15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wystrzelenie europejskiego łazika marsjańskiego w 2022 roku jest bardzo mało prawdopodobne ze względu na inwazję na Ukrainę

Wystrzelenie europejskiego łazika marsjańskiego w 2022 roku jest bardzo mało prawdopodobne ze względu na inwazję na Ukrainę
ten łazik ExoMars, Współpraca między Europejską Agencją Kosmiczną a rosyjską agencją kosmiczną Roscosmos była na dobrej drodze do odlotu na Marsa we wrześniu tego roku, ale ESA stwierdziła, że ​​„szerszy kontekst” czyni to mało prawdopodobnym. Agencja dodała, że ​​oficjalna decyzja zostanie podjęta po przeanalizowaniu wszystkich opcji.

„W pełni wdrażamy sankcje, które nasze państwa członkowskie nałożyły na Rosję” – podała w oświadczeniu Europejska Agencja Kosmiczna. „Oceniamy konsekwencje dla każdego z naszych bieżących programów prowadzonych we współpracy z rosyjską państwową agencją kosmiczną Roscosmos i dostosowujemy nasze decyzje do decyzji naszych państw członkowskich w ścisłej współpracy z partnerami przemysłowymi i międzynarodowymi (w szczególności z NASA w międzynarodowej stacji kosmicznej) ”.

Okna startowe są wrażliwe i aktualne dla misji zmierzających na Marsa z Ziemi. wędrowny, Znany jako ExoMars i Rosalind Franklin na cześć angielskiego chemika i pioniera DNA, miał zostać wydany w lipcu 2020 roku, ale został opóźniony z powodu pandemii koronawirusa.

Europejska Agencja Kosmiczna odwołała również sesję pytań i odpowiedzi na żywo z Matthiasem Maurerem, astronautą ESA przebywającym obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Oprócz Maurera na pokładzie placówki mieszka i pracuje obecnie czterech astronautów NASA i dwóch rosyjskich kosmonautów.

W poniedziałek NASA poinformowała, że ​​nic nie wskazuje na to, że Rosja wycofuje swoje wsparcie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w wyniku sankcji USA. Chociaż dyrektor generalny Roscosmosu Dmitrij Rogozin podniósł tę możliwość w zeszłym tygodniu.

„Nie otrzymujemy żadnych wskazówek na poziomie pracy, że nasi koledzy nie są zaangażowani w trwający proces na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej” – powiedziała Kathy Lueders, zastępca administratora w NASA. trzy tygodnie.” operacje kosmiczne.

„Nasze zespoły – nasi kontrolerzy lotu – wciąż rozmawiają ze sobą … Wciąż razem trenujemy. Wciąż pracujemy razem. Oczywiście. Rozumiemy globalną sytuację. Ale jako wspólny zespół, te zespoły współpracują ze sobą.”

READ  Czterech specjalnych astronautów Ax-1 wchodzi na stację kosmiczną i spotyka się z załogą Ekspedycji 67

W odpowiedzi na pytanie o plany awaryjne NASA dla stacji kosmicznej na wypadek wycofania się Rosji, powiedziała, że ​​firma Northrop Grumman z branży lotniczej i obronnej zaoferowała możliwość ponownego wzmocnienia.

„Wiesz, nasi ludzie SpaceX szukają możliwości uzyskania dodatkowych możliwości” – powiedziała.

Wpływ na Międzynarodową Stację Kosmiczną

W czwartek Rogozin powiedział, że sankcje USA mają potencjał, by „zniszczyć naszą współpracę” na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, będąca efektem współpracy Stanów Zjednoczonych, Rosji, Japonii, Kanady i Europejskiej Agencji Kosmicznej, jest podzielona na dwie części – rosyjski segment orbitalny i amerykański segment orbitalny.

Część amerykańska zapewnia moc, podczas gdy strona rosyjska zapewnia ciąg, który utrzymuje Międzynarodową Stację Kosmiczną na powierzchni.

„Część rosyjska nie może funkcjonować bez elektryczności ze strony amerykańskiej, a strona amerykańska nie może funkcjonować bez systemów napędowych, które są po stronie rosyjskiej”. Astronauta NASA Garrett Raisman powiedział CNN zeszły tydzień.

– Nie możesz się rozwieść polubownie – powiedział Raisman. „Nie możesz zrobić świadomego rozdzielenia”.

Kristen Fisher z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.