nie powołuje się na Konwencję o ludobójstwie, informując ONZ o swoich operacjach wojskowych oraz że komentarze rosyjskich urzędników dotyczące domniemanego ludobójstwa nie mogą zapewnić jurysdykcji Międzynarodowemu Trybunałowi Sprawiedliwości.

„Chociaż list prezydenta Putina „do obywateli Rosji” dołączony do zawiadomienia może w pewnych kontekstach odnosić się do ludobójstwa, to odniesienie to nie jest równoznaczne z powołaniem się na Konwencję jako prawne uzasadnienie jej działań” – przekonywała Rosja.

Sąd nie zgodził się, uznając, że rosyjscy urzędnicy od 2014 roku oskarżają Kijów o ludobójstwo, a agencja rządowa w Moskwie postawiła zarzuty ukraińskim urzędnikom. Fatwa stanowi, że jest jasne, iż brak porozumienia w sprawie traktatu wystarczy, aby uzasadnić interwencję sądu.

Sędzia Donoghue powiedział, że początkowe działania sądu mają „efekt wiążący”, „i tym samym tworzą międzynarodowe zobowiązania prawne” dla krajów, które mu podlegają.

Sąd stwierdził, że nie ma wiarygodnych dowodów na poparcie zarzutów Rosji o ludobójstwo.

Jednak Ukraina nie dostała wszystkiego, o co prosiła. Sąd odrzucił wniosek Kijowa o nakazanie Moskwie składania cotygodniowego raportu z działań mających na celu wykonanie wyroku MTS.

Podziel się swoimi przemyśleniami

Czy orzeczenie światowego sądu ma jakąś wartość, której nie można wyegzekwować, ponieważ Rosja ma weto w Radzie Bezpieczeństwa ONZ? Dołącz do rozmowy poniżej.

Sędzia Kirill Gevorgyan, były rosyjski dyplomata, i Xu Hankin, były chiński dyplomata i profesor prawa, sprzeciwili się. Ich pisemne dane nie były od razu dostępne.

Do sędziego Donoghue większością głosów dołączyli sędziowie z Australii, Brazylii, Francji, Niemiec, Indii, Jamajki, Japonii, Libanu, Maroka, Słowacji, Somalii i Ugandy, podobnie jak sędzia tymczasowy mianowany przez Ukrainę.

W środowej decyzji stwierdzono, że sąd prawdopodobnie będzie miał jurysdykcję, ale ostateczną decyzję w sprawie pozostawiono do dalszego postępowania.

Sędziowie jednogłośnie poinstruowali Rosję i Ukrainę, by powstrzymały się od działań, które „mogą zaostrzyć spór, przedłużyć go przed sądem lub utrudnić jego rozstrzygnięcie”.

W hipotetycznym wystąpieniu do Kongresu w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do Pearl Harbor i 11 września w wielokrotnym apelu o strefę zakazu lotów i poprosił Stany Zjednoczone o eskalację sankcji i innych sankcji gospodarczych przeciwko Rosji. Zdjęcie: Drew Angerer/Paul Press

Napisz do Jess Bravin w [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Katastrofa rosyjskiego samolotu: Ukraiński wywiad podaje, że do kostnicy w Biełgorodzie dostarczono tylko pięć ciał