16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy sugerują, że tyranozaur miał trzy gatunki, nie tylko „Rex”

Naukowcy sugerują, że tyranozaur miał trzy gatunki, nie tylko „Rex”

WASHINGTON (Reuters) – Grupa badaczy zasugerowała, że ​​dinozaury, najsłynniejszy dinozaur i drapieżnik wierzchołkowy, w rzeczywistości zawierały trzy gatunki, a nie jedynego tyranozaura, w oparciu o różnice między kośćmi udowymi i zębami wśród dziesiątek. z jego skamieniałości.

T. rex, co oznacza „król jaszczurów tyranów”, jest jedynym gatunkiem rodzaju Tyrannosaurus, który został rozpoznany od czasu, gdy dinozaur został po raz pierwszy opisany w 1905 roku. Rodzaj jest szerszą grupą pokrewnych organizmów niż gatunek.

Zespół trzech naukowców kierowany przez niezależnego paleontologa i paleontologa Gregory’ego Balla powiedział w poniedziałek, że różnice, które zauważyli podczas badania około trzydziestu skamieniałości tyranozaura, uzasadniają identyfikację dwóch dodatkowych gatunków: T. i T. Regina, czyli „królowa jaszczurów tyranów”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Po ponad stuleciu umieszczania wszystkich okazów w jednym gatunku bez dokładnego zbadania problemu, pierwsza i jedyna analiza wykazała, że ​​wariancja tyranozaurów przekraczała standardy dinozaurów i była rozłożona w czasie w sposób, który sugerował, że specjacja darwinowska powstała z (jednego gatunków) na dwa nowe gatunki, zanim doprowadzi do ostatecznego wyginięcia dinozaurów, które skróciło dalszą ewolucję” – powiedział Paul.

Tyranozaur przemierzał zachodnią Amerykę Północną w okresie kredowym u schyłku epoki dinozaurów, zanim 66 milionów lat temu asteroida uderzyła w meksykański półwysep Jukatan, unicestwiając dinozaury.

Ball i współpracownicy zauważają różnice w wytrzymałości kości udowej lub kości udowej – niektóre większe, inne słabo zbudowane – oraz różnice w liczbie małych zębów na czubku żuchwy między badanymi skamieniałościami.

„Niepokoi fakt, że byłoby to kontrowersyjne ze względu na atrakcyjną posturę T. rex, ale z drugiej strony badanie nie przyciągnęłoby tak dużej uwagi w przeciwnym razie” – powiedział Ball, którego badanie zostało opublikowane w czasopiśmie. Biologia ewolucyjna.

Paul miał rację co do kontrowersji. Niektórzy paleontolodzy, którzy nie są częścią badania, nie zgodzili się z jego wnioskami.

READ  Rakieta SpaceX Falcon 9 wyniesie z Kalifornii 22 satelity Starlink – Spaceflight Now

„Ostatecznie, dla mnie ta różnica jest bardzo niewielka i nie wskazuje na znaczącą biologiczną separację odrębnych gatunków, które można zidentyfikować na podstawie wyraźnych, wyraźnych i spójnych różnic” – powiedział paleontolog z University of Edinburgh, Steve Brusatte.

„Trudno jest wskazać gatunek, nawet w przypadku dzisiejszych zwierząt, a te skamieliny nie mają dowodów genetycznych, które mogłyby sprawdzić, czy istnieją naprawdę oddzielne grupy. Dopóki nie zobaczę znacznie silniejszych dowodów, dla mnie wszystkie one nadal są T. rex”. – dodał Brusatte – Zadzwonię do nich.

Ball nie wykluczył, że różnice między osobnikami lub różnice między tyranozaurem męskim i żeńskim miały znaczenie, ale opisał to jako mało prawdopodobne.

Tyranozaur miał masywną głowę i ogromną siłę ugryzienia, chodził na silnych nogach i miał tylko dwa słabe ręce. Być może największym znanym dinozaurem był okaz zwany Sue z Muzeum Polowego w Chicago, mierzący 40-1/2 stopy (12,3 metra) długości i szacowany na 9 ton. Z nowego badania wynika, że ​​Sue nie jest T. rexem, ale raczej T.

Ball powiedział, że skala różnic między trzema proponowanymi gatunkami tyranozaurów jest podobna do różnic między lwem (nazwa naukowa Panthera leo) a tygrysem (nazwa naukowa Panthera tigris). Lwy i tygrysy należą do tego samego rodzaju co Pantera, ale różnią się na tyle, że są uznawane za odrębne gatunki.

Paleontolog Thomas Carr z Carthage College w Wisconsin, nagrodzony w 2020 roku Różnica w badaniu U T. rex nie znalazł dowodów na istnienie wielu gatunków, a także nie zgodził się z nowym badaniem.

„Być może najbardziej obciążający jest fakt, że autorzy nie byli w stanie przypisać wielu doskonałych czaszek żadnemu z trzech gatunków” – powiedział Carr. „Jeśli ich typy są prawidłowe, muszą określać więcej niż tylko dwa atrybuty: prawie każdy szczegół — zwłaszcza w nagłówku — musi być inny”.

Reportaż Will Dunham, montaż: Rosalba O’Brien

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.