16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odkrycie embrionu dinozaura 66 milionów lat temu | Wiadomości o dzikiej przyrodzie

Odkrycie embrionu dinozaura 66 milionów lat temu |  Wiadomości o dzikiej przyrodzie

Wspaniale zachowany embrion znaleziony w Chinach został przygotowany do wyklucia się jak kurczak z jajka.

Co najmniej 66 milionów lat temu naukowcy ogłosili odkrycie elegancko zachowanego zarodka dinozaura, który przygotowywał się do wyklucia się ze swoich jaj, podobnie jak kurczak.

Skamielina została znaleziona w Kanzhou w południowych Chinach i należy do bezzębnego dinozaura Therop lub oviprodorozaura, którego naukowcy nazwali „Baby Yingliang”.

„To jedno z najbardziej nieodkrytych jąder dinozaurów w historii” – powiedział AFP Fion Waisum Ma, badacz z Birmingham University, który był współautorem artykułu w magazynie iScience.

Ma i współpracownicy znaleźli głowę Baby Yingliang poniżej ciała, z nogami i plecami wygiętymi po obu stronach – postawa podobna do tej u współczesnych ptaków, której wcześniej nie widziano u dinozaurów.

U ptaków zachowanie jest regulowane przez centralny układ nerwowy i nazywane jest „kaczeniem”. Pisklęta gotowe do wyklucia przyczepiają głowy pod prawym skrzydłem, aby ustabilizować głowę.

Zarodki, które nie wykluły się, częściej umierają po niepowodzeniu.

„To sugeruje, że takie zachowanie wyewoluowało najpierw u współczesnych ptaków i pojawiło się wśród ich przodków dinozaurów” – powiedział Ma.

Alternatywa dla schylania się mogła być taka sama jak u współczesnych krokodyli, zamiast siedzieć z głową pochyloną na piersiach, dopóki pisklę się nie wykluwa.

Owiroptorozaury to upierzone dinozaury, które żyły w Azji i Ameryce Północnej w późnej kredzie. [Handout/University of Birmingham/Lida Xing/AFP]

Zapomniałem zapisać

Owiroptorozaury, znane również jako „jaszczurki złodziejki jaj”, były upierzonymi dinozaurami, które żyły w Azji i Ameryce Północnej w późnej kredzie.

Miały różne kształty żurawi i diety, a ich rozmiary wahały się od nowoczesnych indyków na dolnym końcu do ogromnych gigantopterów o długości od ośmiu metrów (26 stóp).

Dziecko Yingliang ma około 27 cm (10,6 cala) długości od głowy do ogona w Yingliang Stone Nature History Museum i zawiera w środku jajko o długości 17 cm (6,6 cala).

Naukowcy uważają, że organizm ma od 72 do 66 milionów lat, a jajo jest chronione przed nagłą erozją przez nory, chroniąc je przed zmiataczem jonów.

READ  Ewa Skarbu USA wycofuje się przed ważnym posiedzeniem Fed

Gdyby dożył jednego roku, urósłby do dwóch do trzech metrów (6,5-9,8 stóp) długości i nakarmiłby rośliny.

Model ten jest jedną z wielu skamieniałości jaj, które zostały zapomniane w magazynach przez dziesięciolecia.

Podejrzewając, że mogą to być nienarodzone dinozaury, zespół wymazał część skorupki jaja dziecka Yingliang i odkrył ukryty wewnątrz embrion.

„Ten embrion dinozaura w jajku jest jedną z najpiękniejszych skamielin, jakie kiedykolwiek widziałem” – powiedział Steve Brusat, profesor Uniwersytetu w Edynburgu, który jest częścią zespołu badawczego.

„Ten mały prenatalny dinozaur wygląda jak pisklę zwinięte w jajku, co jest kolejnym dowodem na to, że wiele cech dzisiejszych ptaków wywodzi się z ich przodków – dinozaurów”.

Ponieważ część ciała wciąż jest pokryta skałą, zespół ma nadzieję szczegółowo zbadać cały obraz szkieletu, w tym jego czaszki, przy użyciu zaawansowanych technik skanowania.